var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; 3 fakty o testosteronie - ForeverStrong
testosteron

3 fakty o testosteronie

Chyba każdemu testosteron kojarzy się z mężczyznami i słusznie, ponieważ jest to ich najważniejszy hormon płciowy. Nie wszyscy jednak wiedzą, od czego zależy jego poziom w męskim organizmie lub że występuje on także u kobiet. Poznaj 3 ciekawe fakty o testosteronie, o których być może nigdy nie słyszałeś!

 

Testosteron – jeden z najważniejszych hormonów

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, testosteron jest najważniejszym hormonem płciowym u mężczyzn. Produkowany jest on w jądrach i odpowiada przede wszystkim za rozwój męskich narządów płciowych oraz typowych dla panów cech, takich jak owłosienie, niski głos, czy też większa masa kostno-mięśniowa. Od poziomu testosteronu zależy też męska sprawność seksualna, forma fizyczna, a nawet pewność siebie.

testosteron-efekty-przed-i-po

Androgen ważny nie tylko dla mężczyzn

Choć testosteron jest hormonem androgenicznym, produkowany jest także przez ciała kobiet, a dokładnie przez jajniki i korę nadnerczy. U pań występuje on w niewielkich ilościach, ale okazuje się bardzo potrzebny. Wraz z typowo kobiecym hormonem estrogenem odpowiada bowiem za utrzymanie płodności i libido, a dodatkowo także pomaga w mineralizacji kości.

Niekiedy zdarza się, że kobiecy organizm produkuje nadmiar testosteronu, co wywołuje niekorzystne objawy. Panie wówczas narzekają m.in. na zaburzenia cyklu miesiączkowego, problemy z płodnością, nadmierne owłosienie na ciele, wahania nastroju czy trądzik. Taki stan wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ zbyt wysoki poziom testosteronu u kobiet najczęściej wynika z innego schorzenia np. wrodzonego przerostu nadnerczy, zespołu policystycznych jajników (PCOS) lub nadczynności tarczycy.

Różny poziom testosteronu w różnym wieku

O ile u pań duża ilość testosteronu nie jest pożądana, o tyle u panów jest wręcz przeciwnie. Niestety wielu mężczyzn narzeka na jego niski poziom, ponieważ skutkuje to przykrymi objawami np. zaburzeniami erekcji, spadkiem libido, obniżeniem nastroju czy też tendencją do otyłości.

Niestety spadek poziomu tego hormonu zwykle związany jest z wiekiem. Największe jego stężenie występuje między 20 a 30 rokiem życia. Jest to bowiem wiek reprodukcyjny, a więc najbardziej odpowiedni według natury do spłodzenia potomstwa. Właśnie wtedy panowie mają więc największe libido, zdolności seksualne oraz liczbę plemników.

Między 30 a 40 rokiem życia poziom testosteronu zaczyna stopniowo spadać. Objawia się to właśnie problemami z seksem czy też rosnącym brzuszkiem. U niektórych panów proces ten przebiega szybciej m.in. wskutek stosowania używek lub występowania jakichś chorób, np. cukrzycy. Nawet jednak u osób zdrowych w okolicy 60-70 urodzin stężenie tego hormonu może być już niższe o 50-70% niż w młodości, ponieważ jest to związane z naturalnym starzeniem się organizmu.

testosteron-silownia

Ćwiczenia siłowe a testosteron

Stopniowy spadek poziomu męskiego hormonu płciowego jest normalnym zjawiskiem, jednak można go spowolnić. Sprzyja temu m.in. rezygnacja z używek, wysypianie się, unikanie stresu, a także odpowiednia dieta, bogata w białko, węglowodany złożone oraz tłuszcze nienasycone.

Warto też wiedzieć, że duży wpływ na testosteron ma siłownia. Regularne ćwiczenia siłowe stymulują bowiem jego wytwarzanie, a także eliminują czynniki blokujące ten proces. Dzieje się to choćby poprzez wytwarzanie endorfin, które redukują kortyzol mający negatywny wpływ na produkcję męskiego hormonu. Chcąc osiągnąć jak najlepsze efekty, należy jednak odwiedzać siłownię systematycznie, a także angażować podczas treningów jak największą liczbę mięśni.

Warto też sprawdzić, czy ćwiczenia faktycznie podniosły testosteron – efekty przed i po można na pewno zaobserwować po poziomie libido, ogólnym samopoczuciu oraz zmianach w sylwetce. Istnieje też prosty sposób na zmierzenie poziomu hormonu: wystarczy wykonać proste badanie laboratoryjne krwi. Wynik prawidłowy dla mężczyzn powinien mieścić się między 9,0 a 34,7 nmol/l (260–1000 ng/dl). Wszelkie odchylenia warto skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli występują one u młodej, zdrowej i aktywnej fizycznie osoby. Utrzymujący się zbyt niski poziom hormonu (poniżej 8 nmol/l), może być bowiem wskazaniem do dalszej diagnostyki zdrowotnej i hormonalnej terapii zastępczej. Istnieją też suplementy zawierające naturalne substancje mogące stymulować wzrost testosteronu i znajdziesz je np. w ForeverStrong. Ich zażywanie należy jednak również skonsultować z lekarzem.

Zdrowotne ciekawostki znajdziesz na naszym blogu

Zaciekawił Cię temat testosteronu? Odwiedzaj więc nasz internetowy sklep jak najczęściej, a zwłaszcza blog, na którym publikujemy różne artykuły o tematyce zdrowotnej. A jeśli masz pytania na temat suplementów, zapraszamy do kontaktu – nasi specjaliści wyjaśnią Ci ich działanie oraz skład, abyś był lepiej przygotowany do konsultacji z lekarzem.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *