Jakie witaminy uzupełnią dietę wegańską? Odpowiadamy!
dieta-wege-witaminy

Jakie witaminy uzupełnią dietę wegańską? Odpowiadamy!

Weganizm to zdrowa alternatywa dla diet mięsnych. Według badań taki sposób żywienia może wpłynąć na zachorowanie na choroby serca, cukrzycę czy nowotwory. Jednak eliminacja niektórych produktów oraz źle dobrana dieta mogą zaburzyć gospodarkę niezbędnych składników odżywczych w organizmie. Przeczytaj, jakie witaminy szczególnie warto uzupełniać, gdy przechodzisz na weganizm.  

 

Jesteś aktywnym weganinem?

Weganizm coraz częściej określany jest jako „styl życia”. Współcześni weganie nie tylko decydują się na usunięcie z talerza produktów pochodzenia zwierzęcego. Świadomie dokonują oni wyborów również w takich sferach jak moda, pielęgnacja ciała czy sprzątanie. Osoby stosujące dietę wegańską unikają więc zakupu naturalnych skór, wełen, kosmetyków testowanych na zwierzętach. Jeśli chodzi o żywienie, jak wcześniej wspominaliśmy, tu weganie kierują się zasadą: żadnych produktów pochodzących od zwierząt. Oznacza to eliminację:

  • mięsa zwierząt (w tym ryb);
  • owoców morza;
  • mleka i produktów nabiałowych;
  • jaj;
  • miodu (nie zawsze);
  • żelatyny wieprzowej.

Podstawą diety wegańskiej są warzywa, owoce, produkty zbożowe, a także pestki i nasiona. dieta-weganska-suplementacja

Jakie witaminy będą odpowiednią suplementacją przy diecie wegańskiej?

Ponieważ w diecie wegańskiej eliminowanych jest sporo produktów o dużej wartości odżywczej, często pojawia się pytanie o zdrowotność takiego sposobu odżywiania. Chodzi tu przede wszystkim o mikro- i makroelementy znajdujące się w mięsie, nabiale czy jajach, a które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stosując dietę wegańską, dostarczenie potrzebnych składników odżywczych jest jak najbardziej możliwe. Należy jednak pamiętać o zbilansowanym i zróżnicowanym menu obejmującym produkty zbożowe, białka roślinne, warzywa i owoce oraz zdrowe tłuszcze w postaci olejów. Weganom zaleca się również stosowanie suplementacji, która może zapobiec niedoborom najważniejszych składników. Witaminy dodające energii oraz niezbędne do prawidłowej pracy organizmu znajdziesz w ofercie Forever Strong. Sprawdź, które suplementy są szczególnie ważne w przypadku diety wegańskiej.  

Witamina B12

To najważniejsza witamina, która powinna być suplementowana przez wegan, ponieważ naturalnie występuje jedynie w produktach zwierzęcych. Witamina B12, inaczej kobalamina, jest niezbędna w procesie budowy komórek krwi, działa ochronnie na układ nerwowy oraz ma zdolności obniżające cholesterol i ciśnienie. Męczliwość, senność, apatia czy duszności to objawy niedobory tego związku we krwi. Zapotrzebowanie na kobalaminę wynosi średnio od 2 do 3 mg dziennie i takiej dawki warto szukać w suplementach. Na foreverstrong.pl znajdziesz preparat Doctor’s Best Multiple Multiwitamina, który oprócz innych mikroskładników zawiera witaminę B12 pod postacią dobrze przyswajalnej metylokobalaminy.

Witamina D3

O suplementacji tej witaminy należy pamiętać niezależnie od diety oraz pory roku. Jest kluczowym składnikiem budowy zdrowych kości (ułatwia wchłanianie wapnia) oraz odgrywa znaczącą rolę dla odporności. Jej niedobór może doprowadzić do rozwoju krzywicy i osteoporozy, a pierwszymi objawami niskiej podaży witaminy D3 są: bóle stawów, zmęczenie i podatność na infekcje. Decydując się na suplementację w przypadku diety wegańskiej, warto sięgać po produkty w zwiększonej dawce, np. Healthy Origins Witamina D3 10 000. Suplement może być stosowany przez cały rok. wege-dieta-jakie-witaminy

Witamina B3

Nazywana jest witaminą PP, kwasem nikotynowym czy po prostu niacyną. Weganie narażeni są na niedobory witaminy B3 ze względu na jej obecność w rybach czy przetworach mięsnych. Co ważne, związek ten może ulec szybkiemu wypłukaniu przy diecie bogatej w soję i kukurydzę. Niacyna ma duże znaczenie dla funkcjonowania układu nerwowego, bierze udział w syntezowaniu hormonów, zwłaszcza kortyzolu, insuliny oraz wpływa na prawidłowe krążenie krwi.

Witamina C

Tego ważnego przeciwutleniacza nie może zabraknąć w diecie wegan. Oprócz właściwości antyoksydacyjnych witamina C działa ochronnie na układ krwionośny, bierze udział w procesie syntezowania kolagenu oraz przyswajania żelaza. Składnik ten znajdziesz przede wszystkim w cytrusach, owocach jagodowych oraz warzywach zielonych. Ze względu na dużą zawartość witaminy C w produktach roślinnych, wybierz suplement w formie multiwitaminy. Preparat Life Extension One Per Day w jednej kapsułce zawiera kompleks witamin C, B, D, E, a także minerały wpływające na utrzymanie zdrowego ciała.

Po witaminy i suplementy diety zajrzyj na foreverstrong.pl

Przejście na dietę wegańską to krok w stronę zdrowego i długiego życia w zgodzie z naturą. Wybierając codzienne menu, kieruj się jednak rozsądkiem i różnorodnością – tak, by dostarczyć, jak najwięcej składników odżywczych oraz uniknąć niedoborów mikroelementów. Nie zapominaj przy tym o suplementacji. Na Forever Strong znajdziesz witaminy na siłownię, dodające energii oraz przeznaczone dla wegan.

Oceń wpis

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *


test