var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Zmarszczki – dlaczego powstają i jakie są ich rodzaje? - ForeverStrong
zmarszczki-pod-oczami

Zmarszczki – dlaczego powstają i jakie są ich rodzaje?

Starzenie się skóry stanowi złożony proces, którego przebieg zależy od różnych czynników. Zmarszczki pod oczami i na czole są związane nie tylko z wiekiem, czynnikami genetycznymi, zanieczyszczeniami środowiska czy nieodpowiednią pielęgnacją. Do ich powstawania przyczynia się też intensywna praca mięśni twarzy odpowiedzialnych za mimikę oraz wykonywanie takich czynności jak mówienie, uśmiechanie się, mruganie powiekami. Chociaż czasu nie da się zatrzymać, można sprawić, że oznaki starzenia będą mniej widoczne. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak dbać o skórę twarzy i co robić, aby skutecznie ją odmłodzić.

Czym są zmarszczki i kiedy zaczynają się pojawiać?

Około trzydziestego roku życia cykl odnowy komórek ulega spowolnieniu, a na skórze zaczynają się pojawiać pierwsze bruzdy i zagłębienia. W tym czasie dochodzi też do osłabienia włókien kolagenu i elastyny, które są produkowane przez fibroblasty. Na skutek tych procesów naskórek staje się wiotki, cieńszy i traci naturalną sprężystość. Najszybciej zauważalnym i jednocześnie najbardziej kłopotliwym symptomem starzenia są zmarszczki na czole i pod oczami. Wraz z upływem czasu pogłębia się też niedobór kwasu hialuronowego, który odpowiada za procesy regeneracyjne tkanek, prawidłowy poziom nawilżenia skóry oraz produkcję kolagenu. Jako pierwsze zwykle pojawiają się zmarszczki mimiczne, które są wynikiem intensywnej pracy mięśni twarzy. Można je dostrzec głównie w kącikach oczu, między brwiami oraz w okolicy czołowej.

marszczki-na-czole

Jakie są przyczyny powstawania zmarszczek?

Główną przyczyną nieestetycznych linii i bruzd są zmiany zachodzące w skórze na skutek starzenia organizmu. Spadek poziomu kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego powoduje osłabienie aktywności gruczołów łojowych, spowolnienie regeneracji tkanek oraz utratę jędrności i elastyczności. Zmiany w wyglądzie twarzy często są też skutkiem nadmiernej ekspozycji na słońce. Zmarszczki pod oczami i na czole szybciej dostrzegają panie, które regularnie korzystają z solarium. Pozostałe przyczyny ich powstawania to:

  • szybkie tempo życia,
  • przemęczenie pracą,
  • niezdrowa dieta,
  • zanieczyszczenia środowiska,
  • palenie papierosów,
  • brak regularnego wypoczynku.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki potęgują aktywność wolnych rodników, które uszkadzają błony komórkowe i materiał genetyczny oraz nasilają proces starzenia komórek. Ich nadmiar negatywnie wpływa na kondycję skóry, ponieważ przyczyniają się nie tylko do powstawania zagłębień w naskórku, ale także stanowią częstą przyczynę przebarwień oraz nadmiernej suchości cery.

Jakie są rodzaje zmarszczek?

Wraz z biegiem czasu i postępującym procesem starzenia się organizmu dochodzi do szeregu zmian w obrębie skóry: przerostu warstwy rogowej, spadku aktywności fibroblastów oraz do obniżenia poziomu kwasu hialuronowego. U wielu osób jako pierwsze pojawiają się zmarszczki mimiczne. Nie są to jednak jedyne oznaki, jakie można zaobserwować na skórze. Wyróżnia się także zmarszczki:

  • powierzchowne, które są usytuowane pod oczami oraz na powierzchni policzków,
  • głębokie zlokalizowane w dolnej części szyi oraz na czole,
  • dynamiczne powstające w wyniku naturalnego fizjologicznego procesu starzenia.

Poza poprzecznymi liniami i bruzdami charakterystycznym objawem naturalnego procesu dotykającego każdego człowieka jest suchość skóry. Jest ona związana przede wszystkim z nadmiernym rogowaceniem naskórka oraz zahamowaniem syntezy kolagenu. Warstwa rogowa staje się coraz bardziej sucha i szorstka, a cera mniej elastyczna, szara i matowa.

zmarszczki-mimiczne

Czy powstawaniu zmarszczek można zapobiegać?

Chociaż procesu starzenia nie można zatrzymać, istnieją sposoby na opóźnienie jego wystąpienia. Jeśli chcesz, aby Twoja skóra była gładka i jak najdłużej zachowała młody wygląd, szczególną uwagę zwróć na jej pielęgnację. Poza systematycznym oczyszczaniem ważne znaczenie dla jej kondycji ma nawilżanie. Do tego celu wybieraj naturalne kosmetyki o prostym składzie. Nie bez znaczenia jest także dieta, w której nie powinno brakować witamin A, C i E, a także minerałów: magnezu, cynku, selenu. Jadłospis możesz wesprzeć dobrze zaplanowaną suplementacją.

Poznaj sekrety pielęgnacji z naszymi ekspertami!

Przestrzegając kilku prostych zasad, możesz sprawić, że zmarszczki pod oczami i na czole pojawią się później, a twarz dłużej zachowa młody wygląd. Walkę ze starzeniem najlepiej traktować przede wszystkim jako profilaktykę, ale warto też wiedzieć, że w momencie pojawienia się pierwszych oznak starzenia można z nimi walczyć i uzyskać naprawdę satysfakcjonujące wyniki. Chcesz poznać sekrety pielęgnacji skóry i jeszcze lepiej zadbać o siebie? Więcej porad dotyczących zdrowia i urody znajdziesz na blogu sklepu internetowego Forever Strong.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *