var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Czym zastąpić poranną kawę? Oto nasze propozycje - ForeverStrong
kawa

Czym zastąpić poranną kawę? Oto nasze propozycje

Czarna, zabielona mlekiem, z dodatkiem cukru, z ekspresu lub kawiarki – na całym świecie codziennie wypija się miliardy filiżanek kawy. Bez tego porannego rytuału wiele osób nie może rozpocząć dnia. Kofeina zawarta w kawie działa pobudzająco i sprzyja koncentracji do pracy. Regularne spożywanie tego napoju może jednak wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia. Czym zastąpić działanie małej czarnej? Jak działają tabletki pobudzające? Przeczytaj, jakie są alternatywy dla kawoszy.

Skąd biorą się ziarna kawy?

Kawa od wieków uważana jest za cenny towar handlowy. Zanim jednak napój trafi do filiżanek przebywa długą drogę. Wszystko zaczyna się bowiem od zasadzenia kawowca. Drzewo to ma ponad setkę odmian i może być uprawiane na określonej szerokości geograficznej oraz wysokości. Optymalny klimat znajduje się między Zwrotnikiem Raka a Zwrotnikiem Koziorożca. Obszar ten określany jest jako „pas kawowy” i obejmuje takie kawowe centra, jak:

  • Kolumbia;
  • Brazylia;
  • Etiopia;
  • Indonezja;
  • Wietnam.

Gdy kawowce wydadzą owoce, należy je zebrać, co zazwyczaj odbywa się w sposób ręczny ze względu na górzyste tereny, na których znajdują się plantacje. Kolejnym etapem, po oczyszczeniu, jest suszenie owoców na słońcu. Proces ten trwa średnio od 4 do 7 tygodni, po czym owoce trafiają do młyna. Suszenie może odbywać się również metodą mokrą, która polega na zgnieceniu owoców, wydobyciu z nich ziaren, a następnie ich wysuszenie. Następnie odbywa się kluczowy etap w produkcji, czyli palenie – jego stopień wpływa na końcowy aromat kawy. Stąd pozostaje już proces pakowania i wysyłki do sklepów.

Spośród wielu gatunków kawy najbardziej znane są dwa: Arabika i Robusta. Ta pierwsza uważana jest za najszlachetniejszą odmianę, o lekkiej kwasowości i łagodnym smaku. Robusta z kolei wyróżnia się nie tylko większym poziomem goryczki, ale i wyższą (niemal dwukrotnie) zawartością kofeiny.

energia

Minusy picia kawy

Nawet 70% Polaków codziennie wypija przynajmniej jedną filiżankę kawy. Co ciekawe, dawniej napój ten był środkiem przepisywanym przez lekarzy. Nawet dziś dostrzega się wiele korzyści płynących ze spożywania małej czarnej. Do zalet należy przede wszystkim poprawa koncentracji i wzrost energii, za co odpowiada kofeina. Ponadto kawa sprzyja szybszemu metabolizmowi, mając przy tym niewiele kalorii.

Jednak nałogowe picie kawy, zwłaszcza w nieodpowiednich połączeniach, może przynieść wiele niekorzystnych skutków zdrowotnych. Lekarze podkreślają, by nie popijać tym napojem leków – może to pogorszyć objawy chorób, np. refluksu, lub zmniejszyć działanie medykamentów. Co więcej, kawa zwiększa ciśnienie krwi oraz powoduje podniesienie poziomu cholesterolu całkowitego. Z tego względu osoby z chorobami krążenia powinny szczególnie uważać na to, co piją o poranku.

Nadmiar kawy może szkodzić również sportowcom. Prowadzi to do wypłukiwania cennych pierwiastków: wapnia i magnezu, oraz zmniejszenia ich wchłaniania. Rośnie zatem ryzyko niedoborów tych składników, rozwoju osteoporozy, zmniejszenia odporności czy zburzeń układu nerwowego.

dobry dzien

Co zamiast porannej kawy?

Kawa jest najpopularniejszym środkiem pobudzającym, choć jak można przeczytać wyżej, ma również swoje wady. Warto również wspomnieć, że działanie energetyczne tego napoju jest stosunkowo krótkie, a ponadto jej skuteczność nie zawsze jest taka sama u różnych osób. Na szczęście istnieje również wiele innych składników o właściwościach pobudzających, które mogą podnieść poziom energii o poranku. Należą do nich m.in.:

  • guarana – zawiera aż trzykrotnie większe stężenie kofeiny niż kawa. Oprócz tego wspomaga odchudzanie oraz wspiera pracę jelit;
  • różeniec górski – ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, poprawiające koncentrację;
  • soplówka jeżowata – grzyb o działaniu przeciwzapalnym, neuroprotekcyjnym, który również przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia. Znajdziesz go m.in. w suplemencie 100G SOLVE LABS LION’S MANE 10:1;
  • johimbina – stosowana jako przedtreningówka, działa stymulująco i pobudzająco;
  • korzeń maca – nazywany czasem peruwiańskim żeń-szeniem. Dodaje energii oraz ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.

W sklepie Forever Strong znajdziesz tabletki na energię o poranku, które dodają sił do pracy oraz treningów.

foreverstrong.pl — tu znajdziesz suplementy dające energię na cały dzień

Sięgnij po sprawdzone preparaty dla sportowców o wysokim stężeniu naturalnych składników. Na foreverstrong.pl dostępne są tabletki na pobudzenie zawierające m.in. cenioną w środowisku johimbinę, kofeinę czy różeniec górski. Dobierz dla siebie suplementy o działaniu dopasowanym do Twoich potrzeb treningowych, pamiętając jednocześnie o umiarze w stosowaniu dodatkowych „energetyków”.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *