var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Metale ciężkie w organizmie? Sprawdź, jak możesz się ich pozbyć! - ForeverStrong
jak się pozbyć metali ciężkich

Metale ciężkie w organizmie? Sprawdź, jak możesz się ich pozbyć!

Ryzyko nadmiaru metali ciężkich w ciele dotyczy dziś każdego. Ołów, kadm i rtęć codziennie przenikają do organizmów wraz z powietrzem i pożywieniem. Choć posiadamy zdolność do samodzielnego usuwania tych związków, ich zbyt wysokie stężenie rzeczywiście może być niebezpieczne. Jak są skutki absorpcji metali ciężkich? Czy można jakoś uniknąć groźnych dla zdrowia konsekwencji? Przeczytaj już teraz w naszym artykule, jak działają wysokiej jakości preparaty chelatujące.

W jaki sposób wchłaniamy metale ciężkie?

Z roku na rok poziom metali ciężkich w środowisku wzrasta. Powodem tego jest m.in. nieustanny rozwój przemysłu ciężkiego – opartego na paliwach kopalnych oraz intensywna produkcja tworzyw sztucznych. Tony chemikaliów i toksyn przedostają się do powietrza, wód gruntowych oraz gleb. Na skutek tego wiele produktów, które jemy czy pijemy, jak również to, co ma styczność z naszym ciałem, jest w pewnym stopniu skażone.

Absorpcja metali ciężkich z reguły następuje drogą pokarmową, choć niektóre wnikają do ciała także poprzez skórę. Wdychanie metali ciężkich powoduje z kolei przedostawanie się niepożądanych związków do układu krążenia.

Wśród tych najmniej wartościowych są pierwiastki takie jak:

 • rtęć – uważana za bardzo niebezpieczny metal, z łatwością przedostaje się do wód, gdzie może przenikać do ciał ryb i skorupiaków,
 • kadm – znajduje się w bateriach i dymie papierosowym, wytwarzany jest również przez spalanie węglowe, które wpływa negatywnie na uprawy zbóż i warzyw,
 • ołów – jego źródło to przede wszystkim różnego typu rurociągi oraz liczne chemikalia, tj.: benzyna, farby i lakiery; w ten sposób ołów dostaje się do gleb i wód – produkowany jest przede wszystkim przez zakłady przemysłowe,
 • arsen – przenika do powietrza oraz wód na skutek pożarów lasów czy erupcji wulkanów; towarami, które łatwo absorbują związki tego pierwiastka są ryż, kakao oraz ryby morskie.
suplementy chelatujące

Skutki nadmiaru metali ciężkich w organizmie

Ludzki organizm ma swoje sposoby na pozbycie się metali ciężkich. Niestety pierwiastki te nie mogą być rozpuszczane w żadnym środowisku biologicznym. Pochłaniają je komórki białkowe bądź wydalane są wraz z resztkami pokarmów. Jednak w sytuacji, gdy ciało jest narażone na regularną ekspozycję toksycznych związków, może dojść do ich odkładania się w narządach.

Wysokie stężenie ołowiu, kadmu czy rtęci w organizmie wpływa negatywnie na struktury komórkowe, a nawet może powodować uszkodzenia DNA.

Wśród skutków zdrowotnych nadmiaru metali ciężkich w organizmie wymienia się też:

 • osteoporozę,
 • choroby płuc,
 • choroby nerek,
 • zwężenie tętnic,
 • nowotwory,
 • niedokrwistość,
 • neuropatię.

Poznaj suplementy chelatujące i sposób ich działania!

Równowaga pierwiastkowa może zostać przywrócona na kilka sposobów. Jednym z nich jest kuracja chelatująca. W tym celu stosuje się preparaty o działaniu wiążącym jony metali ciężkich – tak, aby mogły być one łatwiej usuwane z organizmu. Środki te zawierają w składzie głównie kwas wersenowy (EDTA). Skuteczność substancji potwierdza wieloletnie wykorzystywanie jej w leczeniu poważnych zatruć toksynami. Należy jednocześnie pamiętać, że stosowanie podobnych produktów może powodować wypłukiwanie także pożądanych pierwiastków. Podczas przyjmowania preparatów chelatujących należy więc zadbać o odpowiednie uzupełnienie witamin.

Poniżej przedstawiamy suplementy chelatujące dostępne w naszym sklepie internetowym foreverstrong.pl:

Arizona Natural

Preparat Arizona EDTA to najpopularniejszy produkt na rynku z kwasem wersenowym. Ma właściwości przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne. Pod kontrolą lekarza środek marki Arizona Natural może być stosowany uzupełniająco w procesie leczenia miażdżycy.

Supersmart EDTA

Kolejnym produktem o właściwościach chelatujących jest EDTA Supersmart. Suplement został stworzony dla osób, które chcą zapobiec skutkom stresu antyoksydacyjnego, wywołanego nadmiarem metali ciężkich. Ponadto zawarte w nim składniki zwiększają wydzielanie tlenku azotu – niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia.

MRM Cardio Chelate

Wśród suplementów z EDTA znajdziesz także Cardio Chelate. Oprócz aminokwasów chelatujących kapsułki zawierają związki tworzące siarkę. Wpływa ona na stymulowanie produkcji glutationu – naturalnej bariery antyoksydacyjnej w organizmie. Właściwości przeciwutleniające zwiększa zawartość witaminy C.

Dbaj o siebie razem z nami!

Wnikanie metali ciężkich do naszych organizmów jest konsekwencją współczesnego rozwoju cywilizacyjnego. Na szczęście można ograniczyć absorpcję groźnych dla zdrowia związków poprzez uważne wybieranie produktów spożywczych oraz aktywność fizyczną. Dodatkowo w zadbaniu o równowagę pierwiastkową mogą pomóc suplementy z EDTA. Znajdziesz je w naszym sklepie online foreverstrong.pl.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *