var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Jak testosteron wpływa na budowę masy mięśniowej? Ekspert odpowiada - ForeverStrong
suplementy-forever

Jak testosteron wpływa na budowę masy mięśniowej? Ekspert odpowiada

Podczas uprawiania sportu ogromne znaczenie ma równowaga całej gospodarki hormonalnej/ To jednak testosteron uważa się za najważniejszy hormon u mężczyzn. Wpływa nie tylko na uwidocznienie męskich cech czy libido, ale i napędza rywalizację oraz pełni decydującą rolę w efektach treningowych. Przeczytaj, co powinieneś wiedzieć o testosteronie – czy możliwe jest naturalne zwiększenie jego poziomu w organizmie? Kiedy warto skorzystać z suplementów?

Spis treści

Jakie jest zadanie testosteronu w organizmie?

Testosteron należy do głównych męskich hormonów płciowych. Jego wydzielanie kontrolują podwzgórze oraz płat przysadki, a bezpośrednio produkowany jest w jądrach. Występuje również u kobiet, jednak w znacznie mniejszych ilościach.

Nie bez powodu testosteron nazywany jest najważniejszym hormonem w organizmie mężczyzn. Pełni wiele funkcji, wspierając m.in. pracę takich narządów, jak wątroba, serce, nerki, śledziona i wielu innych. Oprócz tego, jego działanie widoczne jest w trzech głównych sferach:

  • fizycznej – wpływa na rozwój drugorzędowych cech męskich (budowa ciała, owłosienie, ton głosu, itp.). To dzięki testosteronowi męska sylwetka wyróżnia się niskim poziomem tkanki tłuszczowej i większą siłą fizyczną;
  • psychicznej – przenikając przez barierę krew-mózg hormon ma duży wpływ na samopoczucie, motywacje, a także funkcje poznawcze;
  • seksualnej – jako podstawowy hormon płciowy testosteron odpowiada za rozwój układu rozrodczego. Wpływa również na funkcje seksualne, pozwalając na osiągnięcie erekcji jej utrzymanie oraz czerpanie przyjemności ze stosunku.
testosteron

Jak testosteron wpływa na trening siłowy?

Po intensywnym treningu obserwuje się wzrost stężenia testosteronu. Poziom tego hormonu uzależniony jest od rodzaju oraz długości ćwiczeń. Największy „wyrzut” można zanotować po krótkim, ale forsownym treningu, najlepiej obejmującym jak najwięcej partii mięśni. Najlepiej sprawdzają się tu zwłaszcza ćwiczenia siłowe.

Hormon ten należy do anabolików. Są to substancje, które wspomagają wiązanie białek, a w konsekwencji przyspieszają budowę nowych mięśni. Oprócz tego, dzięki testosteronowi następuje odbudowa utraconego podczas wysiłku glikogenu, który dostarcza tkankom energii.

W jaki sposób można zwiększyć poziom męskiego hormonu?

Niski poziom testosteronu może wynikać z wielu przyczyn, a nierównowaga hormonalna powinna zawsze być leczona pod okiem lekarza. Jednak istnieją sposoby na bezpieczne i naturalne zwiększenie tego hormonu, bez konieczności sięgania po niedozwolone substancje. Pamiętaj, że prezentowane przez nas metody przeznaczone są wyłącznie dla osób zdrowych.

Odpowiednia dieta to podstawa

Często umniejsza się wpływ diety na równowagę hormonalną. W rzeczywistości to, co jesz, ma kluczowe znaczenie na poziom hormonów. Uważa się, że dieta wysokotłuszczowa szczególnie sprzyja prawidłowej pracy testosteronu, w opozycji do diety bogatej w węglowodany. Mówiąc o tłuszczach, chodzi przede wszystkim o te pochodzenia roślinnego – oleje, oliwa, awokado, orzechy. Sięgaj również po tłuste ryby czy jaja. Nie zapominaj przy tym o włączaniu do jadłospisu warzyw bogatych w minerały, zwłaszcza cynk czy selen.

Wykonuj regularnie ćwiczenia siłowe

Pamiętając, że najwięcej testosteronu organizm produkuje właśnie po intensywnych i krótkich treningach. Staraj się regularnie ćwiczyć siłowo. Szczególnie polecane są tzw. ćwiczenia wielostawowe angażujące wiele grup mięśni naraz. Im bardziej forsowny jest trening, tym więcej czasu poświęć na odpoczynek i regenerację. Najlepszą formą jest oczywiście sen, w trakcie którego organizm stara się doprowadzić do homeostazy hormonalnej.

brawn-lgd

Skorzystaj ze sprawdzonych suplementów

Oprócz diety oraz dopasowanych treningów możesz dodatkowo wspomóc się suplementacją. W ofercie Forever Strong dostępne są suplementy diety stworzone z myślą o sportowcach oraz osobach oczekujących lepszych efektów treningowych.

W ostatnich czasach dużą popularność zyskały SARM-y. Są to niesteroidowe związki aktywne o właściwościach anabolicznych, pełniąc w organizmie podobne funkcje co testosteron. Przykładami takiego preparatu są Brawn LGD oraz Brawn MK.

Innym suplementem, który znajdziesz w naszej ofercie, jest Formutech Test-RX – ten booster ma właściwości wzmacniające testosteron i jego działanie, prowadząc do wzrostu suchej muskulatury.

Ciekawym preparatem jest również WXN LABS Clomex. Bogaty skład, pełen naturalnych wyciągów roślinnych został opracowany specjalnie dla osób chcących zwiększyć poziom testosteronu. Sprawdza się także jako lżejszy preparat po okresie stosowania silnych środków.

Objawy niedoboru testosteronu

Szybkie tempo i siedzący tryb życia, zła dieta, braku czasu na treningi i regularny seks, niskiej jakości sen – wszystko to może przełożyć się niedobór testosteronu. Zbyt małe stężenie i obniżenie poziomu tego hormonu w organizmie ogranicza przyrost masy mięśniowej, ale ma również wiele innych negatywnych skutków dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dlaczego? M.in. dlatego, że objawia się poprzez spadek libido i zaburzenia erekcji, co może negatywnie przekładać się na relacje damsko-męskie.

Innym symptomem związanym z niedoborem męskiego hormonu może być ginekomastia, czyli rozrost piersi, które zaczynają nabierać kobiecych kształtów. Co więcej, podczas gdy za niskie stężenie testosteronu prowadzi do ograniczenia przyrostu masy mięśniowej, jednocześnie skutkuje zwiększenie poziomu tkanki tłuszczowej. Mężczyzna zmagający się z problemem zbyt małej ilości hormonu odczuwa ponadto apatię i brak energii, któremu może towarzyszyć utrata motywacji do pracy, treningów, nauki, seksu i innych aktywności.

Inne symptomy mogące świadczyć o problemie to m.in. wypadanie włosów oraz trudności z zasypianiem i snem.

Męski problem o dużym znaczeniu

Mimo że opisane objawy mają duży wpływ na codzienne funkcjonowanie, świadomość społeczna na temat zaburzeń hormonalnych u panów jest znacznie mniejsza niż w przypadku pań. W efekcie wielu mężczyzn odsuwa od siebie możliwość, że testosteron może mieć obniżony poziom. To prowadzi do zaniechania leczenia, a tym samym pogłębienia problemów wynikających z niedoboru i zbyt małego stężenia hormonu w organizmie, czego skutki są znacznie dalej idące niż brak przyrostu masy mięśniowej.

Aby mieć gwarancję, że pojawiające się symptomy rzeczywiście wynikają z obniżenia poziomu testosteronu, warto zlecić wykonanie badania laboratoryjnego w tym kierunku. Przeprowadza się je w wielu placówkach zarówno prywatnych, jak i publicznych. Polega na pobraniu krwi i analizie jej składu. Uzyskane wyniki pozwalają z całą pewnością stwierdzić, czy doszło do niedoboru hormonu, którego obecność w organizmie jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia optymalnego przyrostu masy mięśniowej.

Podnieś poziom testosteronu – sprawdź ofertę Forever Strong

Wiesz już, jak ważne jest utrzymanie testosteronu na odpowiednim poziomie. Teraz możesz wybrać preparaty odpowiadające Twoim potrzebom. Szukaj suplementów na foreverstrong.pl. W ofercie mamy światowej klasy produkty, takich marek jak Brawn Nutrition, WXN Labs i wielu innych. Masz pytania? Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości. Zajrzyj również na naszego bloga, gdzie znajdziesz więcej poradników.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *