var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Brak energii do ćwiczeń? Oto najczęstsze przyczyny! - ForeverStrong
brak-sily

Brak energii do ćwiczeń? Oto najczęstsze przyczyny!

Prowadzenie aktywnego stylu życia pozwala cieszyć się dobrą kondycją, smuklejszą sylwetką oraz lepszym zdrowiem. Specjaliści zalecają, aby w tygodniu wygospodarować dla siebie minimum dwie godziny na ćwiczenia. Niestety bardzo często zdarza się, że zmęczenie bierze górę i rezygnujemy z wizyty na siłowni, basenie czy z innej zaplanowanej aktywności. Jakie mogą być przyczyny ciągłego osłabienia i spadku energii? Co robić, kiedy brak siły i zniechęcenie uniemożliwiają regularne trenowanie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dzisiejszym artykule.

 

Brak siły przed treningiem? Oto możliwe powody

Najczęstszą przyczyną braku siły przed treningiem jest zmęczenie. Szybkie tempo życia, stres i brak równowagi między życiem prywatnym a zawodowym powodują, że obecnie wiele osób cierpi z powodu chronicznego wyczerpania fizycznego. Do takiego stanu dochodzi w sytuacji, kiedy organizm jest przeciążony pracą, nauką oraz innymi aktywnościami. W większości przypadków osłabienie mija po kilku dniach odpoczynku oraz porządnej dawce snu. Brak energii może też mieć przyczyny zdrowotne. Przewlekłe zmęczenie często jest wywoływane przez anemię, problemy z tarczycą, wirusowe zapalenie wątroby. Dlatego, jeśli zniechęcenie i zwiększona męczliwość nie ustępują po odpoczynku, nie wahaj się skonsultować swoich objawów z lekarzem.

spadek-energii

Niedobory snu

Powszechnym problemem społecznym zaraz obok przewlekłego zmęczenia są niedobory snu. Ludzie, którzy cierpią z powodu bezsenności lub trudności z zaśnięciem, często narzekają na spadek energii, nadmierną senność w ciągu dnia oraz kłopoty z porannym wstawaniem. Nieprzespane noce nie tylko powodują brak siły, ale też prowadzą do upośledzenia uwagi, obniżenia nastroju oraz występowania trudności w wykonywaniu zadań wymagających planowania i przewidywania. Niedostateczna ilość snu sprzyja też pogorszeniu widzenia, zwiększeniu nadwrażliwości na ból oraz rozregulowaniu wydzielania hormonów wpływających na apetyt.

Przewlekły stres

Innym powodem braku siły przed treningiem bywa przewlekły stres. Postęp cywilizacji oraz zmieniające się warunki codziennej egzystencji sprawiają, że wiele ludzi nie potrafi sobie z nim poradzić. Tymczasem przedłużający się stres może odbierać chęć do życia, powodować zniechęcenie i wpływać negatywnie na postrzeganie świata. Kiedy jesteśmy zestresowani, wzrasta poziom kortyzolu, a obniża się stężenie serotoniny i dopaminy w mózgu. Zakłócenie tego mechanizmu może wiązać się z wieloma konsekwencjami dla zdrowia. Do najczęściej odczuwanych dolegliwości związanych ze stresem należy: spadek energii, bóle głowy, zaburzenia snu, niechęć do działania i podejmowania aktywności fizycznej.

Źle dobrane treningi

Regularnie trenujesz, a mimo to czasem dopada Cię zniechęcenie i brak motywacji do osiągania wyznaczonych sobie celów? Przyczyną takiego stanu mogą być źle dobrane treningi. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z bieganiem, jazdą na rowerze czy pływaniem, na początku nie oczekuj od siebie zbyt wiele. Zaczynając trenowanie jakiejkolwiek dyscypliny, nie porównuj się mistrzami, którzy mają za sobie wiele lat ćwiczeń. Staraj się realnie podchodzić do planowanych zadań i mierzyć siły na zamiary. Pamiętaj, że podstawą jest dobrze dobrany plan treningowy. Jeśli nie masz pojęcia, jak go ułożyć, możesz skorzystać z pomocy trenera personalnego.

brak-energii

Niewłaściwa dieta

Duży wpływ na samopoczucie i chęć do działania ma także dieta. Być może Twój codzienny jadłospis jest zbyt ubogi w produkty mające za zadanie dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. W menu poza zdrowymi tłuszczami i białkiem powinny znajdować się też witaminy, minerały, aminokwasy oraz przeciwutleniacze. W przypadku braku energii możesz wypróbować preparaty roślinne z prozdrowotnymi składnikami. Przed sięgnięciem po tego typu środki koniecznie zasięgnij jednak porady lekarskiej.

Zadbaj o swój poziom energii!

Aby poczuć się lepiej i zmniejszyć zmęczenie, które stanowi częstą przyczynę braku energii i zniechęcenia, możesz korzystać z różnych sposobów. Poza regularnym odpoczynkiem oraz zdrową, zbilansowaną dietą, zwróć uwagę na prawidłowe nawodnienie organizmu. By dostarczyć organizmowi płynów i niezbędnych minerałów, staraj się sięgać po wodę wysokozmineralizowaną. Podczas treningów małymi łykami możesz też popijać napary ziołowe.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *