var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Testosteron u mężczyzn po 40. roku życia - co musisz wiedzieć? - ForeverStrong
testosteron-po-40

Testosteron u mężczyzn po 40. roku życia – co musisz wiedzieć?

Hormony są związkami chemicznymi, które regulują wiele funkcji organizmu, i są rozprowadzane do odpowiednich jego komórek wraz z krwią. Androgeny wytwarzane są zarówno w narządach płciowych męskich, jak i żeńskich, jednak u panów ich ilość jest naturalnie większa. Poziom testosteronu dla prawidłowego działania ustroju nie powinien być ani zbyt wysoki, ani zbyt niski. Dowiedz się, dlaczego w średnim wieku zaczyna on u mężczyzn spadać, jakie są tego objawy i co można zrobić, aby go podnieść!

Dlaczego poziom testosteronu spada wraz z wiekiem?

Natura ukształtowała człowieka w taki sposób, aby w okresie swojej najwyższej dojrzałości i najlepszej formy fizycznej był on również najbardziej płodny. W miarę rozwoju płciowego poziom testosteronu u młodych chłopców wzrasta, co sprawia, że mają oni większy popęd seksualny, a jednocześnie są pełni wigoru i silni. Po 40. roku następuje proces starzenia się organizmu – spowalniają procesy regeneracji komórek, a także stymulacji gonadotropin wydzielających narządy płciowe. Wpływ na przyspieszenie spadku testosteronu mogą mieć uwarunkowania genetyczne, a także nałogi, otyłość, zażywanie niektórych leków czy inne choroby. Jest zatem całkowicie normalnym fakt, że panowie w średnim wieku mogą mieć gorszą kondycję fizyczną oraz seksualną, jednak można temu w pewnym stopniu zapobiec.

spadek-testosteronu

Jakie są objawy niskiego testosteronu?

W zależności od wieku czy nasilenia niedoborów hormonalnych, objawy mogą mieć różną siłę. Spadek testosteronu najczęściej manifestuje się zaburzeniami wzwodu oraz obniżeniem libido, czyli pociągu seksualnego. Jest również odpowiedzialny za spadek masy mięśniowej i jej siły, pogorszenie stanu kości, łysienie lub nadmierne owłosienie, zaburzenia metaboliczne, spadek energii, a nawet sprawności intelektualnej. Aby upewnić się, że to właśnie poziom tego hormonu jest zbyt niski, warto wykonać badania laboratoryjne z krwi w tym kierunku. U 40-latka norma powinna zawierać się pomiędzy 4,26 a 16,4 ng/dl. Im starszy wiek, tym niższe są wartości graniczne tych parametrów. Diagnostyka pomoże w sprawdzeniu, czy proces obniżenia poziomu testosteronu wynika z naturalnych zmian fizjologicznych organizmu, czy też jest jednym z symptomów chorób, które mogą się objawiać w taki sposób.

Jakie czynniki wpływają na poziom testosteronu?

Jak wspomnieliśmy wyżej, pogorszenie kondycji fizycznej i seksualnej u panów po 40. roku życia nie wynika wyłącznie ze zmian „zaprogramowanych” przez naturę. Oprócz czynników genetycznych duże znaczenie może mieć też tryb życia. To między innymi dieta uboga w tłuszcze, brak regularnej aktywności fizycznej, nałogi czy otyłość. Bardzo często panowie w tym wieku stoją u szczytu swojej kariery zawodowej. Poświęcają mnóstwo uwagi swojej pracy, niekiedy bywają też w trakcie zmian życiowych powodujących u nich nadmierny stres. Gdy czynniki te przekładają się na brak czasu na ćwiczenia, nocną regenerację organizmu czy wartościowe, systematyczne posiłki, może to wywołać spadek testosteronu i pogorszyć wygląd, kondycję oraz funkcje seksualne mężczyzny. Nie da się zatem ukryć, że największe znaczenie dla dobrego samopoczucia będzie miało zadbanie o wypoczynek, o zagospodarowanie swojego wolnego czasu w zdrowy sposób, a także unikanie stresu, który jest jednym z największych zagrożeń cywilizacyjnych w XXI wieku.

testosteron-u-mezczyzn

Jak ocenić poziom testosteronu?

Badania diagnostyczne w tym kierunku można wykonać odpłatnie w prywatnych placówkach bądź nieodpłatnie, ze skierowaniem od lekarza. Poziom testosteronu sprawdza się z próbki krwi. Najlepiej zgłosić się do punktu jej poboru rano, będąc na czczo. Jest to pora, w której stężenie hormonów jest największe, a zatem wyniki będą mogły być najbardziej miarodajne, ponieważ potwierdzą ewentualny niedobór w czasie, gdy możliwości organizmu pod tym kątem są największe. Zazwyczaj mężczyźni po 40. roku życia zgłaszają się do specjalisty z tym problemem, kiedy obserwują u siebie pogorszenie sprawności seksualnej, która dotąd była dla nich ważnym elementem życia. Niedomagania w tym obszarze bywają dla nich dużo bardziej alarmujące niż na przykład przerzedzenie włosów, czy też przybranie na wadze i spadek siły mięśniowej.

Zdrowy styl życia – klucz do utrzymania równowagi hormonalnej

Pamiętaj, że kluczem do utrzymania prawidłowej gospodarki hormonalnej jest to, jak żyjesz na co dzień. Regularna aktywność fizyczna, czyli na przykład trzy lub cztery treningi aerobowe po 40-60 minut, a także zbilansowana dieta obfitująca w wysokiej jakości tłuszcze roślinne są bardzo istotne, aby utrzymać poziom testosteronu w normie. Włącz zdrowe nawyki do swojego życia jak najwcześniej – dzięki temu będziesz mógł cieszyć się witalnością długi czas, nie odczuwając skutków starzenia się organizmu tak mocno, jak osoby prowadzące niezdrowy tryb funkcjonowania na co dzień!

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *