Letnie upały zaburzają Twoją koncentrację? Sprawdź, jak ją poprawić!
Upały dają się we znaki nie tylko dzieciom i osobom starszym. Wysokie temperatury obniżają zdolności poznawcze również podczas pracy. W gorące dni trudno Ci się skupić na swoich obowiązkach, a z pamięci umykają terminy ważnych zadań? To oznaka tego, że Twój mózg nie radzi sobie z żarem lejącym się z nieba. Sprawdź, jak można poprawić swój komfort latem i jakie suplementy na koncentrację przydadzą się podczas fali upałów. 

Spis treści
Za oknem żar
Pogoda w ostatnich latach zaskakuje, a meteorolodzy co roku notują rekordowe temperatury również w naszym kraju. Ponad 35-stopniowe upały dokuczają zwłaszcza w miastach, gdzie wszechobecna betonowa zabudowa i brak zieleni jeszcze bardziej potęgują wrażenie gorąca. Chociaż klimatyzowane pomieszczenia stają się powoli standardem, w niektórych miejscach pracy pracownicy mogą liczyć jedynie na wiatraczki na biurku i zimne napoje.W jaki sposób upał wpływa negatywnie na koncentrację?
Podczas upałów dochodzi do wzmożonego wydzielania potu, a wraz z nim utraty wody oraz cennych elektrolitów. Badania Stanford Institute of Technology pokazują, że nawet niewielkie odwodnienie może znacząco zmniejszyć funkcje poznawcze mózgu. Dochodzi wówczas do osłabienia koncentracji czy trudności w skupieniu się. Niektóre osoby mogą zaobserwować również obniżenie nastroju, w tym skłonność do rozdrażnienia czy wzmożone napięcie. Dzieje się tak dlatego, że odwodnienie prowadzi do zmian w strukturach mózgu – wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym komory ulegają wówczas rozszerzeniu, co przy wytężonej pracy dochodzi do osłabienia pracy tego organu.
Co możesz zrobić, by umilić pracę w letnie dni?
Wysokie temperatury nie działają korzystnie na działanie mózgu, dlatego należy zadbać, by w tych dniach praca była przyjemniejsze i bardziej wydajna. Jak to zrobić? Skorzystaj z naszych wskazówek.Pij dużo wody
Odwodnienie jest najgroźniejszym skutkiem wysokich temperatur. Pamiętaj, że ciało człowieka składa się nawet z 70% wody, a jej drobny ubytek może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Wraz z płynami, których organizm pozbywa się poprzez wydalanie moczu i pocenie, następuje wypłukiwanie cennych składników mineralnych. Do tych najważniejszych należą sód, magnez, potas i wapń odpowiadających za pracę mięśni, serca czy koncentrację. Oprócz tego woda działa jak naturalne chłodziwo dla ciała, zwłaszcza podczas upałów. Zawsze miej przy sobie zapas napojów. Najlepiej sprawdzi się woda mineralizowana – chłodna lub w temperaturze pokojowej, lecz nie zimna, by nie dopuścić do szoku termicznego. Możesz dodać do niej plasterek cytryny lub kilka listków mięty dla orzeźwienia.Korzystaj z pomocy klimatyzacji
Klimatyzacja to najskuteczniejszy po wodzie sposób na utrzymanie organizmu w ryzach, zwłaszcza podczas upałów. Badania wykazują, że efektywność pracy może spaść nawet o 10%, gdy w pomieszczeniu jest zbyt ciepło. Optymalna temperatura dla pracowników powinna więc wynosić od 18 do 22 stopni C. Podobnie jak w przypadku zimnych napojów, unikaj zbyt niskich temperatur i silnego nawiewu, przez który łatwo nabawić się infekcji. Odwiecznym problemem w miejscu pracy jest różne odczuwanie ciepła przez poszczególne osoby i „wojna” o odpowiednie dopasowanie temperatury w pomieszczeniu. Dla jednych optymalne 20 stopni może być za niskim a dla innych za wysokim poziomem. Rozwiązaniem dla tych bardziej rozgrzanych mogą być wiatraczki na biurku, które oferują dodatkowe schłodzenie lub chłodne kompresy.
LEAVE A COMMENT