var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Witamina B3 – poznaj jej niezwykłe właściwości! - ForeverStrong
witamina b3

Witamina B3 – poznaj jej niezwykłe właściwości!

Spis treści

Nie od dziś wiadomo, że witaminy z grupy B tworzą długą listę związków bardzo ważnych dla właściwego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Na ogół ciało nie jest w stanie ich samodzielnie wytwarzać ani magazynować, stąd też konieczność uzupełniania w postaci pożywienia lub suplementów diety. W tym artykule dokładniej wyjaśniamy, co to jest niacyna, jakie ma znaczenie dla zdrowia oraz czym grozi jej niedobór. Podpowiadamy również, w jakich preparatach można znaleźć dobre źródła innych witamin z grupy B.

Witamina B3, czyli niacyna – wprowadzenie

Niacyna, zwana także witaminą PP lub B3, nie jest zbyt popularnym związkiem, ale za to bardzo ważnym dla funkcjonowania całego organizmu. Warto dowiedzieć się więcej na temat działania tej substancji oraz możliwych skutków jej niedoboru. Witaminę B3 najlepiej dostarczać wraz z pożywieniem, ponieważ to właśnie ta forma jest najlepiej przyswajalna.

Niekiedy jednak sposób żywienia nie pozwala na dostarczanie właściwych ilości niacyny. Takie problemy mają głównie wegetarianie i weganie. Wówczas pomocne będzie stosowanie suplementów diety. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jakie jeszcze składniki warto przyjmować i w jakich produktach można znaleźć witaminę B3.

ludzkie ciało potrzebuje b3

Dlaczego ludzkie ciało potrzebuje witaminy B3?

Niacyna składa się z kwasu nikotynowego i jego amidu o nazwie nikotynamid. Związek ten odpowiada głównie za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, przez co wpływa na działanie psychiki człowieka.

Do innych właściwości witaminy PP zalicza się:

 • regulowanie poziomu cholesterolu,
 • poprawę kondycji skóry i włosów,
 • zwiększenie ukrwienia skóry,
 • udział w syntezie hormonów płciowych.

Poza tym, niacyna pomaga zachować zdrowie neuronów oraz opóźnić tzw. neurodegenerację – proces zwyrodnienia komórek nerwowych.

Część zapotrzebowania na witaminę PP organizm pokrywa sam, ale nie jest to wystarczająca podaż dla prawidłowego przebiegu procesów życiowych. Niezbędne jest więc przyjmowanie witaminy B3 wraz z pokarmem i ewentualnie również w postaci suplementów diety.

Niacyna i konsekwencje jej niedoboru w organizmie

Niedobory niacyny bywają poważne szczególnie dla zdrowia psychicznego. Mogą prowadzić do zaburzeń neuronalnych i otępienia. Coraz częściej mówi się też o zastosowaniu niacyny w skutecznym leczeniu stanów depresyjnych. Jakie jeszcze mogą być skutki niedoboru witaminy B3?

Oto niektóre z nich:

 • pelagra (rumień lombardzki) – związana z zapaleniem skóry,
 • biegunki,
 • zaparcia,
 • spowolnienie metabolizmu,
 • niedokrwistość,
 • nadwrażliwość na światło słoneczne.

Objawy niedoborów witaminy B3

Po czym poznać, że może Ci brakować witaminy B3, która bierze udział w procesach metabolicznych organizmu? Jednym z najczęstszych symptomów są dysfunkcje skóry, która w efekcie niedoborów tego składnika, może stać się przesuszona i bardziej podatna na rozwój przebarwień oraz stanów zapalnych. To samo dotyczy śluzówki jamy ustnej, w której poza zapaleniami mogą pojawić się też zakażenia grzybicze, dlatego należy włączyć do codziennej diety produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego z zawartością niacyny.

Z uwagi na właściwości wspomagające utrzymanie prawidłowej kondycji struktur skórnych witamina B3 jest często wykorzystywana jako jeden ze składników różnego rodzaju kosmetyków. Dzięki niej można zachować estetykę tkanek, które stają się bardziej odporne na szarzenie i zwiotczenia. Warto zatem regularnie sięgać po produkty pochodzenia zarówno zwierzęcego, jak i roślinnego zawierające niacynę.

Poza pogorszeniem wyglądu zbyt małe stężenie witaminy B3 silnie wpływa również na stan psychiczny. Jej niedobory niekorzystnie oddziałują na układ nerwowy, ponieważ mogą zmniejszać ilość dopaminy w krwioobiegu i ograniczać produkcję osłonki mielinowej, która odpowiada za zabezpieczenie włókien nerwowych. W efekcie zdarza się, że braki niacyny prowadzą do takich niepokojących objawów jak pogorszenie funkcji kognitywnych, a w skrajnych przypadkach nawet otępienia. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o produktach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego z dużą zawartością witaminy B3, tym bardziej że bierze ona udział procesach metabolicznych organizmu.

W jakich produktach spożywczych znajduje się witamina B3

Niedobory witaminy PP często są też konsekwencją choroby alkoholowej. Największe ilości niacyny w produktach spożywczych występują w:

 • wątróbce wołowej,

 • piersi indyka,

 • łososiu,

 • tuńczyku.

O suplementację powinny więc zadbać szczególnie osoby, które nie spożywają mięsa i innych produktów odzwierzęcych.

Choć w największych ilościach niacyna znajduje się w wymienionych powyżej produktach, to również niektóre rośliny ją zawierają. Jakie? Wśród nich można wymienić m.in. orzeszki ziemne, nasiona słonecznikowe, sezam, zielony groszek, bataty, szparagi czy brązowy ryż. Osoby, które zrezygnowały z jedzenia potraw pochodzenia zwierzęcego, powinny często sięgać po artykuły roślinne, aby zapobiec niedoborom witaminy B3 i utrzymać prawidłowy przebieg procesów metabolicznych organizmu.

suplementacja

Suplementy diety z witaminami z grupy B

Jeśli chodzi o suplementy diety zawierające witaminy z grupy B, godnym polecenia preparatem jest niagen, czyli pochodna witaminy B3. To niezbędny związek w przemianach NAD+, czyli nukleotydu uczestniczącego m.in. w procesach oddychania komórkowego. Niagen bierze również udział w licznych szlakach metabolicznych, poprawia funkcjonowanie układu nerwowego i wpływa na działanie mitochondriów, czyli energetycznych organelli komórkowych. Związek ten można znaleźć w preparacie ChromaDex Tru Niagen, który stworzono z myślą o zmniejszaniu uczucia zmęczenia, a także utrzymywaniu błon śluzowych i skóry w prawidłowej kondycji.

Do innych preparatów należą suplementy z kwasem pantotenowym. W sklepie internetowym Forever Strong tę substancję można znaleźć pod postacią preparatu Jarrow Formulas Kwas Pantotenowy. Dlaczego warto zainteresować się tym produktem? Kwas pantotenowy (witamina B5) chroni przed infekcjami oraz pobudza procesy regeneracyjne w organizmie – zarówno jeśli chodzi o gojenie ran, jak i opóźnianie procesów starzenia. Co ciekawe, witamina B5 zapobiega również przedwczesnemu siwieniu włosów i powstawaniu zmarszczek. Poza tym ma właściwości regulujące stężenie cholesterolu we krwi i bierze udział w syntezie niektórych hormonów.

Odezwij się do nas – pomożemy Ci w doborze suplementacji

Jeśli szukasz dobrej jakości i bezpiecznych suplementów diety, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego sklepu internetowego Forever Strong. Zajmujemy się dystrybucją sprawdzonych preparatów z USA dla sportowców, ale nie tylko. Nie wiesz, jaki rodzaj produktu będzie dla Ciebie najlepszy? Zadzwoń i porozmawiaj z naszym konsultantem, który pomoże Ci dobrać właściwy preparat. Możesz też napisać do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego znajdującego się na stronie internetowej. Zapoznaj się już dziś z naszą bogatą ofertą.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *