Jak dbać o męskie libido? Co powoduje jego spadek?
Okresowy spadek libido może się przydarzyć każdemu mężczyźnie i zwykle nie powinno być to powodem do większego niepokoju. Co innego, jeśli stan ten utrzymuje się długo i wpływa negatywnie na samopoczucie czy też relację z partnerką. Jeśli masz ten problem, sprawdź, co może być przyczyną niskiego libido u mężczyzn i jakie są sposoby na jego zwiększenie.
Spis treści
- Co warto wiedzieć o libido?
- Jakie są najczęstsze przyczyny niskiego libido?
- Jakie leki mogą powodować obniżenie popędu?
- Jak rozpoznać spadek libido?
- Jak styl życia przekłada się na popęd seksualny?
- Zadbaj o siebie i zachowaj witalność!
Co warto wiedzieć o libido?
Na początku wyjaśnijmy, czym w ogóle jest libido. Pojęcie to odnosi się do popędu seksualnego, rozumianego jako odczuwanie pożądania i chęci na odbycie stosunku. Taki popęd pojawia się w okresie dojrzewania i trwa nawet do końca życia. Jednak jego poziom może naturalnie osłabnąć pod wpływem zmian hormonalnych w okresie menopauzy u kobiet lub andropauzy u mężczyzn. To właśnie wtedy bowiem spada poziom hormonów płciowych, które odpowiadają za libido. Jego podstawową funkcją z punktu widzenia fizjologicznego jest bowiem inicjowanie kontaktów z płcią przeciwną w celu przedłużenia gatunku.
Zdarza się jednak, że popęd obniża się przed okresem przekwitania, a więc jeszcze przed 50. rokiem życia. Spadek libido może powodować obniżenie poczucia własnej wartości oraz negatywnie wpłynąć na relacje partnerskie.
Jakie są najczęstsze przyczyny niskiego libido?
Niskie libido u mężczyzn może wynikać z różnych przyczyn. Najczęściej jednak wymienia się następujące powody tego problemu:
- zaburzenia hormonalne – chodzi tu głównie o obniżenie poziomu testosteronu, do którego może dojść m.in. wskutek wspomnianej andropauzy, ale problem może wynikać także z nadczynności lub niedoczynności tarczycy czy też hiperprolaktynemii,
- przewlekły stres i przemęczenie – mniejsza ochota na seks często jest spowodowana po prostu nadmiarem obowiązków czy też spiętrzeniem problemów osobistych lub zawodowych,
- inne choroby – np. depresja, cukrzyca, miażdżyca i inne schorzenia układu sercowo-naczyniowego oraz nowotwory.
Problemy z popędem czasami mają także podłoże emocjonalne, gdy ich powodem są na przykład kompleksy lub rozczarowanie dotychczasowymi zbliżeniami.
Jakie leki mogą powodować obniżenie popędu?
Obniżenie popędu płciowego u mężczyzn może wynikać nie tylko z samych chorób, ale też przyjmowanych w związku z nimi różnych substancji leczniczych. W szczególności spadkowi libido sprzyjają następujące leki:
- przeciwdepresyjne,
- przeciwpadaczkowe,
- neuroleptyki,
- beta-andrenolityczne,
- diuretyki.
U niektórych panów na poziom pożądania negatywnie wpływają także środki farmaceutyczne stosowane przy leczeniu przerostu gruczołu krokowego.
Jak rozpoznać spadek libido?
U każdego popęd seksualny jest indywidualną kwestią, dlatego o jego zaburzeniach można mówić dopiero wtedy, gdy dana osoba wyraźnie czuje, że ma problem i powoduje on u niej dyskomfort psychiczny. Najczęściej więc spadek libido mężczyźni rozpoznają, gdy mają po prostu znacznie rzadziej ochotę na seks niż wcześniej. Warto dodać, że obniżenie libido nie zawsze idzie w parze z zaburzeniami erekcji. Wielu mężczyzn pomimo problemów ze wzwodem wciąż ma bowiem dużą ochotę na seks.
Jak styl życia przekłada się na popęd seksualny?
Na pytanie, jak zwiększyć libido u mężczyzn, często pada odpowiedź, że w tym celu wystarczy zmienić styl życia. Jest to prawda, ale pod warunkiem, że za kłopotami z popędem nie stoją wspomniane wyżej przyczyny choroby somatyczne lub zaburzenia psychiczne. Obniżona chęć na seks może wówczas faktycznie wynikać z niezdrowego trybu życia, a więc przede wszystkim:
- braku aktywności fizycznej – problemem są przede wszystkim jej konsekwencje, a więc spadek kondycji i tzw. sił witalnych, obniżenie nastroju, czy też otyłość,
- złej diety – głównie tej obfitującej w fast foody, która nie dostarcza do organizmu wszystkich potrzebnych składników odżywczych, witamin i minerałów,
- używek – w szczególności nadużywanie alkoholu i nałogowe palenie papierosów znacząco obniżają nie tylko libido, ale też sprawność seksualną.
Jeśli więc masz problemy z popędem niewynikające z kłopotów ze zdrowiem, spróbuj w pierwszej kolejności wykluczyć powyższe złe nawyki ze swojej codzienności.
Zadbaj o siebie i zachowaj witalność!
Wiesz już, jak zwiększyć popęd seksualny u mężczyzn za pomocą prostych zmian w stylu życia. Jeśli potrzebujesz w tym zakresie wsparcia, udaj się po pomoc do specjalisty, bo być może potrzebna Ci jest terapia. W pierwszej kolejności pamiętaj natomiast o sprawdzeniu swojego stanu zdrowia. Warto wykluczyć, że problemy z libido wynikają z przypadłości somatycznych.
LEAVE A COMMENT