przedtreningowka

Przedtreningówka — brać czy nie brać?

Nawet osoby ćwiczące regularnie miewają sytuacje, gdy zwyczajnie brakuje sił do kolejnych treningów. Jak w takim przypadku „zachęcić” organizm do pracy? Producenci suplementów diety oferują preparaty określane jako przedtreningówki, które mają właśnie na celu stymulację ciała do większego wysiłku. Przeczytaj, co to za produkty, co zawierają i jak działają. Wyjaśniamy, kto może sięgać po tego rodzaju suplementy i czy są konieczne do uzyskania skutecznych wyników.

Czym jest przedtreningówka?

Popularne przedtreningówki, to odżywki przeznaczone do osób, które profesjonalnie lub amatorsko trenują fizycznie. Tego rodzaju preparaty cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony sportowców przede wszystkim ze względu na szybkie działanie. Zawarte w nich substancje mają właściwości pobudzające i zwiększające wydolność organizmu, takie jak np. beta alanina czy związki mogące podnosić produkcję tlenku azotu. W zależności od składu, suplementy diety przedstreningowe mogą działać intensywniej lub łagodniej. Mocne przedtreningówki na ogół zarezerwowane są dla osób doświadczonych, które oczekują silniejszego pobudzenia przed wizytą w siłowni. Wśród najczęściej występujących składników tego rodzaju preparatów wymienia się:

  • kofeinę – wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie układu nerwowego, oddziałowując na koncentrację i szybkość reakcji. Zaletą tego składnika jest zdolność przetwarzania energii z kwasów tłuszczowych, co wspomaga wytrzymałość;

  • kreatynę – to cenne białko jest magazynowane w mięśniach, gdzie prowadzi do podniesienia poziomu ATP stanowiącego źródło energii. Kreatyna jest ważna podczas krótkich i intensywnych treningów siłowych;

  • beta-alaninę – wpływa na gospodarkę kwasowo-zasadową w komórkach mięśniowych, dlatego stosowana w odżywkach może zapobiegać zakwasom i wspomagać regenerację. Przeznaczona dla osób trenujących wytrzymałościowo;

  • taurynę – ma ścisły związek z działaniem kreatyny w mięśniach, wpływając na ich siłę i przyrost. Jednocześnie wspomaga wchłanianie glukozy i jej przekształcenie w energię;

  • argininę – może zwiększać produkcję tlenku azotu, ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne, sprzyjając powstaniu pompy mięśniowej. Jest ważnym składnikiem przy uprawianiu intensywnych sportów wysiłkowych, które obniżają poziom argininy.

W składzie suplementów można znaleźć również cytrulinę, aminokwasy BCAA, beta-alainę, czy L-tyrozynę.

Czy warto ją przyjmować przed treningiem?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko bowiem zależy od oczekiwanych efektów czy rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Bez wątpienia jednak są to preparaty, które cieszą się dużą popularnością i zaufaniem. Wiele polecanych przedtreningówek znajdziesz na Forever Strong. Jednym z suplementów diety jest Bombshell URX zawierający silną porcję składników pobudzających, takich jak beta alanina, kofeina i guarana, które sprawdzają się szczególnie podczas krótkich i intensywnych ćwiczeń. Kolejny produkt, to Skull Labs Angel Dust z silnymi stymulantami DMAA oraz DMHA oraz właściwościami przyspieszającymi spalanie tkanki tłuszczowej. Z kolei najmocniejsza treningówka na rynku to zdaniem wielu Dark Labs Flame przeznaczone dla zawodowców, która zawiera związki mogące zwiększać produkcję tlenku azotu. Producent zwraca uwagę na efekt silnej pompy mięśniowej oraz długo uwalniający się przypływ energii.

Jakie są zalety brania przedtreningówki…

Często osobom trenującym może dokuczać brak energii do ćwiczeń. To właśnie dla nich przedtreningówki mogą dodawać odpowiedniej motywacji i bodźca do pójścia na trening. Podobne działanie wpływa również na zwiększenie wydolności organizmu, przez co możliwe jest wykonywanie intensywniejszych ćwiczeń i większej ilości powtórzeń. Dzięki temu efektywność treningu może być większa. Ważną zaletą brania odżywek przed treningiem jest uzyskanie tzw. pompy mięśniowej, za co odpowiadają związki mogące zwiększać produkcję tlenku azotu, m.in. beta alanina. W efekcie napływu krwi mięśnie zwiększają swoją objętość, co jest nie tylko związane z atrakcyjniejszym wyglądem. Lepsze ukrwienie zwiększa czucie mięśniowe, co pozwala na dokładne wykonywanie ćwiczeń, a dodatkowo usprawnia regenerację.

…a jakie wady?

Jak wszystkie suplementy diety, odżywki przedtreningowe stosowane w niewłaściwy sposób mogą wpływać negatywnie na organizm. Przede wszystkim należy pamiętać, że preparaty te mają właściwości pobudzające. Nadmiar kofeiny może prowadzić do skoków ciśnienia, a także problemów ze snem. Kolejnym problemem jest tu ryzyko przetrenowania. Ciało może wysyłać złudne sygnały, że jest gotowe do intensywniejszej pracy. Jednak takie zmuszanie organizmu do nadwyrężających go treningów może skutkować nie tylko pogorszeniem formy, czy nawet kontuzjami, ale i zwyczajnym zmęczeniem układu nerwowego.

Przedtreningowe suplementy diety dla lepszej motywacji i gotowości do ćwiczeń

Intensywne ćwiczenia wiążą się z obciążeniem organizmu pod względem fizycznym, ale mają wpływ również na psychikę. Niekiedy trudno znaleźć chęci do wyjścia z domu i pójścia na trening i właśnie wówczas przedtreningowe odżywki i suplementy diety mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Dzięki nim organizm może być pobudzony, stając się gotowym do wytężonego wysiłku, co wynika m.in. z podwyższonej produkcji tlenku azotu czy zawartości beta alaniny. W podobny sposób zmienia się także nastawienie ćwiczącego, który zyskuje większą ochotę na realizację swoich wcześniejszych planów.

Suplementy diety z tej kategorii wyróżniają się uniwersalnym zastosowaniem. Podczas gdy większość produktów dostępnych w naszym sklepie jest przeznaczona głównie dla ludzi ćwiczących siłowo, odżywka przedtreningowa, która intensyfikuje produkcję tlenku azotu, z powodzeniem jest stosowana także przez osoby uprawiające inne dyscypliny. Może stanowić wsparcie w sportach wytrzymałościowych, szybkościowych i technicznych, począwszy od np. piłki nożnej i koszykówki, poprzez tenis i lekkoatletykę, skończywszy na hokeju czy pływaniu.

Rosnąca popularność odżywek przedtreningowych

Jak pokazują statystyki, wśród wszystkich rodzajów suplementów diety odżywki przedtreningowe należą do jednych z najpopularniejszych na świecie. Pod względem wielkości sprzedaży dorównują im tylko preparaty białkowe i kreatynowe. Sprzedaż produktów zwiększających produkcję tlenku azotu stosowanych przed ćwiczeniami dynamicznie rośnie z roku na rok, takich jak beta alanina. Przy czym zdecydowanie najczęściej kupowane są środki w formie proszku – rzadziej sięga się po kapsułki i tabletki oraz napoje gotowe do picia.

Zgodnie z przewidywaniami rynkowymi, popyt na przedtreningowe suplementy diety powinien systematycznie rosnąć w kolejnych latach, wciąż powiększając udział w rynku odżywek. Duża w tym zasługa wspomnianego faktu, że preparaty mogące zwiększać energię do działania, poprawiać koncentrację i przyczyniać się do intensywniejszej produkcji tlenku azotu są popularne wśród sportowców uprawiających różne dyscypliny.

Najwyższej jakości przedtreningówki — tylko na foreverstrong.pl

Wybierając odżywki przedtreningowe, zastanów się, czego potrzebujesz od treningu. Pamiętaj, że żaden suplement nie zastąpi racjonalnego podejścia do ćwiczeń, odpowiedniej podaży składników odżywczych oraz snu. Najlepsze na rynku przedstreningówki znajdziesz na Forever Strong. Doradzamy naszym klientom, dzieląc się naszą wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w branży.

Inne sposoby na pobudzenie

Gdy brakuje energii na trening, poza odżywką można spróbować też innych sposobów na pobudzenie. Najbardziej standardową metodą jest wypicie filiżanki kawy – zawarta w niej kofeina, którą zresztą mają w składzie również przedtreningowe suplementy diety, takie jak np. beta alanina czy środki wspomagające produkcję tlenku azotu, skutecznie oddziałuje na układ nerwowy.

Jeżeli odczuwasz znużenie, ziewasz i chce Ci się spać, zmniejsza to Twoje chęci do pójścia na trening. Jak sobie z tym poradzić? Niezwykle prostą metodą, która przynosi natychmiastowe efekty, jest zanurzenie twarzy w zimnej wodzie – w reakcji na ten bodziec organizm od razu się pobudza. Gdy brakuje chęci na trening, rekomendujemy także wykonanie jeszcze w domu kilku prostych, szybkich ruchów, np. paru przysiadów, pompek czy podciągnięć, które można zrobić po sięgnięciu po przedtreningowe suplementy diety w rodzaju beta alaniny albo preparatów intensyfikujących produkcję tlenku azotu. Ponadto z poczuciem znużenia pomaga wygrać ekspozycja na słońce i świeże powietrze – wystarczy wyjść na balkon, otworzyć okno czy udać się na krótki spacer.

Inne sposoby na pobudzenie organizmu niż przedtreningowe suplementy diety (np. beta alaniny czy środki zwiększające produkcję tlenku azotu):

  • kawa,

  • zanurzenie twarzy w zimnej wodzi,

  • krótki i szybki wysiłek fizyczny,

  • ekspozycja na promienie słoneczne i świeże powietrze.

Jak zmotywować się do regularnych treningów?

A co w sytuacji, gdy energii masz pod dostatkiem, ale trening jest akurat ostatnim, o czym myślisz? W tym przypadku nawet przedtreningowe suplementy diety w rodzaju beta alaniny czy preparatów wzmacniających produkcję tlenku azotu mogą zdać się na nic – kluczowa jest bowiem orientacja na cel, do którego dążysz.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *