Czy metabolizm można poprawić przez suplementację? Odpowiadamy!
suplementacja metabolizm

Czy metabolizm można poprawić przez suplementację? Odpowiadamy!

Spis treści

Szybkość i jakość procesów metabolicznych w naszym ciele ma związek z ogólnym stanem zdrowia, stylem życia oraz ilością tkanki tłuszczowej. Od czego więc zależy tempo przemiany materii? Jak przyspieszyć metabolizm za pomocą naturalnych składników oraz jakie suplementy diety można stosować w tym celu? Sprawdź to w naszym artykule blogowym!

Czym właściwie jest metabolizm?

Metabolizm to szereg procesów biochemicznych oraz przemian energetycznych zachodzących w organizmie człowieka, a dokładniej w komórkach. Zjawiska te mają miejsce praktycznie bez przerwy z uwagi na fakt spożywania posiłków.

Procesy metaboliczne dzieli się na:

  • anaboliczne – wymagające dostarczenia energii; dotyczą one syntezy, czyli budowania pewnych związków,
  • kataboliczne – wytwarzające energię, która następnie wykorzystywana jest do ważnych procesów życiowych oraz utrzymywania stałej temperatury ciała – to odwrotność anabolizmu.

Chociaż zjawiska syntezy i rozpadu współistnieją ze sobą, to w różnych fazach rozwojowych człowieka dominuje jedno z nich. Na przykład u dzieci i młodzieży przeważają procesy „budulcowe”. Kluczowym czynnikiem decydującym o przemianie materii jest zatem wiek – z upływem lat tempo metabolizmu spada.

metabolizm

Kiedy nasz metabolizm spowalnia i przyspiesza?

Jakie jeszcze czynniki oprócz wieku są istotne, jeśli chodzi o szybkość przemiany materii? Przede wszystkim płeć, ogólny stan zdrowia i co ciekawe – również pora dnia, a nawet roku!

Na szczęście okazuje się, że na metabolizm można wpływać od zewnątrz. Przykładowo: tempo trawienia jest zależne od przestrzegania regularnych pór spożywania posiłków. Procesy trawienne będą wówczas stale utrzymywane na wysokich obrotach.

Kolejną ważna kwestia to sport. Aktywność fizyczna, a w szczególności treningi cardio oraz siłowe, wiążą się z większym wydatkiem i zapotrzebowaniem energetycznym, a co za tym idzie – świetnie podkręcają metabolizm.

Przemianę materii oraz spalanie tłuszczu można zintensyfikować, stosując też niektóre przyprawy, np. pieprz cayenne, imbir czy cynamon. A co powoduje, że metabolizm zwalnia? Tak bywa m.in. w przypadku niewłaściwej diety, braku snu oraz siedzącego trybu życia. Często ma to również związek ze zmianami hormonalnymi.

Suplementy diety wspomagające metabolizm

Procesy biochemiczne i energetyczne można pobudzić także za sprawą suplementów diety. Przykładem są preparaty zawierające benfotiaminę, np. Doctor’s Best Benfotiamine. Substancja zawarta w tym produkcie stymuluje enzym komórkowy potrzebny do utrzymywania prawidłowych szlaków metabolicznych glukozy. Innymi słowy: przyczynia się do regulacji i nasilania metabolizmu glukozy, a ponadto intensyfikuje pracę mitochondriów (tzw. centrów energetycznych w komórkach). Benfotiamina działa pozytywnie na syntezę cholesterolu i metabolizm węglowodanów oraz związków azotowych.

Kolejny preparat, który może pozytywnie wpływać na metabolizm? Za przykład niech posłuży Vitamins Because DHEA – to suplement diety zawierający dehydroepiandrosteron (DHEA). Związek ten ma właściwości wspomagające organizm – chodzi np. o poprawianie nastroju i pamięci. Co ciekawe, może stanowić środek prewencyjny w zapobieganiu nowotworom. Maksimum produkcji DHEA w organizmie przypada na okres między 20 a 30 rokiem życia. To właśnie dlatego w tym wieku sprawność i siła są na najwyższym poziomie. Wśród innych korzyści wynikających z działania tej substancji można wymienić choćby wzrost odporności, zmniejszenie stresu, a także redukcję nadmiaru tłuszczu.

Ciekawymi produktami są również suplementy z kwasem pantotenowym. Przykładem jest tu Jarrow Formulas Kwas Pantotenowy. Przyjmowanie tego preparatu może pomóc w zmniejszaniu uczucia zmęczenia po treningu. Substancja czynna w nim zawarta zapobiega przedwczesnemu starzeniu, chroni przed infekcjami i działa regenerująco na skórę oraz tkanki.

zdrowy styl życia

Pamiętaj: zdrowy styl życia to podstawa!

Przyjmowanie suplementów może znacznie poprawić sprawność i funkcjonowanie organizmu. Pamiętaj jednak, że podstawą jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Zachowanie właściwego zdrowia zależy od wielu czynników, również od kondycji psychicznej. Właściwe radzenie sobie ze stresem, odpowiednia podaż płynów i sen sprawią, że będziesz w pełni energii, a organizm łatwiej i szybciej poradzi sobie z ewentualnymi infekcjami. Holistyczne podejście do zdrowia to także sposób na szczupłą sylwetkę dzięki sprawnie funkcjonującej przemianie materii.

Dlaczego warto wybrać suplementy foreverstrong.pl?

Dbasz o zdrowie i chcesz poprawić funkcjonowanie swojego metabolizmu? Sięgnij po bezpieczne produkty ze sklepu internetowego Forever Strong! Oferujemy wyłącznie sprawdzone suplementy od znanych producentów na rynku. Zapraszamy do zapoznania się z bogatym asortymentem jakościowych preparatów, a w razie potrzeby służymy wsparciem i doświadczeniem.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *