var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; SARM-y – co trzeba o nich wiedzieć? - ForeverStrong
sarm

SARM-y – co trzeba o nich wiedzieć?

Spis treści

Popularne jeszcze kilka lat temu sterydy anaboliczne i androgeniczne nie mają dziś dobrej sławy. Alternatywą tego rodzaju środków są SARM-y. Producenci suplementów przedstawiają je jako bezpieczna wersja „anabolików”. Wciąż trwają badania nad skutecznością i skutkami ubocznymi tych środków, jednak już cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób trenujących. Poznaj najważniejsze informacje o SARM-ach – jak działają, o czym warto pamiętać?

SARM-y – najważniejsze informacje

Odkrycie SARM-ów sięga lat 90. XX wieku. To wtedy profesor James T. Dalton prowadził badania nad lekiem na raka prostaty. Zamiast tego uzyskał andarynę, która zamiast leczenia nowotworu, powodowała przyrost mięśni.

Jednak w przeciwieństwie do popularnych wówczas sterydów, substancja ta stymulowała receptory androgenowe, wpływając na wzrost muskulatury bez niepożądanych skutków ubocznych.

Do andaryny wkrótce dołączył kolejny związek – ostaryna, która dodatkowo wpływała na redukcję tkanki tłuszczowej oraz wydolność organizmu. Grupa nowoodkrytych cząsteczek nazwana została selektywnymi modulatorami receptorów androgenowych, w skrócie SARM i wciąż rozszerza się o kolejne substancje.

Należy jednak pamiętać, że chociaż suplementy te wydają się cudownym środkiem na budowę sylwetki, wciąż są w fazie badań. Na rynku dostępne są preparaty, o których naukowcy zdobyli najwięcej informacji w drodze eksperymentów. Mimo to, ponieważ są to stosunkowo nowe środki, nieznane są długoterminowe skutki ich stosowania.

suplement sarm

Jak SARM-y oddziałują na organizm?

To, co wyróżnia SARM-y na tle innych substancji, to ich selektywność. Działają bowiem wybiórczo i wpływają na wzrost mięśni szkieletowych, nie ulegając przy tym przekształceniu m.in. na dihydrotestosteron.

Z prowadzonych badań nad selektywnymi modulatorami receptorów androgenowych wynika, że mają one wpływ na:

  • spalanie tkanki tłuszczowej, w tym tzw. opornego tłuszczu;
  • rozbudowę mięśni;
  • regenerację organizmu po treningu;
  • poziom testosteronu;
  • poziom libido;
  • zwiększenie wytrzymałości organizmu;
  • procesy anaboliczne.

Wykazano również pozytywne działanie SARM-ów na wzrost gęstości kości, poprzez wspomaganie ich mineralizacji.

Co ciekawe, ze względu na swoje właściwości środki te początkowo przeznaczone były dla osób cierpiących na niedowład lub osłabienie mięśni po chorobach.

Suplementy diety z zawartością SARM

Duże zainteresowanie SARM-ami widoczne jest szczególnie wśród kulturystów oraz osób amatorsko uprawiających sporty wytrzymałościowe. Preparaty te przeznaczone są dla tych, którzy oczekują silniejszych efektów i wyników.

Do grupy tych substancji należą m.in. takie produkty, jak:

  • Dark Labs LGD-4033 – zawiera dobrze przebadany ligandrol. W zależności od stosowanego cyklu może mieć właściwości spalające, jak i budujące tkankę mięśniową. Dodatkowo wpływa na poziom libido. Można łączyć go z innymi produktami, np. SARM MK;
  • Brawn MK – ibutamoren (MK-677) od Brawn Nutrition. Ma wpływ na wzrost wydzielania hormonu wzrostu. Sprzyja budowie mięśni oraz redukcji tkanki tłuszczowej, bez podnoszenia poziomu kortyzolu. Dodatkowo wspomaga regenerację organizmu;
  • Brawn LGD – kolejna odżywka producenta z Wielkiej Brytanii. Ten ligandrol pomaga w zbudowaniu suchej muskulatury, redukując przy tym aktywność miostatyny oraz reakcji katabolicznych. Wpływa na poziom testosteronu oraz pomaga zachować mocne stawy i ścięgna.

Wszystkie wymienione wyżej suplementy znajdziesz na foreverstrong.pl.

Skuteczna suplementacja wymaga ostrożności

Wspomaganie organizmu suplementami to skuteczna forma poprawy wydolności oraz sylwetki. Mimo to należy pamiętać o świadomym i racjonalnym podejściu do tego rodzaju produktów.

Nigdy nie utożsamiaj preparatów dostępnych w sklepach dla sportowców z lekami! Dotyczy to zwłaszcza środków wpływających na poziom hormonów. Jeżeli cierpisz na nierównowagę hormonalną, w pierwszej kolejności udaj się do lekarza.

Niezwykle istotna jest również dawka oraz łączenie niektórych produktów. Początkującym radzimy skonsultowanie się z doświadczonym trenerem lub lekarzem, którzy mogą podpowiedzieć czy dany środek jest odpowiedni.

Warto również rozwiać swoje wątpliwości u sprzedawcy suplementów. W sklepie Forever Strong chętnie odpowiadamy na pytania naszych klientów i pomagamy w dobraniu preparatów.

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę? Sprawdź inne wpisy z naszego poradnika!

Rozpoczynając suplementację odżywkami, warto poznać rodzaje substancji oraz sposób ich działania. Dzięki temu świadomie zadbasz o swoje wyniki sportowe. Na naszej stronie foreverstrong.pl oprócz asortymentu SARM-ów oraz innych suplementów, znajdziesz cenne artykuły, które pomogą Ci poszerzyć swoją wiedzę. Zajrzyj do naszego bloga, a w razie wątpliwości, śmiało skontaktuj się z nami przez formularz w zakładce Kontakt lub przez naszego Facebooka.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *