var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; O czym pamiętać, trenując kalistenikę? - ForeverStrong
kalistenika

O czym pamiętać, trenując kalistenikę?

Kalistenika to jeden z najstarszych rodzajów treningu fizycznego. W całkowicie darmowy i skuteczny sposób możesz wyrzeźbić swoje ciało, zwiększyć jego wytrzymałość oraz wzmocnić mięśnie. Dziś kalistenika staje się coraz bardziej popularna, poniekąd za sprawą mody, a także specyfiki czasów, w jakich żyjemy. Przeczytaj, na czym polegają ćwiczenia kalisteniczne, o czym należy pamiętać, decydując się na ten rodzaj treningu.

Czym jest kalistenika?

W starożytności, gdy rozwijał się kult klasycznego atlety, nie używano do ćwiczeń sprzętów, jakie znamy dziś. Mężczyźni ćwiczyli mięśnie oraz sprawność poprzez korzystanie z obciążenia własnego ciała. To właśnie w antycznej Grecji zrodziła się technika kalisteniki (gr. kállos – piękno, sthénos – siła). Uprawiali ją Spartanie, a później również rzymscy gladiatorzy. Ćwiczenia te mogą poprawić ogólną sprawność, wytrzymałość, gibkość oraz wzmocnić układ sercowo-naczyniowy.

Z czasem za sprawą sprzętów, takich jak drążki, równoważnie i poręcze, z kalisteniki rozwinęła się gimnastyka sportowa. Co ciekawe, wielu z nas uprawiało ćwiczenia kalisteniczne w dzieciństwie, nawet o tym nie wiedząc. Pomyśl tylko o zwisaniu z drabinek, przysiadach, wskokach oraz innych zabawach!

Obecnie kalistenika znów jest na fali. Z pewnością okres pandemii oraz zamknięte siłownie ponownie przypomniały o tym efektywnym treningu, który można przeprowadzać nawet w domu.

Na co uważać, gdy trenujemy kalistenikę?

W przeciwieństwie do ćwiczeń na siłowni kalistenika nie wymaga specjalnego przygotowania ani wiedzy o urządzeniach czy rodzajach obciążenia. W zasadzie trening może rozpocząć każdy. Nie oznacza to jednak, że jest to rodzaj aktywności wolny od kontuzji i niebezpieczeństw związanych z przetrenowaniem. Nawet trening bez zewnętrznych obciążeń może być niebezpieczny, gdy zapomnisz o prawidłowej technice czy rozgrzewce.

trening

Nie przeciążaj kręgosłupa i stawów

Porównując kalistenikę do innych ćwiczeń, zwłaszcza z hantlami oraz sprzętem siłowym, ćwiczenia te nie obciążają organizmu. Tu limit ciężaru stanowi Twoje własne ciało i łatwo oszacować, czy jesteś w stanie wykonać określoną ilość przysiadów, czy przyjąć daną pozycję.

Uważa się kalistenikę za aktywność, która wręcz usprawnia ruchomość stawów i może nawet zniwelować problemy z kręgosłupem poprzez jego dekompresję. Codzienne chodzenie, siedzenie przed komputerem powodują, że kręgi narażone są na nieustanne obciążenia. Ćwiczenia kalisteniczne mogą odwrócić ten proces, przywracając sprawność i gibkość pleców.

Z drugiej strony takie „rozciąganie” kręgosłupa oraz stawów, np. podczas swobodnego zwisania lub zginanie stawów (np. stawanie na rękach, pompki) w nadmiarze mogą powodować nadwyrężenia. Pamiętaj, by mierzyć siły na zamiary i nie forsować niepotrzebnie organizmu. Jeśli masz wady postawy lub problemy ze stawami, koniecznie skonsultuj się z fizjoterapeutą, zanim zaczniesz ćwiczenia.

Zacznij od prostszych ćwiczeń

Każdy nowy sport należy zacząć od najniższego poziomu zaawansowania. Gdy opanujesz ten etap, niezbędne jest stopniowe zwiększanie trudności oraz liczby powtórzeń, w celu stymulowania organizmu do osiągania kolejnych celów.

Na początku pamiętaj, by nauczyć się prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Dobra technika zmniejsza ryzyko kontuzji, a jednocześnie zwiększa efektywność treningu.

Najlepiej ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu, sięgając po ćwiczenia z tzw. „Wielkiej szóstki”, obejmujące wszystkie partie ciała. Na trening mogą składać się m.in.:

  • pompki;
  • przysiady;
  • podciąganie na drążku;
  • mostek;
  • unoszenie nóg;
  • „dipy”.

silownia

Wspomóż się odpowiednimi suplementami

Treningi kalisteniczne bywają bardzo wymagające dla organizmu. Możesz wesprzeć swoje ciało i umysł podczas ćwiczeń, wybierając suplementację dla sportowców. Nutra Innovations TURKESTERONE to przykład jednego z dostępnych na Forever Strong preparatu dla osób uprawiających kalistenikę. Zawiera roślinne sterydy hormonalne, które mają podobne właściwości, co testosteron. Sprzyja syntezie białek mięśniowych, jednocześnie wykazując działanie zwiększające wytrzymałość.

Kolejnym polecanym suplementem jest Nutra Innovations NATTY BOL. Oprócz turkesteronu zawiera w swoim składzie związek KSM66 o właściwościach zwiększających poziom testosteronu u mężczyzn. Jeśli potrzebujesz dodatkowej energii do codziennych treningów, sprawdź, co oferuje OURA LABS ELITE ATP w zakresie wzrostu siły mięśniowej.

Po suplementy dla każdego zajrzyj na stronę foreverstrong.pl

Powróć do korzeni ćwiczeń fizycznych. Zalety uprawiania kalisteniki potwierdzają sportowcy oraz fizjoterapeuci. Zadbaj jednocześnie o swoje bezpieczeństwo podczas treningów, pamiętając o umiarze oraz odpowiedniej diecie. W ofercie sklepu foreverstrong.pl znajdziesz suplementy, które pomogą Ci uzyskać lepsze efekty ćwiczeń oraz uzupełnić potrzebne składniki mineralne.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *