var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Jak ćwiczyć pamięć? Top 5 sposobów - ForeverStrong
jak-cwiczyc-pamiec

Jak ćwiczyć pamięć? Top 5 sposobów

Jednym z najważniejszych i zarazem najbardziej skomplikowanych organów w ciele człowieka jest mózg. To właśnie on odpowiada za odbieranie bodźców ze środowiska zewnętrznego, orientację przestrzenną i sprawowanie kontroli nad wszystkimi organami. Gdy chce się jak najdłużej utrzymać go w dobrej kondycji, ważne są regularne ćwiczenia na pamięć i koncentrację. Treningi umysłowe poprawiają spostrzegawczość, usprawniają myślenie logiczne i korzystnie wpływają na przetwarzanie informacji. Jak ćwiczyć pamięć i pobudzić do pracy obie półkule mózgowe? W niniejszym artykule skupimy się na sposobach, które pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie umysłu.

 

Mózg działa lepiej, gdy go ćwiczysz!

Układ nerwowy człowieka jest koordynatorem motoryki ciała i funkcji psychicznych. Jego centralną część stanowi mózg, od którego zależą takie zdolności umysłowo-poznawcze jak świadomość, pamięć i koncentracja, zdolność do zarządzania i planowania różnych czynności, twórczość artystyczna. Rozwój mózgowia jest zaprogramowany genetycznie, ale duży wpływ na jego funkcjonowanie mają także czynniki środowiskowe. Ponieważ organ ten jest niezwykle plastyczny, poprzez odpowiednie działania możesz wspomóc jego pracę, wytrenować pożądane umiejętności, a nawet odsunąć w czasie negatywne skutki starzenia. By utrzymać prawidłowe zdolności poznawcze i cieszyć się dobrym życiem do później starości, niezwykle ważne jest troska o sprawność mózgu. Z dalszej części tekstu dowiesz się, jak ćwiczyć pamięć, by zwiększyć chłonność umysłu i poprawić jego działanie.

Przełamuj rutynę

Nie od dziś wiadomo, że mózg nie lubi nudy. Rutynowy grafik zajęć każdego dnia sprawia, że umysł nie pracuje na pełnych obrotach, a uczenie się nowych rzeczy z biegiem czasu staje się coraz trudniejsze. Dlatego bardzo ważna jest różnorodność i stymulacja obu półkul na różne sposoby. Trening pamięci wcale nie musi być skomplikowany. Wystarczy, że posłuchasz innej muzyki niż zwykle, odwiedzisz nowe miejsce, skosztujesz nieznanej dotąd potrawy lub poćwiczysz szczotkowanie zębów lewą ręką (jeśli jesteś osobą praworęczną).

trening-pamieci

Ucz się nowych rzeczy

Zgodnie z powiedzeniem „na naukę nigdy nie jest za późno” im więcej nowych rzeczy się nauczysz, tym lepiej dla kondycji Twojego mózgu. Wcale nie mamy na tutaj myśli wielogodzinnej, żmudnej nauki języka obcego. Na co dzień ćwicz różne nowe zachowania, np. wybierając inną drogę podczas powrotu z pracy do domu. Spróbuj też pójść na zakupy do innego niż zwykle sklepu. Trening pamięci może też obejmować proste zmiany w stylu życia takie jak rozpoczęcie kursu fotografowania, zapisanie się na warsztaty z ceramiki czy podjęcie decyzji o nauce gry na instrumencie.

Rozwiązuj krzyżówki i łamigłówki

Osoby, które nie wiedzą, jak ćwiczyć pamięć, mogą zacząć od wykonywania prostych zadań w domowym zaciszu. Dobre efekty daje uzupełnianie krzyżówek, a także rozwiązywanie różnego rodzaju łamigłówek i zagadek logicznych. Może niektórym sposoby te wydają się dość staroświeckie, ale podejmowane regularnie są w stanie poprawić pracę mózgu oraz rozwinąć twórcze myślenie. Gazetę z krzyżówkami czy sudoku łatwo mieć przy sobie podczas jazdy autobusem, pociągiem, w kolejce do lekarza.

Ćwicz uważność

Jeśli chcesz zachować bystrość umysłu jak najdłużej, nie zapominaj o ćwiczeniu uważności. Dobrze jest wygospodarować w ciągu dnia pół godziny, by skupić się np. wyłącznie na czytaniu książki. W tym czasie warto wyłączyć komputer, telefon i telewizor. Na początku może być trudno, ale systematyczny trening przyniesie poprawę i rozwinie wyobraźnię.

cwiczenia-na-koncentracje

Dbaj o aktywność fizyczną i relaks

Systematyczne ćwiczenia na pamięć i koncentrację są bardzo ważne, ale nic bez nich nie osiągniesz, jeśli nie zadbasz o aktywność fizyczną i relaks. Ruch na świeżym powietrzu pozwala dotlenić szare komórki, natomiast wypoczynek pozytywnie wpływa na utrwalenie informacji przyswojonych w ciągu dnia. W dbaniu o jak najlepszą sprawność mózgu warto też zwrócić uwagę na dietę i poziom nawodnienia.

Ty też możesz wspierać swoją pamięć!

Mózg działa podobnie jak ciało. Jeśli jest systematycznie pobudzany do wysiłku, pracuje sprawnie i cieszy się dobrą kondycją. Codzienne rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek, uczenie się nowych rzeczy oraz dbanie o aktywność fizyczną może pomóc w poprawieniu koncentracji i myślenia. Potrzebna jest jednak regularność i zaangażowanie w treningi umysłowe. Pamiętaj, że duży wpływ na to, jaką sprawnością intelektualną będziesz cieszyć się w przyszłości, ma również styl życia. Twój mózg będzie Ci wdzięczny, jeśli już dziś odstawisz używki i zadbasz o zdrową dietę oraz codzienną porcję ruchu.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *