Przedtreningówka i potreningówka, czym się różnią między sobą?

Przedtreningówka i potreningówka, czym się różnią między sobą?

Podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych organizm potrzebuje mnóstwo siły. Mogą ją zapewnić odpowiednie preparaty, które pobudzają mięśnie do wysiłku. Zwiększa się tym samym ich energia i wytrzymałość. Równie istotne jest jednak zadbanie o odpowiednią suplementację już po zakończeniu treningu. Dostarczenie niezbędnych substancji pozwala na szybszą regenerację. Przekonaj się, czym wobec tego różnią się między sobą środki zażywane przed treningami i po ich zakończeniu! 

Przedtreningówka, co daje? 

Brak energii w czasie treningu stanowi częste i poważne utrapienie wielu osób. Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto wobec tego zażyć suplementy przedtreningowe, które zawierają substancje stymulujące, pobudzające organizm. Do tej grupy odżywek kwalifikują się wszystkie produkty, które poprawiają jakość treningu, zwiększając motywację i zapewniając przypływ energii. Dzięki temu zwiększa się poziom wydolności i wytrzymałości organizmu. 

Wśród suplementów przedtreningowych wyróżnić można: 

  • klasyczne – ich zadaniem jest pobudzenie organizmu do wysiłku. Przeznaczone są dla osób, które nie mają żadnych problemów ze zdrowiem i nie występują w ich przypadku żadne przeciwwskazania do stosowania składników aktywnych, 
  • pompujące – nie zawierają substancji pobudzających, takich jak efedryna albo kofeina. Suplementy te mają na celu poprawienie pompy mięśniowej, czyli stymulowanie produkcji tlenku azotu oraz wspomożenie budowy mięśni, 
  • wytrzymałościowe – stosowane przez osoby mające na celu poprawę kondycji fizycznej, które nie skupiają się na rozbudowie masy mięśniowej. 

Jednym z najczęściej spotykanych składników przedtreningówek jest kofeina, która działa na układ nerwowy. Tym samym zwiększa ona koncentrację, pobudza organizm i sprawia, że można się skupić na kolejnych powtórzeniach. Tauryna pozwala natomiast transportować kreatynę do mięśni, dodatkowo hamując procesy kataboliczne i wzmacniając anabolizm, co ułatwia regenerację. Przed treningiem zażywa się też często produkty zawierające argininę, która bierze udział w produkcji tlenku azotu, zwiększając pompę mięśniową. Cytrulina, którą również można znaleźć w składzie przedtreningówek, czynnie uczestniczy w usuwaniu kwasu mlekowego z organizmu. 

Dlaczego warto stosować potreningowy suplement diety? 

Jak sama nazwa wskazuje, stosowanie potreningówek jest przeznaczone dla osób, które skończyły intensywny trening. Dzięki tym suplementom organizm otrzymuje mnóstwo cennych substancji przyczyniających się do szybszej regeneracji i rozwoju masy mięśniowej. Ciężki trening wycieńcza ciało i potrzebuje ono wsparcia w zregenerowaniu się. Może się zdarzyć, że po intensywnej aktywności zachodzą negatywne procesy kataboliczne, gdy organizm zaczyna pobierać energię z białka, mającego przecież stanowić budulec mięśni. 

Aby powstrzymać katabolizm mięśni, trzeba natychmiast po treningu dostarczyć aminokwasy, witaminy i mikroelementy, a także uzupełnić w mięśniach i wątrobie glikogen. Chcąc zwiększyć masę mięśniową, trzeba utrzymywać procesy anaboliczne na wysokim poziomie. W tym właśnie celu stosuje się potreningówki, które przyspieszają regenerację przed następnym treningiem. Zadaniem składników wchodzących w skład tych suplementów jest zmaksymalizowanie efektywności okna anabolicznego. 

Czy można stosować jednocześnie przedtreningówkę i potreningówkę? 

Składnikiem suplementów zażywanych po treningu są białka, niezbędne w procesie budowania mięśni i tworzeniu skoku insuliny. Zalecana dzienna dawka protein wynosi jednakże 4 g na kg masy ciała i nie powinno się jej przekraczać. Przyjmując inne odżywki białkowe, należy wobec tego być ostrożnym, by podaż tego makroskładnika pozostawała na rozsądnym poziomie. Warto wobec tego skontrolować skład odżywki zażywanej przed treningiem. 

Skok insuliny po treningu zapewnia również kreatyna, która znajduje się w wielu potreningówkach. Przemieszcza ona insulinę do odpowiednich partii mięśniowych i zwiększa cząsteczki energii zasilające komórki organizmu. Kreatyna często znajduje się także w składzie przedtreningówek, gdzie umożliwia wydłużenie czasu treningu i poprawia regenerację. Dobrze jest przypilnować, by podaż kreatyny nie była zbyt wysoka w przypadku jednoczesnego zażywania obu suplementów. 

Przedtreningówki są jednocześnie środkami bezpiecznymi, o ile nie przekracza się zalecanej dziennej porcji ich spożycia. Zbyt częste ich zażywanie doprowadzić może do uodpornienia się na ich działanie, podczas gdy sięganie po zbyt duże porcje grozi bezsennością, problemami z koncentracją, przemęczeniem i podniesieniem ciśnienia. Można wobec tego łączyć przedtreningówki i potreningówki, trzeba to jednak robić rozsądnie. 

Najlepsze przedtreningówki i potreningówki 

Wśród wielu godnych polecenia suplementów zażywanych przed treningiem warto wspomnieć o URX Bombshell. Ten suplement długotrwale zwiększa poziom energii, ponieważ jest oparty o substancje o działaniu stymulującym. Bombshell URX to środek zapewniający bardzo silną pompę mięśniową. Dark Labs Crack cechuje bardzo podobne działanie. Środek ten zapewnia w trakcie ćwiczeń skupienie i koncentrację na najwyższym poziomie. 

Polecając potreningówki, trzeba wspomnieć o Brawn O-BOL, ponieważ wzmacnia on cały aparat ruchowy, w tym stawy i ścięgna, w całkowicie bezpieczny sposób. Nie hamuje on własnej produkcji testosteronu i pozwala na uzyskanie przyrostów siły w krótkim czasie. Wyprodukowany przez Brawn Nutrition SARM: GW zmniejsza degradację glikogenu oraz insulinooporność. W dodatku zdecydowanie opóźnia występowanie zmęczenia, ogranicza rozpad mięśni i pomaga utrzymać limit wagowy. Jest to produkt szczególnie polecany osobom trenującym sporty wytrzymałościowe. 

Podsumowanie 

Warto stosować zarówno suplementy przedtreningowe, jak i potreningowe. Pierwsze z wymienionych zapewniają zastrzyk energii przed wysiłkiem oraz poprawiają koncentrację. Drugie z nich zapobiegają rozpadowi mięśni po treningu i zmniejszają odczuwanie zmęczenia. W celu wybrania odpowiednich suplementów dla siebie zachęcamy do skontaktowania się z nami. W naszym asortymencie z pewnością znajdziemy coś dla Państwa w atrakcyjnych cenach. 

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *