var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Jak wpływa na nas stres? Oto jego skutki! - ForeverStrong
skutki stresu

Jak wpływa na nas stres? Oto jego skutki!

Choć stres towarzyszy ludziom od zawsze, to dopiero w ostatnich latach zaczęto dostrzegać jego negatywne skutki dla naszego zdrowia. Obecnie nazywa się go wręcz cichym zabójcą, ponieważ jego długotrwałe oddziaływanie na organizm człowieka może prowadzić do wielu poważnych chorób. Sprawdź, czym dokładnie grozi przewlekły stres i jak sobie z nim poradzić. 

Co to jest stres i jak się objawia?

Pojęcie stresu zostało sformułowane stosunkowo niedawno, bo po raz pierwszy użył go w latach 50. ubiegłego wieku lekarz węgierskiego pochodzenia Hans Hugo Selye. To on również jako pierwszy dostrzegł negatywny wpływ tego zjawiska na zdrowie człowieka.

A co to jest stres? Najczęściej się go definiuje jako reakcję organizmu na negatywne czynniki środowiskowe (tzw. stresory) w postaci różnych objawów fizjologicznych i psychologicznych. Opowiada za to współczulny układ nerwowy, który w sytuacji zagrożenia wydziela tzw. hormony stresu, a więc m.in. adrenalinę i kortyzol. To one sprawiają, że w stresującej sytuacji odczuwamy silne zdenerwowanie i niepokój, a także mamy przyśpieszony oddech i rytm serca oraz zwiększone ciśnienie krwi.

Według naukowców takie pobudzenie organizmu ma nam pomóc ochronić się przed zagrożeniem, ponieważ dzięki temu jesteśmy gotowi stawić mu czoła lub go uniknąć (teoria „uciekaj lub walcz”). W tym kontekście stres jest więc pozytywnym zjawiskiem, ale tylko wtedy, gdy odczuwamy go okazjonalnie. Gdy natomiast powtarza się często, oddziałuje szkodliwie na cały organizm.

co to jest stres

Jakie są skutki stresu dla naszego ciała?

Warto mieć świadomość, że życie w permanentnym napięciu może inicjować rozwój różnych chorób. Pod tym kątem najczęściej wymieniane są następujące skutki stresu:

  • dolegliwości bólowe – wynikają one ze wzmożonego napięcia mięśniowego,
  • zaburzenia hormonalne – powodujące np. problemy z regularnością miesiączki u kobiet,
  • choroby układu pokarmowego – m.in. zespół jelita drażliwego oraz wrzody żołądka i dwunastnicy,
  • schorzenia układu krążenia – zwłaszcza nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa, a także podwyższone ryzyko zawału serca i udaru,
  • zaburzenia metaboliczne – w ich efekcie może dojść do rozwoju cukrzycy typu II, czy też zespołu Cushinga.

Można więc śmiało stwierdzić, że długotrwałe życie w stresie jest jedną z przyczyn rozwoju chorób cywilizacyjnych.

Jaki jest wpływ stresu na naszą psychikę?

Niestety stres odciska swoje piętno także na naszej psychice. W wyniku odczuwania długotrwałego napięcia pojawiają się bowiem wahania nastroju, problemy z koncentracją czy bezsenność. U niektórych osób może też dojść do rozwoju poważniejszych zaburzeń na tle psychicznym np. stanów lękowych i depresji.

Warto też zauważyć, że wiele osób żyjących w permanentnym stresie wpada w różne nałogi. Sięganie po alkohol, narkotyki czy leki staje się dla nich bowiem jedynym sposobem na zlikwidowanie napięcia.

Jak stres odbija się na naszym wyglądzie?

Jednym z najczęstszych skutków stresu jest nadwaga lub otyłość. Głównym tego powodem jest stale podwyższony kortyzol, przez który dochodzi do gromadzenia się tłuszczu trzewnego oraz zaburzeń metabolicznych związanych z gospodarką glukozowo-insulinową. Ponadto znanym zjawiskiem jest tzw. zajadanie stresu, które również sprzyja utracie smukłej i atrakcyjnej sylwetki.

To jednak nie wszystko, ponieważ przewlekły stres wpływa negatywnie także na kondycję skóry, która staje się mniej elastyczna i skłonna do różnych podrażnień i wyprysków.

relaksacja

Jak walczyć ze stresem dobrymi nawykami?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie ze stresem jest regularna aktywność fizyczna. Podczas ćwiczeń wydzielają się bowiem endorfiny, które wywołują poczucie rozluźnienia i szczęścia.

Na pewno warto też zadbać o dobrą jakość snu, który nie tylko odpręża, ale też pomaga w regeneracji organizmu. U wielu osób sprawdzają się także techniki relaksacyjne, dzięki którym można samodzielnie wyciszyć organizm.

W walce ze stresem pomocna okazuje się również właściwa dieta. Warto sięgać w szczególności po produkty bogate w kwasy Omega i magnez. W przywróceniu równowagi wsparciem mogą być też różne zioła i suplementy diety, jak choćby melisa, z której napar pijały już nasze babcie na uspokojenie.

Przewlekły stres – wróg Twojego organizmu

Pamiętaj, że przewlekły stres działa wręcz rujnująco na Twój organizm i może negatywnie wpłynąć nie tylko na Twoje zdrowie i psychikę, ale nawet na wygląd. Nie lekceważ więc tego problemu, lecz zacznij z nim walczyć. Możesz wypróbować w tym celu wymienione wyżej sposoby na radzenie sobie ze stresem, ale w razie konieczności nie bój się zwrócić o pomoc do specjalisty.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *