Otyłość – charakterystyka, przyczyny, przebieg leczenia
Według najnowszych danych w Polsce na otyłość cierpi już 33% osób dorosłych, a podobny odsetek dzieci ma co najmniej nadwagę. Problem jest poważny, ponieważ w jego efekcie rozwijają się różne schorzenia, również te zwiększające ryzyko przedwczesnej śmierci. Sprawdź, na czym powinno polegać leczenie otyłości i dlaczego sama dieta nie wystarczy.
Spis treści
- Jedna z najszybciej rozwijających się chorób XXI wieku
- Co to jest otyłość?
- Przyczyny otyłości wśród dzieci i dorosłych
- Sposoby leczenia otyłości
- Aktywność fizyczna dla osób chorujących na otyłość
- Więcej informacji o zdrowiu znajdziesz na naszym blogu
Jedna z najszybciej rozwijających się chorób XXI wieku
Dość często otyłość uznaje się jedynie za defekt estetyczny lub odwrotnie, jako typ urody, który wystarczy zaakceptować. Tymczasem warto mieć świadomość, że jest to poważna choroba o charakterze przewlekłym, która samoistnie nie ustępuje i powoduje wiele groźnych powikłań. Otyłość oficjalnie widnieje w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (w klasyfikacji ICD -10) i wymaga leczenia podobnie jak inne schorzenia. Takie postrzeganie problemu w świecie medycznym obowiązuje od wielu lat, odkąd zaczęto obserwować wzrost liczby osób otyłych na świecie. Dotyczy to także Polski, która niestety przoduje w takich statystykach.
Co to jest otyłość?
Na początku warto wyjaśnić, co to jest otyłość. Ogólnie uważa się, że jest to nadmierna waga ciała. O chorobie jednak można mówić dopiero wtedy, gdy ilość tkanki tłuszczowej przekracza u panów 25%, a u kobiet 30% ogólnej masy ciała.
Innym wskaźnikiem pozwalającym na stwierdzenie tego schorzenia jest BMI, czyli tzw. body mass index. Oblicza się go według wzoru: BMI = masa (kg) /wzrost2 (m) i jego wynik powyżej 30 kg/m2 oznacza właśnie otyłość. Niższe BMI, tj. od 25 do 29,5 kg/m2, świadczy natomiast o nadwadze.
Warto też wiedzieć, że wyróżniamy różne stopnie otyłości:
- I stopnia (umiarkowana) – gdy BMI wynosi od 30 do 34,9 kg/m2,
- II stopnia (kliniczna) – gdy BMI znajduje się w przedziale 35 – 39,9 kg/m2,
- III stopnia (olbrzymia) – gdy BMI wynosi 40 kg/m2 lub więcej.
Choroba może też występować w różnych postaciach i np. jej rodzaje według umiejscowienia tkanki tłuszczowej to otyłość brzuszna, pośladkowo-udowa oraz uogólniona.
Przyczyny otyłości wśród dzieci i dorosłych
Przyczyny otyłości mogą być bardzo różne, ale najczęściej wymienia się następujące:
- uwarunkowania genetyczne – choroba występuje nawet u 2/3 dzieci, których oboje rodzice są otyli,
- nieprawidłowa dieta, np. bogata w cukier i żywność wysokoprzetworzoną,
- nadmierna podaż kalorii w stosunku do zapotrzebowania organizmu,
- siedzący tryb życia,
- brak aktywności fizycznej,
- inne schorzenia, np. zaburzenia endokrynologiczne,
- przyjmowanie niektórych leków, np. hormonalnych lub przeciwdepresyjnych,
- problemy psychologiczne i emocjonalne np. depresja, przewlekły stres czy też obniżona samoakceptacja.
Sposoby leczenia otyłości
Ogólnie leczenie otyłości powinno zmierzać do redukcji masy ciała i utrzymania tego stanu. Najczęściej w tym celu stosuje się następujące metody:
- wdrożenie diety niskokalorycznej i zmiana nawyków żywieniowych,
- zwiększenie aktywności fizycznej,
- leczenie farmakologiczne – niektórym pacjentom przepisuje się np. leki redukujące apetyt czy też ograniczające wchłanianie tłuszczów,
- psychoterapia – ma ona na celu m.in. zmotywowanie pacjenta do zmian w stylu życia, ale także wyeliminowanie czynników mających wpływ na rozwój choroby, np. niskiej samooceny,
- zabiegi chirurgiczne – chodzi tutaj o tzw. operacje bariatryczne modyfikujące przewód pokarmowy, np. poprzez zmniejszenie żołądka, których efektem jest mniejsza ilość przyjmowanych pokarmów.
Tak naprawdę większość pacjentów wymaga profesjonalnej pomocy i współpracy z dietetykiem, psychologiem, trenerem personalnym oraz lekarzami różnych specjalizacji. Nie wystarczy więc sięgnąć po suplementy typu reduktory tłuszczu, jakie są dostępne w ForeverStrong, ponieważ leczenie otyłości musi być kompleksowe.
Aktywność fizyczna dla osób chorujących na otyłość
Aktywność fizyczna w leczeniu osób otyłych ma zwykle kluczowe znaczenie. Warto więc wiedzieć, że według najnowszych zaleceń zmniejszenie masy ciała u takich pacjentów wymaga regularnego, codziennego wysiłku trwającego od 60 do 90 minut. Nie wystarczy więc poćwiczyć pół godziny dziennie trzy razy w tygodniu.
Najbardziej skuteczne w redukcji otyłości są też ćwiczenia wytrzymałościowe jak pływanie, aqua aerobic, jazda na rowerze, taniec, nordic walking itp. Powinny być one jednak połączone z ćwiczeniami oporowymi, ponieważ dzięki nim możliwe jest m.in. szybsze spalanie tkanki tłuszczowej z brzucha.
Więcej informacji o zdrowiu znajdziesz na naszym blogu
Powikłania otyłości są bardzo poważne, ponieważ w jej efekcie może się rozwinąć cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, a także choroby układu krążenia prowadzące nawet do zawału i udaru. Warto więc zadbać o prawidłową wagę ciała poprzez regularną aktywność fizyczna i zdrową dietę. Wskazówki w tym zakresie znajdziesz na stronie naszego sklepu w zakładce poradnik, gdzie publikujemy także inne ciekawe artykuły o zdrowiu.
LEAVE A COMMENT