var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Właściwości, zastosowanie i działanie biotyny - ForeverStrong
co to jest biotyna

Właściwości, zastosowanie i działanie biotyny

Częstym składnikiem suplementów diety na piękne włosy i paznokcie jest biotyna, od której faktycznie może zależeć ich dobra kondycja. Tak naprawdę jednak ten związek chemiczny pełni o wiele więcej funkcji w naszym organizmie. Dowiedz się zatem, czym jest biotyna, jakie ma właściwości oraz czym mogą się objawiać jej niedobory.

Witaminy w ludzkim organizmie

Do prawidłowego działania ludzi organizm potrzebuje wielu substancji dostarczanych wraz z pokarmem i należą do nich przede wszystkim witaminy. W sumie jest ich aż 13 i każda odgrywa inną rolę w naszym ciele. Niedobór każdej z nich powoduje też różne dolegliwości, dlatego tak ważne jest, aby dostarczać je wszystkie poprzez stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Do witamin należy również biotyna i o niej dzisiaj chcielibyśmy Ci opowiedzieć.

Co to jest biotyna?

Częściowo zdradziliśmy już, co to jest biotyna. Należy ona bowiem do witamin z grupy B, których charakterystyczną cechą jest rozpuszczalność w wodzie. Określa się ją symbolem B7 lub H. Jakie dokładnie ma właściwości, wyjaśnimy niżej. Warto jednak wspomnieć, że stanowi ona składnik wielu enzymów, które wspomagają ważne reakcje biochemiczne zachodzące w naszym organizmie.

Biotynę dostarczamy wraz z pokarmem, spożywając m.in. żółtka jaj, wątróbkę, orzechy, drożdże, pomidory, czy też grzyby. Częściowo jest ona też syntetyzowana przez bakterie jelitowe, przez co dość trudno o jej niedobory. Może do nich dojść głównie wskutek przyjmowania niektórych leków (np. antybiotyków) lub innych chorób zaburzających wchłanianie tej witaminy.

Równie trudno przedawkować witaminę B7, przyjmując np. suplementy z biotyną, ponieważ jej nadmiar jest usuwany po prostu wraz z moczem. Właśnie dlatego za bezpieczną jej dawkę dla człowieka uznaje się nawet 200 mg dziennie.

właściwości biotyny

Najważniejsze właściwości biotyny

Jeśli chodzi o najważniejsze właściwości, biotyna przede wszystkim bierze udział w przemianie materii, a dokładnie kwasów tłuszczowych i węglowodanów. Właśnie dlatego wpływa pośrednio na prawidłowy poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi. Powinni o niej zatem pamiętać cukrzycy.

To nie wszystko, ponieważ witamina B7 potrzebna jest do rozwoju białych krwinek, które z kolei odpowiadają za naszą odporność. Jej braki mogą więc powodować zwiększoną podatność na infekcję. Wraz z witaminą K współuczestniczy ona też w produkcji protrombiny, od której zależy prawidłowy proces krzepnięcia krwi. Nadmierne krwawienia, czy też długo gojące się rany mogą więc świadczyć również o niedoborach witaminy H.

Najbardziej jednak znaną właściwością biotyny jest jej pozytywny wpływ na kondycję włosów i paznokci. W jej strukturze znajdują się bowiem cząsteczki siarki, która jest niezbędna do syntezy keratyny, a więc kluczowego budulca wspomnianych wyżej elementów naszego ciała.

Niedobory witaminy B7 w organizmie mogą więc powodować przedwczesne siwienie, nadmierne wypadanie włosów, łamliwość paznokci, ale także różne problemy skórne np. zmiany łojotokowe. Jednocześnie warto mieć świadomość, że suplementy z biotyną nie zawsze rozwiążą takie problemy. Mogą one bowiem wynikać z niedoborów zupełnie innych substancji odżywczych np. cynku, miedzi czy żelaza, albo różnych problemów zdrowotnych np. zaburzeń hormonalnych.

witamina B7

Biotyna a mięśnie i stawy

O właściwy poziom witaminy B7 powinni dbać też w szczególności sportowcy. Wspomaga ona bowiem odbudowę uszkodzonych mięśni np. po intensywnym wysiłku oraz przyśpiesza wzrost masy mięśniowej. Poza tym także dba o prawidłowe funkcjonowanie stawów. Ta właściwość biotyny wynika przede wszystkim z jej udziału w syntezie kwasów tłuszczowych oraz białek.

Przy okazji warto wspomnieć, że witamina H ma też wpływ na układ nerwowy, ponieważ bierze udział w pozyskiwaniu energii dla komórek nerwowych. Poza tym odpowiada pośrednio za prawidłowość przepływu impulsów między poszczególnymi neuronami.

Osłabiona siła mięśni, bóle mięśniowo-stawowe, drętwienie kończyn, a nawet obniżony nastrój mogą być spowodowane niedoborem biotyny w organizmie. Dolegliwości takie mogą jednak wynikać z zupełnie innych przyczyn, dlatego zawsze należy je skonsultować z lekarzem.

Chcesz wiedzieć więcej o zdrowym stylu życia?

Już wiesz, co to jest biotyna i jak ważny jest jej prawidłowy poziom w organizmie. Zadbasz o niego poprzez stosowanie zróżnicowanej diety bogatej w witaminy i minerały. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub zdobyć nowe informacje o zdrowym stylu życia, sprawdź inne wpisy na blogu Foreverstrong.pl. Znajdziesz wśród nich także artykuły o właściwościach innych składników odżywczych.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *