var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Jesienne przesilenie – czym jest, jak mu zapobiec? - ForeverStrong
jesienne przesilenie

Jesienne przesilenie – czym jest, jak mu zapobiec?

Z początkiem jesieni w naszej szerokości geograficznej wiele osób odczuwa przewlekłe zmęczenie, nadmierną senność i apatię. Zespół takich objawów o tej porze roku to zazwyczaj jesienne przesilenie, które, choć nie jest chorobą, może poważnie zaburzyć codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się zatem, jak rozpoznać taką dolegliwość i jak sobie z nią poradzić. 

Pora roku i jej wpływ na ludzki organizm

Zmieniające się pory roku mają duży wpływ na nasz organizm. Najlepiej z reguły czujemy się wiosną i latem, gdy dni są długie i pełne słońca. To właśnie w tym okresie jesteśmy pełni energii, mamy dobry humor oraz ochotę na różne aktywności. Zupełnie inaczej natomiast jest w czasie jesieni i zimy, gdy za oknem jest szaro, mokro i zimno. Odczuwamy wówczas zazwyczaj spadek nastroju i brak energii.

Powodem tak różnego samopoczucia podczas poszczególnych pór roku jest przede wszystkim zmieniająca się wraz z nimi ilość światła słonecznego. Od niej bowiem zależy działanie naszego układu hormonalnego, a dokładnie produkcja melatoniny, która reguluje rytm dobowy wszystkich ssaków. Jej poziom wzrasta po zmroku i powoduje, że zapadamy w sen. Dlatego jesienią i zimą, gdy słońca jest jak na lekarstwo, czujemy się ciągle senni i apatyczni.

To nie wszystko, ponieważ od ilości światła słonecznego zależy zdolność organizmu do wytwarzania witaminy D3. Ma ona natomiast duży wpływ nie tylko na działanie naszego systemu odpornościowego, ale też na dobry nastrój. Właśnie dlatego jesienią, gdy słońca jest coraz mniej, zwiększa się nasza skłonność i do infekcji, i do popadania w apatię.

spadek nastroju

Co to jest jesienne przesilenie?

Szczególnie dotkliwe dla naszego organizmu okazuje się właśnie zakończenie lata i rozpoczęcie jesieni, gdy coraz krótsze dni ograniczają nam dostęp do słońca. Sytuacji nie poprawia fakt gwałtownego pogorszenia się także warunków atmosferycznych. Spadek temperatury, częste deszcze i silne wiatry sprawiają bowiem, że czujemy się niekomfortowo i niechętnie wychodzimy z domu. Przez to ograniczamy więc naszą aktywność na świeżym powietrzu, a nawet kontakty towarzyskie. Ze względu na zimno zmieniamy też dietę na ubogą w witaminy i minerały, za to bardziej kaloryczną, która tylko potęguje uczucie ociężałości i ospałości.

Wszystkie takie czynniki powodują, że wraz z zakończeniem lata wiele osób odczuwa różne dolegliwości, które nazywamy właśnie jesiennym przesileniem.

Objawy jesiennego przesilenia

Należy podkreślić, że jesienne przesilenie nie jest jednostką chorobową, a jedynie zespołem charakterystycznych objawów osłabienia organizmu wywołanych zmieniającymi się warunkami na zewnątrz. Tymi objawami są najczęściej:

  • apatia,
  • obniżenie nastroju,
  • nadmierna senność, odczuwana także w ciągu dnia,
  • uczucie zmęczenia i osłabienia,
  • wahania nastroju,
  • niechęć do jakichkolwiek aktywności,
  • problemy z koncentracją,
  • zaburzenia apetytu,
  • spowolniony metabolizm, powodujący też dolegliwości trawienne.

Takie dolegliwości powinny trwać maksymalnie kilka tygodni. Jeśli utrzymują się dłużej, warto udać się do lekarza, ponieważ mogą świadczyć o poważniejszym schorzeniu np. depresji, czy też chorobie układu sercowo-naczyniowego.

aktywność fizyczna

Oddziaływanie aktywności fizycznej na samopoczucie

Na jesienne przesilenie nie ma lekarstwa, jednak istnieją sposoby na poprawienie sobie samopoczucia. Najlepszą metodą na pobudzenie i energię okazuje się aktywność fizyczna, najlepiej na świeżym powietrzu. Dzięki niej można bowiem dotlenić organizm, a także pobudzić produkcję endorfin, które wpływają na dobry nastrój. Warto więc jesienią chodzić regularnie na długie spacery, a także zapisać się na siłownię lub zajęcia fitness.

Po wysiłku można też liczyć na lepszy sen, z którym jesienią wiele osób ma również problemy. Jak ustalili bowiem naukowcy z Harvard Medical School, choć o tej porze roku zwykle śpimy nawet o 2,7 godziny dłużej, to jednocześnie spada jakość naszego snu.

W walce z dolegliwościami pomoże również odpowiednia dieta. Pomimo że o tej porze roku wyjątkowo dobrze smakują niezdrowe przekąski, lepiej zastąpić je sezonowymi owocami i warzywami. Jabłka, śliwki, gruszki, kapusta, dynia, czy buraki to naturalne źródło różnych witamin, których jesienią może nam brakować. Istnieją również gotowe kompleksy multiwitaminowe w tabletkach lub kapsułkach. Jednak ich przyjmowanie należy wcześniej skonsultować z lekarzem.

Odwiedź nasz blog i poszerzaj swoją wiedzę

Niekorzystna aura jesienią nie musi wiązać się z przykrymi dolegliwościami. Wystarczy, że zadbasz o aktywność fizyczną, zdrowy sen i prawidłową dietę, a ominie Cię jesienne przesilenie. Więcej o dbaniu o swoje zdrowie i dobre samopoczucie dowiesz się z naszego bloga. Odwiedzaj nas regularnie, a poszerzysz swoją wiedzę o własnym organizmie.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *