var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Jakie suplementy stosować po powrocie na siłownie z kwarantanny? - ForeverStrong
Które suplementy brać po powrocie na siłownie z kwarantanny

Jakie suplementy stosować po powrocie na siłownie z kwarantanny?

Przerwa od treningu jest zjawiskiem często spotykanym, zwłaszcza po zakończeniu wakacji lub w okresie świątecznym. Po zakończeniu kwarantanny mamy jednak do czynienia z sytuacją, w której na siłownie wracają po wielu tygodniach bez regularnych ćwiczeń istne tłumy klientów. Organizm przez taki długi okres rozbratu z aktywnością odzwyczaja się tymczasem od wysiłku. Powrót do rutyny jest bardzo trudny, co wobec tego można zrobić, żeby zwiększyć efektywność pierwszych treningów? Z pewnością bardzo istotna jest odpowiednia suplementacja. Sprawdź, po jakie produkty najbardziej opłaca się sięgnąć w pierwszych tygodniach powrotu do treningów z kwarantanny! 

Jakie zachodzą zmiany w organizmie po przerwie od treningów? 

Pamięć mięśniowa oczywiście istnieje i może ona bardzo ułatwić powrót do dawnej sprawności. Najważniejsze czynniki, które decydują o tym, jak ten powrót będzie przebiegał to:

  • Czas przerwy – roztrenowanie nawet u osoby zaawansowanej występuje po dwóch-trzech tygodniach pozbawionych wysiłku. Samo roztrenowanie nie wiąże się ze znaczną utratą masy mięśniowej ani całkowitym spadkiem formy, ale trzeba mieć na uwadze, że im dłuższy rozbrat z siłownią, tym większe będą spadki formy. Plan treningowy powinien w związku z powyższym nie uwzględniać powrotu do momentu sprzed kwarantanny, ale rozpoczynać się od fazy adaptacji,
  • Poziom zaawansowania – w przypadku osoby początkującej, z małym stażem, efekty treningów mogą nawet wrócić praktycznie do punktu wyjścia. Osoby z długim stażem, które trenowały regularnie, do roztrenowania potrzebują czasem nawet miesiąca. U zawodowych sportowców trwa to jeszcze dłużej,
  • Przebieg przerwy – jeżeli w czasie jej trwania wplatana była jakakolwiek aktywność fizyczna, łatwiej będzie o powrót do intensywnych treningów. Osoby, które regularnie poddawały swoje ciała wysiłkowi, wrócą na siłownię w najlepszej kondycji,
  • Wiek – wraz z mijającymi latami utrata sprawności w przypadku przerw jest coraz większa. Zachowanie sprawności wymaga regularnych treningów, których znaczenie wzrasta proporcjonalnie do upływu lat.

Zawsze przerwa od ćwiczeń wiąże się z osłabieniem wydolności, negatywnym wpływem na układ krążenia, zmniejszeniem wrażliwości na insulinę i utratą beztłuszczowej masy ciała. Wysiłek przyspiesza przemianę materii, korzystnie wpływa na poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz wywiera pozytywny wpływ na ciśnienie. Przerwa w treningach wiąże się wobec tego ze zmianami fizjologicznymi.

Suplementy po powrocie  na siłownie

Jak powinien wyglądać pierwszy trening? 

Przed rozpoczęciem regularnych treningów siłowych zaleca się przejście fazy adaptacji. Ciało musi w jej trakcie ponownie przyzwyczaić się do wykonywanej niegdyś pracy. Cały układ ruchu i nerwowy trzeba przygotować do intensywnego wysiłku, próba powrotu do podnoszonych ostatnio ciężarów na pierwszym treningu mogłaby się skończyć kontuzją lub stanem zapalnym mięśni. 

Pierwszy trening powinien być lekki i obejmować całe ciało – najlepiej sprawdzi się w pierwszych tygodniach FBW. Należy unikać przeciążeń, o które najłatwiej trenując wyłącznie jedną lub dwie partie. Lepiej wybrać mniejsze obciążenie i wykonywać nim więcej powtórzeń, włączając do jednostki treningowej jak najwięcej ćwiczeń wielostawowych. Bardzo duży nacisk położyć trzeba na rozgrzewkę i poprawną technikę. Optymalna ilość serii to trzy, nie należy przesadzać z intensywnością, ponieważ i tak zapewne nie uda się uniknąć zakwasów. 

Które suplementy brać po powrocie na siłownie? 

Podczas treningów siłowych wyjątkowo wysoką skutecznością odznacza się kreatyna. Warto jednakże wstrzymać się przez pierwszy miesiąc z jej zażywaniem, kiedy zaczną się cięższe treningi i zakwasy nie będą doskwierały tak mocno jak w pierwszych dniach po powrocie. Jej suplementacja przyspiesza przyrost masy mięśniowej, powstrzymuje katabolizm, usprawnia regenerację i dodaje energii, co pozwala na większą intensywność treningów.

Pobudzić się można również za pomocą przedtreningówek, wśród których warto wyróżnić URX Bombshell oraz Dark Labs Crack. Suplementy te pozwalają na wykonanie treningu z należytą intensywnością, a także na zmobilizowanie rezerw tłuszczowych. Po pewnej przerwie od stosowania tych produktów, warto zacząć od mniejszych dawek, ponieważ zbyt duże pobudzenie może skutkować nadmierną intensywnością ćwiczeń i nadwerężeniem mięśni. 

Najlepsze suplementy po powrocie z siłowni

W celu poprawy regeneracji po wysiłku koniecznie trzeba uzupełnić suplementację o witaminy i minerały, takie jak Doctors Best Multivitamin. Poprawiają one odporność organizmu i ogólny stan zdrowia, a także zapobiegają skurczom mięśni. Połączenie cynku i magnezu, obecne w multiwitaminie Doctors Best może nawet podnieść poziom testosteronu w organizmie.

Katabolizm mięśni jest jednym z głównych problemów osób wracających na siłownie po kwarantannie. Aminokwasy rozgałęzione BCAA tłumią ten proces, w dodatku usuwając odczuwanie zmęczenia, poprawiając regenerację po treningu i przyspieszając adaptację do wysiłku. Zażywanie BCAA pozwala zmniejszyć zakwasy, a szczególną skuteczność aminokwasy te wykazują właśnie wśród osób początkujących i wracających do regularnej aktywności. 

Odzwyczajenie ciała od ćwiczeń zwiększa ryzyko kontuzji. Zaradzić temu można nie tylko poprzez rozgrzewki, ale i sięgając po kolagen. Zmniejsza on ryzyko kontuzji stanowiącej następstwo kolejnych mikrourazów, zmniejsza ból po intensywnym wysiłku i wspomaga regenerację tkanki łącznej. Opóźnić wystąpienie zmęczenia i ograniczyć rozpad mięśni można także wybierając przygotowany przez Brawn Nutrition Sarm dostępny w naszym sklepie. 

Podsumowanie 

Wracając po dłuższym rozbracie z siłownią do ćwiczeń, trzeba kierować się rozsądkiem i umiarem. Zbyt duża intensywność niesie ze sobą ryzyko kontuzji, które ograniczyć można za pomocą odpowiednio dobranych suplementów. Najważniejszymi czynnikami, jakimi powinno się kierować przy ich wyborze podczas powrotu do aktywności, jest wspomaganie regeneracji i przyspieszenie adaptacji do wysiłku. W ofercie naszego sklepu znajduje się wiele produktów, które pomogą szybko i bezpiecznie wrócić do formy po kwarantannie. Zapraszamy do skontaktowania się z nami! 

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *