var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Bóle stawów. Najczęstsze przyczyny i sposoby radzenia sobie z nimi - ForeverStrong
bol-stawow

Bóle stawów. Najczęstsze przyczyny i sposoby radzenia sobie z nimi

Występujący w różnych lokalizacjach ból stawów nie jest dolegliwością typową wyłącznie dla seniorów. Nieprawidłowości w obrębie ruchomych połączeń między elementami szkieletu często zdarzają się też u całkiem młodych ludzi. Z uszkodzeniami tkanki chrzęstnej najczęściej zmagają się sportowcy i osoby prowadzące aktywny tryb życia, ale nie tylko. Jakie są najpowszechniejsze przyczyny bólu stawów? Jak wesprzeć regenerację tych ważnych struktur i jakie mogą być wskazania do sięgnięcia po suplementy na stawy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście. Przeczytaj!  


Bolące stawy – przypadłość, która nie zna wieku

W ludzkim układzie kostno-stawowym, który jest swego rodzaju podporą dla tkanek miękkich, istnieje kilka rodzajów połączeń kości między sobą. Poza strukturami nieruchomymi, do których należą głównie więzozrosty oraz chrząstkozrosty, ważną rolę w funkcjonowaniu narządu ruchu odgrywają połączenia ruchome, czyli stawy. Są one zbudowane z:

  • powierzchni stawowej pełniącej funkcję amortyzatora,
  • torebki stawowej składającej się z błony włóknistej i maziowej,
  • jamy wypełnionej specjalnym płynem zmniejszającym tarcie.

przeciwdzialanie-bolowi-stawo Istotnym elementem mieszaniny wypełniającej przestrzeń między poszczególnymi powierzchniami stawowymi jest kwas hialuronowy. Jego ilość maleje w organizmie wraz z wiekiem. Mniejsze stężenie tego związku często powoduje ból stawów i zwiększa ryzyko rozwoju zmian zwyrodnieniowych. By podnieść jego poziom, zwykle zaleca się wprowadzenie do diety produktów bogatych we flawonoidy, fitoestrogeny oraz magnez, który jest potrzebny do prawidłowej syntezy kwasu hialuronowego. Ponadto można sięgnąć po suplementy na stawy z hialuronianem sodu, które są dostępne w postaci kapsułek, tabletek oraz proszku do sporządzania napojów do picia.

Co jest najczęstszą przyczyną bólu stawów?

W przypadku młodych ludzi za najczęstsze przyczyny bólu stawów uznaje się nadmierne przeciążenie otaczających ich struktur. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się po intensywnym wysiłku fizycznym. Najbardziej narażone na uszkodzenia są stawy kolanowe, biodrowe oraz łokciowe. W takiej sytuacji dokuczliwe objawy zwykle mijają w ciągu kilku dni. Niekiedy zdarza się jednak, że ból stawów świadczy o rozwijającej się chorobie. Konsultacji lekarskiej wymagają w szczególności schorzenia, którym poza obrzękiem i opuchlizną towarzyszy gorączka, wzmożona potliwość oraz poranna sztywność ciała. Symptomy te mogą wskazywać na reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń rumieniowaty układowy.

Ból stawów a aktywność fizyczna

Jak już wyżej zauważyliśmy, przyczyn bólu stawów może być bardzo wiele. U części osób dolegliwości bólowe występują z powodu nadmiernego wysiłku, który powoduje obciążenie mięśni, ścięgien oraz więzadeł. Tak się dzieje zwłaszcza u sportowców, którzy wykonują regularne treningi np. siłowe. Kiedy struktury narządu ruchu są objęte stanem zapalnym, lekarze odradzają wykonywanie intensywnych ćwiczeń. W celu złagodzenia sporadycznego obciążenia można zastosować suplementy na stawy z glukozaminą i chondroityną. Związki te stanowią ważny składnik chrząstki, a ich niewystarczająca ilość w organizmie może skutkować obniżeniem elastyczności i wytrzymałości struktur kostno-stawowych. W codziennej diecie nie powinno też brakować fosforu, wapnia oraz pełnowartościowego białka. Osoby, które zmagają się ze zmianami zwyrodnieniowymi, mogą natomiast wykonywać umiarkowane ćwiczenia fizyczne. Należy jednak wdrażać je stopniowo i pamiętać o wykonywaniu rozgrzewki. W zaplanowaniu odpowiedniego treningu może pomóc lekarz lub fizjoterapeuta. trening-wzmocnienie-stawow

Sposoby na zniwelowanie bólu stawów

W celu zmniejszenia uciążliwych dolegliwości bólowych zwykle zaleca się przyjmowanie preparatów z kwasem hialuronowym, glukozaminą oraz kolagenem. Tymczasem nie są to jedyne składniki, które mogą okazać się pomocne w zwalczaniu bólu stawów. Wsparciem w naprawie uszkodzonych tkanek układu kostno-stawowego mogą być również enzymy trzustkowe, do których należy m.in. trypsyna oraz chymotrypsyna. Związki te nie uczestniczą wyłącznie w trawieniu, ale wspomagają też przebieg wielu innych reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie. Enzymy obecne w suplementach na stawy najczęściej są pochodzenia roślinnego, a uzyskuje się je m.in. z owoców papai i ananasa.

Zdrowie zawsze pod kontrolą

W przypadku sportowców i młodych ludzi bóle stawów zwykle są wynikiem urazów związanych z aktywnością fizyczną. Mogą też świadczyć o niedoborze takich składników jak kwas hialuronowy czy kolagen. U osób starszych dolegliwości bólowe mogą natomiast powodować zmiany zwyrodnieniowe i choroby tkanki łącznej. By utrzymać stawy w dobrej kondycji przez długi czas, należy szczególną uwagę zwrócić na dietę. Można też wspomóc ich stan, stosując odpowiednie suplementy diety, ale wyłącznie pod kontrolą lekarza i dietetyka. Więcej porad zdrowotnych znajdziesz na stronie Forever Strong.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *