Intensywnie trenujesz? Nie zapominaj o witaminach i kwasach omega!
Nie zapominaj o witaminach i kwasach omega!

Intensywnie trenujesz? Nie zapominaj o witaminach i kwasach omega!

Osoby regularnie trenujące zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest suplementacja i odpowiednia dieta. Również witaminy są niezwykle istotne dla zwiększania efektywności treningów. Osoby aktywne fizycznie – ze względu na tempo przemiany materii – wykazują zdecydowanie wyższe zapotrzebowanie na witaminy niż ludzie nieuprawiający sportu Dlaczego są one tak ważne? Na które mikroelementy najbardziej powinno się zwracać uwagę?

Dlaczego witaminy są tak ważne, gdy ćwiczysz? 

Zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów kulturystyki witaminy są niezwykle ważne. Zwiększają aktywność enzymów biorących udział w procesach biochemicznych, co czyni je niezbędnym elementem budowy czystej masy mięśniowej. Bez ich udziału substancje dostarczane wraz z pożywieniem nie przekształcą się w aktywny budulec. 

W wyniku długotrwałych obciążeń treningowych witaminy i składniki mineralne wyczerpują się o wiele szybciej, przez co wzrasta ryzyko ich niedoborów. Przewlekłe niedobory mogą doprowadzić do spowolnienia procesów regeneracyjnych w mięśniach, a także stać się przyczyną ogólnego pogorszenia wydolności psychofizycznej. 

Istotne jest, aby po witaminy sięgali sportowcy trenujący intensywnie, wykonujący przynajmniej cztery treningi wydolnościowe lub siłowe tygodniowo. Trudno będzie pokryć zapotrzebowanie na mikroelementy bazując wyłącznie na posiłkach. Dieta sportowców bogata jest też w białko, które wspomaga usuwanie z ciała niektórych substancji. 

Witaminy dla pracy mięśni i nie tylko 

W kulturystyce witaminy są katalizatorami aktywności enzymów. Te ostatnie biorą udział w większości procesów chemicznych zachodzących na poziomie komórkowym. Zalicza się do nich także synteza białka. Enzymy nie są w stanie prawidłowo funkcjonować bez witamin. Praktycznie wszystkie witaminy są potrzebne do wzrostu mięśni i tworzenia białka. 

Skoro metabolizm osób regularnie ćwiczących jest zdecydowanie szybszy, ich zapotrzebowanie na witaminy również będzie wyższe. W kulturystyce wspomaganie się suplementacją mikroelementów bywa niezbędne. Ich niedobór odpowiadać może za tzw. zastój. To moment, kiedy osoba ćwicząca przestaje progresować – spalać tkankę tłuszczową lub budować masę mięśniową. 

Mikro- i makroelementy, których potrzebujesz 

Witaminy szczególnie istotne w diecie kulturystów to:

  1. Witamina B12 – uczestniczy w przemianie makroskładników, jest ważnym elementem procesu budowy mięśni. Przenosi sygnały z mózgu do tkanki mięśniowej, co jest kluczowe dla skurczu i koordynacji mięśni. Uczestniczy w przemianie żelaza, pomagając tworzyć czerwone ciałka krwi – pobudza też apetyt.
  2. Witamina E – dostarcza składniki odżywcze do komórek mięśniowych i wpływaj na ich rozwój. Jako antyoksydant chroni te komórki przed wolnymi rodnikami, dzięki czemu skupiają się one wyłącznie na naprawie i wzroście.
  3. Witamina C – uczestniczy w metabolizmie białek, zwłaszcza w tworzeniu się kolagenu. To podstawowy składnik tkanki łącznej – znajdującej się w kościach i w mięśniach. Jeżeli nie jest ona zdrowa, ryzyko urazów zdecydowanie wzrasta. Kwas askorbinowy pomaga wchłaniać żelazo, podnosząc tym samym wydajność mięśni.
  4. Witamina B2 – jest bardzo istotna w produkowaniu energii niezbędnej podczas ćwiczeń. Korzystnie wpływa na odpowiednie wykorzystanie tych zasobów. Bierze udział w przemianie anabolicznej, mającej związek z metabolizmem białek w budowie komórek.
  5. Witamina B7 – utrzymuje rozrost komórek mięśniowych, bierze udział w syntezie glukozy, co wpływa na poziom energii i witalność. Jest istotnym elementem syntezy i rozkładu węglowodanów, aminokwasów i tłuszczów. 

Kwasy omega dla sportowców? Koniecznie! 

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe aktywnie pobudzają syntezę białka – pod ich wpływem zwiększa się ona aż o 30%. Kwasy omega regulują rozpad protein, co oznacza, że jednocześnie stymulują syntezę białka i powstrzymują katabolizm mięśni. Ich suplementacja skutkuje zmianą struktur błon komórkowych. Staje się ona bardziej przepuszczalna, a dzięki temu składniki odżywcze skuteczniej docierają do komórek. 

Po chorobie trudno wrócić do treningów z uwagi na osłabienie systemu odpornościowego. Kwasy omega-3 chronią go jednak i wzmacniają, zwiększając tym samym efektywność ćwiczeń. 

Postaw na sprawdzone preparaty! 

Wybierając witaminy warto zdecydować się na produkty najwyższej jakości. Przykładem takiego suplementu może być Solgar Ester C Plus 1000 mg. Preparat ten stanowi źródło specjalnej postaci witaminy C – rozpuszczalnej zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach. Działanie kwasu askorbinowego jest wzmacniane przez dziką różę, acerolę, rutynę i bioflawonoidy cytrusowe.

Z kolei Doctors Best Multivitamin to multiwitamina, gdzie można znaleźć witaminy i minerały kluczowe dla optymalizacji metabolizmu, np. witamina E, jod, wapń, cynk, molibden czy witamina B12. Jeśli szukasz najlepszych witamin na rynku w przystępnych cenach, zachęcamy do kontaktu. W asortymencie naszego sklepu z pewnością znajdziesz preparat dla siebie.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *