var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Ubichinol – forma koenzymu Q10. Jak działa i jakie są jego właściwości? - ForeverStrong
koenzym-q-10

Ubichinol – forma koenzymu Q10. Jak działa i jakie są jego właściwości?

Substancją występującą niemal we wszystkich komórkach ciała jest koenzym Q10. Związek ten jest odpowiedzialny m.in. za zapobieganie uszkodzeniom DNA oraz za produkcję niezbędnej do życia energii. Intensywność jego wytwarzania maleje wraz z wiekiem. W uzupełnianiu niedoborów tego ważnego składnika niezwykle pomocna jest właściwie zbilansowana dieta oraz suplementacja. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie właściwości ma koenzym Q10, czym jest ubichinol i kiedy można rozważyć stosowanie preparatów z tą formą ubichinonu.


Prawidłowe funkcjonowanie komórek organizmu

Aby optymalnie funkcjonować, komórki ciała potrzebują składników odżywczych, które czerpią głównie z pożywienia. Do prawidłowej pracy potrzebna jest im również energia. W procesie jej wytwarzania kluczową rolę odgrywa koenzym Q10. Ubichinon, gdyż tak również jest nazywany, uczestniczy w generowaniu ATP, podstawowej substancji przenoszącej energię. Ponadto związek ten współdziała z enzymami i wspiera wiele reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie związanych m.in. z przemianą materii, przyswajaniem witamin i minerałów, utrzymywaniem siły mięśniowej. Najwyższe stężenie koenzymu Q10 obserwuje się w takich narządach jak:

  • wątroba,
  • trzustka,
  • serce,
  • nerki,
  • płuca.

Produkcja ubichinonu maleje wraz z wiekiem, a mniej więcej od sześćdziesiątego roku życia przestaje być on wytwarzany przez organizm. Do zaburzeń jego syntezy może dojść również na skutek nieprawidłowego odżywiania, długotrwałego stresu, chorób przewlekłych oraz stosowania niektórych leków. dzialanie-koenzymu-q-10

Czym jest ubichinol?

W zdrowym prawidłowo funkcjonującym organizmie w każdej komórce znajdują się dwie formy koenzymu Q10. Jedną z nich jest ubichinon, natomiast drugą stanowi forma zredukowana, czyli ubichinol. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie tą drugą postacią, ponieważ według naukowców jest ona w stanie efektywniej trafiać do tkanek. Trzeba jednak pamiętać, że wchłanialność tej substancji witaminopochodnej zależy od wielu różnych czynników. Duże znaczenie ma tutaj przede wszystkim dieta. Ponieważ koenzym Q10 jest cząsteczką rozpuszczalną w tłuszczach, najlepiej spożywać go w obecności posiłków obfitujących w tłuszcze. Ponadto jego wchłanianie mogą utrudniać niektóre leki, w tym m.in. przeciwzakrzepowe. Dlatego osoby, które przyjmują na stałe środki farmakologiczne, przed sięgnięciem po suplement z koenzymem Q10, powinny bezwzględnie zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Właściwości koenzymu Q10 w formie ubichinolu

U większości osób proces konwersji koenzymu Q10 do ubichinolu zachodzi w organizmie bez większych trudności. Są jednak ludzie, których komórki mogą mieć problem z wytworzeniem tej aktywnej formy. Tak się dzieje np. w przypadku długotrwałego stresu, palenia papierosów, przebywania w zanieczyszczonym środowisku oraz niektórych chorób przewlekłych. W takiej sytuacji pomocna może okazać się suplementacja. Jakie właściwości ma koenzym Q10 w tej postaci? Przede wszystkim ubichinol pełni funkcję przeciwutleniacza, dlatego może pomóc w ochronie tkanek przed wolnymi rodnikami. Jest on także istotny dla funkcjonowania wielu narządów wewnętrznych, w tym dla wątroby, nerek, serca oraz mózgu. Od ilości tej substancji w organizmie zależy też sprawność układu nerwowego, intensywność metabolizmu, tempo regeneracji uszkodzonych tkanek oraz funkcjonowanie systemu immunologicznego. witalnosc-ubichinole

Kiedy sięgnąć po ubichinol?

Po suplementy zawierające zredukowaną formę koenzymu Q10 mogą sięgnąć osoby powyżej trzydziestego roku życia, ponieważ w tym okresie dochodzi do spadku poziomu tej substancji w organizmie. Do obniżenia jego stężenia może dojść również na skutek niewłaściwego odżywiania, nadużywania alkoholu oraz częstego odchudzania. Ponadto po preparaty z ubichinolem mogą być stosowane przez ludzi, którzy obserwują u siebie jego niedobory. W początkowym stadium zwykle jest to osłabienie i przewlekłe zmęczenie, które nie ustępuje pomimo odpoczynku. Na niewystarczający poziom tego składnika mogą też wskazywać objawy ze strony poszczególnych organów wewnętrznych. Deficyt ubichinonu często pojawia się też w przebiegu takich schorzeń jak cukrzyca, hiperlipidemia, dystrofia mięśniowa oraz zaburzenia pracy serca.

Koenzym Q10 przeciw starzeniu się organizmu

Poza istotną rolą w procesie wytwarzania energii w komórkach koenzym Q10 wykazuje właściwości antyoksydacyjne, dzięki którym ma zdolność neutralizowania wolnych rodników. Uzupełnienie niedoboru tego składnika w diecie jest możliwa poprzez stosowanie odpowiednich preparatów, które należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza czy dietetyka. Sięgając po konkretny produkt, warto zwrócić uwagę na jego skład. Według aktualnych doniesień naukowych najlepszym źródłem tego związku są przede wszystkim środki ze zredukowaną formą koenzymu Q10 – ubichinolem.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *