var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Co może być przyczyną niskiego poziomu testosteronu? - ForeverStrong
testosteron

Co może być przyczyną niskiego poziomu testosteronu?

Obniżenie poziomu testosteronu może mieć różne przyczyny. Najczęściej hormon ten znacznie spada po 60. roku życia, lecz bywa, że niedobory zdarzają się wcześniej. Co może być źródłem takich problemów u mężczyzn? Przeczytaj, dlaczego odpowiedni poziom testosteronu jest tak ważny, jakie są przyczyny niedoboru męskiego hormonu i w jaki sposób go podnieść.  

Testosteron – męski hormon

Nazywany męskim hormonem płciowym testosteron jest związkiem organicznym z grupy androgenów. Produkują go śródmiąższowe komórki Leydiga znajdujące się w jądrach, a za jego wydzielanie odpowiada przysadka mózgowa. Testosteron jako hormon steroidowy jest nierozpuszczalny w wodzie, lecz łączy się z białkami umożliwiającymi jego transport. Co ciekawe, chociaż przypisywany głównie męskiej płci, testosteron występuje również w organizmie kobiet. Pełni w nim funkcje wspierające libido oraz wpływające na prawidłową pracę jajników. U mężczyzn stężenie tego hormonu różni się w zależności od wieku. Największy poziom przypada na okres między 20. a 35. rokiem życia. Po tym czasie stopniowo spada, a jeszcze większe ubytki obserwuje się już po 60-tce. prawidlowe-dzialanie-organizmu

Za co odpowiada testosteron?

Nie bez powodu o testosteronie mówi się jako męskim hormonie. Odpowiada on przede wszystkim za rozwój cech płciowych w okresie dojrzewania płciowego, w tym m.in.:
  • pojawienia się owłosienia na twarzy, ciele i miejscach intymnych;
  • zmianę barwy głosu;
  • uwydatnienia się „jabłka Adama”;
  • rozkład mięśni;
  • dojrzewanie plemników.
Oprócz tego za sprawą tego hormonu następuje rozwój tkanek (kostnej, mięśniowej) przy jednoczesnym obniżeniu tkanki tłuszczowej. Odpowiedni poziom testosteronu wspiera mineralizację kości, utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi czy prace ważnych narządów. Nie należy zapomnieć, jak duże znaczenie ma ten związek dla zdrowia seksualnego. Odpowiada on bowiem za sprawność, kondycję, ale i libido oraz produkcję nasienia.

Co może być powodem niskiego stężenia testosteronu w organizmie?

Poziom testosteronu uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji i trudno oszacować jego normę. Jednak szacuje się, że dolna granica stężenia tego związku wynosi 8 nmol/l (231 ng/dl) w godzinach porannych. Jak wspominaliśmy poziom męskiego hormonu zaczyna spadać po 35. roku życia. Jeśli niedobory występują wcześniej, zazwyczaj wynika to z występowania pewnych zaburzeń. Nie zawsze są one związane z problemami zdrowotnymi, a częściej są wynikiem niewłaściwego stylu życia i złych nawyków. Mimo to każde rozregulowanie w wydzieleniu testosteronu powinno być konsultowane dla bezpieczeństwa z lekarzem. Do przyczyn niskiego stężenia testosteronu w organizmie zalicza się:
  • czynniki genetyczne;
  • stres;
  • stosowanie używek (palenie papierosów, spożywanie alkoholu, narkotyków);
  • dieta uboga w zdrowe tłuszcze;
  • niedobór snu;
  • siedzący tryb życia;
  • zbyt forsowne ćwiczenia na siłowni;
  • przegrzewanie jąder.
Należy mieć na uwadze, że długotrwale utrzymujący się stan niedoboru męskiego hormonu może prowadzić do rozwoju takich schorzeń, jak cukrzyca, nadciśnienie czy osteoporoza. Negatywnymi skutkami może być również obniżenie jakości życia seksualnego, bezpłodność, a nawet depresję z tym związaną. naturalne-preparaty

Jak podnieść poziom męskiego hormonu?

Pierwszym krokiem w przypadku zaobserwowania niskiego stężenia testosteronu jest wizyta u lekarza rodzinnego. Może on zlecić wykonanie badań krwi oraz skierować do specjalisty: endokrynologa lub urologa. Po wykluczeniu innych problemów zdrowotnych lekarz może zalecić stosowanie suplementów oraz zmianę trybu życia. Korzystne dla prawidłowego stężenia testosteronu jest zwiększenie aktywności fizycznej, zrezygnowanie z używek oraz redukcja stresu. Do diety warto wprowadzić jedzenie bogate w wielonienasycone kwasy omega, witaminy B, C, a także cynk i magnez. W środowisku sportowców i nie tylko polecane są również suplementy na siłownie wspierające produkcję męskiego hormonu. PURE HORNY GOAT WEED działa stymulująco na produkcję testosteronu oraz wykazuje silne właściwości pobudzające – zawarta w preparacie ikaryna jest porównywalna do składników aktywnych z popularnych leków na potencję. Na foreverstrong.pl znajdziesz również suplement PURE Turkesterone. Ten ekdysteroid (roślinny steryd hormonalny) działa podobnie jak testosteron, jednak w przeciwieństwie do innych produktów nie powoduje skutków ubocznych. Innym wariantem tego składnika jest TURKESTERONE 10% od popularnego producenta Dark Labs.

Po odpowiednie suplementy diety, odwiedź stronę foreverstrong.pl

Odpowiednie stężenie testosteronu ma ogromny wpływ na wiele sfer męskiego życia. Zadbaj o prawidłowy poziom tego hormonu poprzez zdrową dietę, regularne ćwiczenia oraz suplementację. Szukaj preparatów dla mężczyzn na Forever Strong. W naszej ofercie znajdziesz suplementy na siłownię od sprawdzonych światowych producentów.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *