var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Glukozamina – co to jest i jaki ma wpływ na organizm? - ForeverStrong
glukozamina

Glukozamina – co to jest i jaki ma wpływ na organizm?

Wraz z wiekiem dochodzi do pogorszenia się stanu chrząstki. W wyniku ograniczenia jej ilości pojawia się ból i obrzęk, a struktury stawowe ulegają stopniowemu niszczeniu. Proces ten zwykle jest spowodowany przez niedokrwienie, niedotlenienie oraz niewystarczającą ilość składników budulcowych. Poza chondroityną i metylosulfonylometanem (MSM) ważnym składnikiem tkanki chrzęstnej jest glukozamina. Większość osób niewiele o niej wie, dlatego w dzisiejszym artykule przybliżamy najważniejsze fakty o naturalnym związku wchodzącym w skład chrząstki występującej na powierzchniach stawów. Przeczytaj!

 

Utrzymanie dobrej sprawności

Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowymi i sprawnymi stawami, należy przede wszystkim zadbać o regularną aktywność fizyczną. Wcale nie mamy tutaj na myśli wyczynowego uprawiania sportu. By nieznacznie podnieść tętno, możesz jeździć na rowerze, spacerować, pływać, tańczyć, pracować w ogrodzie. Liczy się systematyczność, gdyż tylko dzięki temu poprawisz ukrwienie i dotlenienie stawów, a także zapobiegniesz rozwojowi stanów zapalnych. Drugą istotną kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest dieta. W Twoim codziennym jadłospisie nie powinno brakować produktów bogatych w takie składniki jak glukozamina, chondroityna oraz siarka organiczna. Sprzymierzeńcem w walce o układ ruchu mogą okazać się też nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega. Spożycie ich w odpowiedniej ilości może pomóc w obniżeniu ryzyka rozwoju choroby reumatoidalnej. Pamiętaj też, że istnieją składniki pokarmowe, które mają niekorzystny wpływ na kondycję tych ważnych struktur. Mamy tu na myśli m.in. cukier, białą mąkę, czekoladę, napoje gazowane oraz kawę i herbatę.

wplyw-glukozaminy-na-organizm

Co to jest i jak działa glukozamina?

Ten naturalnie występujący w organizmie człowieka związek jest wytwarzany z cząsteczek glukozy i glutaminy. Glukozamina jest obecna też w niektórych produktach żywnościowych. Jej najlepszym źródłem są krewetki, kraby oraz raki. Ilość tej substancji w pożywieniu jest jednak niewielka, dlatego w przypadku dużego niedoboru udokumentowanego wynikami badań, zaspokojenie zapotrzebowania na ten składnik może być trudne. W takiej sytuacji można rozważyć przyjmowanie glukozaminy w formie suplementu, jednak jego suplementację zaleca się skonsultować z lekarzem. Preparaty zawierające siarczan czy chlorowodorek glukozaminy zwykle przyjmuje się jeden lub dwa razy dziennie. Maksymalna dobowa dawka nie powinna przekraczać 2000 mg.

Wskazania do stosowania glukozaminy

Syntetyzowana z glukozy glukozamina bierze udział w procesie wytwarzania szeregu istotnych cząsteczek wchodzących w skład chrząstki. Należą do nich m.in. proteoglikany, które mają zdolność łączenia się z kwasem hialuronowym stanowiącym podstawowy składnik mazi stawowej. To jeszcze nie wszystko. Związek ten jest też niezbędny do produkcji kolagenu, ważnego składnika budulcowego chrząstek, ścięgien oraz więzadeł. Po glukozaminę najczęściej sięgają osoby zmagające się z chorobą zwyrodnieniową stawów, która objawia się stanem zapalnym, bólem stawów oraz ograniczeniem ich ruchomości. Ponadto środki te często są wykorzystywane przez sportowców, którzy są szczególnie narażeni na urazy stawów.

trening-glukozamina

Możliwe skutki uboczne

Chociaż glukozamina, jak już wyżej wspominaliśmy, jest substancją naturalnie występującą w ciele człowieka, przyjmowanie jej w nadmiernej ilości może być przyczyną wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Dlatego preparaty z siarczanem i chlorowodorkiem glukozaminy zaleca się stosować po konsultacji z lekarzem i zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu przez producenta. Ten aminocukier jest dobrze tolerowany po podaniu doustnym, jednak spożywanie go w zbyt dużej dawce może prowadzić do bólów głowy oraz zaburzeń ze strony układu pokarmowego w postaci nudności, biegunek, wzdęć, zaparć. Szczególną ostrożność w przyjmowaniu suplementów z tym składnikiem powinny też zachować osoby, u których stwierdzono nadwrażliwość na skorupiaki, ponieważ glukozamina często jest otrzymywana z owoców morza. Reakcja alergiczna najczęściej objawia się wysypką, świądem i obrzękiem naczynioruchowym.

Najważniejsze fakty o glukozaminie

Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu artykułowi wiesz już, co to jest glukozamina, jak działa oraz jakie są podstawowe wskazania do jej przyjmowania. Jeśli chcesz zadbać o zdrowe stawy i utrzymać je dobrej kondycji przez długi czas, powinieneś szczególną uwagę zwrócić na ruch oraz odżywianie, a także unikać lekceważenia ewentualnych kontuzji. Warto korzystać z konsultacji lekarskich zawsze, gdy zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy. Więcej porad zdrowotnych znajdziesz na stronie Forever Strong.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *