Suplementy na regenerację po treningu – najważniejsze informacje
Suplementy na regenerację po treningu – najważniejsze informacje

Suplementy na regenerację po treningu – najważniejsze informacje

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę na siłowni lub planuje intensywny trening, powinien wiedzieć, jak ważny jest odpoczynek. To wtedy następuje tak ważna dla organizmu odbudowa nadwyrężonych tkanek oraz przyrost masy mięśniowej. Oprócz fizycznego relaksu warto uzupełniać swoją dietę o suplementy przyspieszające regenerację, które przyjmuje się po treningu. Przeczytaj, co warto wiedzieć o tych preparatach oraz poznaj najlepsze sposoby na wypoczynek między sesjami na siłowni.

Odpoczynek to podstawa

Chociaż dla początkujących sportowców może wydać się to nietypowe, odpoczynek jest równie ważny, co wysiłek fizyczny i nie może go zabraknąć w planie treningowym. Niektórzy są przekonani, że takie lenistwo spowolni oczekiwanie na efekty. W rzeczywistości odpoczynek stanowi integralną część ćwiczeń i zmniejsza ryzyko przeciążenia organizmu oraz kontuzji. Dodatkowo dzięki niemu masz siły na kolejne sesje na siłowni lub bieżni. Bardzo istotne są również pozytywne skutki odpoczynku w procesie rzeźbienia wymarzonej sylwetki. Należy pamiętać, że mięśnie rosną nie podczas ćwiczeń, a po ich zakończeniu, kiedy odbywa się synteza białka, a włókna mięśniowe ulegają odbudowie i wzmocnieniu.

Istnieje wiele sposobów wspomagających regenerację mięśni po treningu – wśród nich można wymienić:

  • sen – to naturalna metoda regeneracji, w trakcie której organizm spala tkankę tłuszczową oraz zwiększa przyrost masy mięśniowej; optymalna długość snu powinna wynosić ok. 8 godzin;
  • masaż – nawet ten wykonany amatorsko pozwala rozluźnić napięte mięśnie i przyspieszyć odbudowę tkanek;
  • sauna – nie tylko relaksuje ciało, ale i łagodzi bóle oraz pozwala oczyścić organizm z toksyn;
  • dieta – białka i węglowodany pomogą zregenerować ciało i przyspieszą metabolizm;
  • suplementy – zwykła dieta czasem nie wystarcza, aby zrekompensować ubytek wszystkich minerałów i witamin – wówczas warto wybrać specjalne suplementy do stosowania po treningu.

Suplementy potreningowe – skład

Suplementy potreningowe – skład

Odżywki potreningowe najczęściej stosuje się w przedziale 2-3 godzin od zakończenia ćwiczeń. Czas ten nazywa się oknem anabolicznym – wówczas organizm najefektywniej chłonie i przetwarza dostarczane substancje odżywcze. W suplementach przyjmowanych po treningu ważne jest, aby zawierały substancje przyspieszające regenerację, a także minerały i składniki pokarmowe uzupełniające codzienną dietę.

Najważniejszymi składnikami tego rodzaju produktów są:

  • cytrulina – jest aminokwasem, który przekształca się w organizmie w tlenek azotu – ten z kolei poprawia ukrwienie naczyń oraz ułatwia transport składników odżywczych;
  • beta alanina – wpływa na zwiększenie poziomu karnozyny w mięśniach, przez co redukuje ryzyko wystąpienia zakwasów;
  • kreatyna – uzupełnia zapasy energii w mięśniach oraz aktywuje syntezę białek;
  • BCAA – aminokwasy o rozgałęzionym łańcuchu, wspierające budowanie masy mięśniowej;
  • EAA – stymuluje procesy anaboliczne, przyspieszając regenerację.

Ciało się regeneruje – mięśnie pracują

Celem przyjmowania suplementów potreningowych jest dostarczenie organizmowi składników mających wspierać regenerację organizmu. W ich składzie znajdują się związki naturalnie występujące w mięśniach – białka oraz aminokwasy. Biorą one udział w procesach anabolicznych w komórkach, jednocześnie uniemożliwiając te kataboliczne. W efekcie zostaje przyspieszona regeneracja ciała po treningu i następuje przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej. W taki sposób działają popularne ostatnio SARM-y, takie jak ostaryna, czyli preparaty o zwiększonych właściwościach anabolicznych, stymulujące receptory androgenowe.

Wśród produktów dostępnych na stronie foreverstrong.pl znajdziesz również Brawn MK zawierający ibutamoren, który oprócz przyspieszenia regeneracji komórek, zwiększa wydzielanie hormonu wzrostu przy jednoczesnym obniżeniu poziomu kortyzolu.

Kto może stosować potreningówki?

Suplementy potreningowe to skuteczne uzupełnienie codziennej diety sportowców wyczynowych, osób aktywnych fizycznie oraz ćwiczących wysiłkowo. Wybierz je, jeżeli zależy Ci na zbudowaniu masy mięśniowej lub chcesz zregenerować ciało po ciężkiej kontuzji. Pamiętaj, że tego rodzaju produktów nie przyjmuje się profilaktycznie. Najlepiej skonsultować ich stosowanie z lekarzem – zwłaszcza gdy pojawiają się dodatkowe problemy zdrowotne. Warto też zaznaczyć, że ze względu na zawarte w SARM-ach aktywatory wzrostu, preparaty te są przeznaczone jedynie dla dorosłych.

Szukasz najlepszych suplementów?

Intensywny trening fizyczny wymaga regularnych przerw, w których organizm będzie mógł odpocząć i nabrać sił na kolejne sesje. Możesz wspomóc swoje ciało w szybszej regeneracji, a jednocześnie przyspieszyć budowę masy mięśniowej, stosując dobre suplementy potreningowe. Do takich preparatów należą produkty marki Brawn Nutrition. Znajdziesz je w naszym sklepie internetowym Forever Strong.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *