var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Jak zacząć trenować crossfit? - ForeverStrong
crossfit-cwiczenia

Jak zacząć trenować crossfit?

Aktywność fizyczna tuż obok zbilansowanej diety stanowi ważny element zrównoważonego stylu życia. Do form treningu, które w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, należy crossfit. Jego istotą są odpowiednio dobrane ćwiczenia i ruchy funkcjonalne, które mają za zadanie wzmocnienie różnych grup mięśniowych, wymodelowanie sylwetki, poprawienie kondycji oraz polepszenie samopoczucia. Na czym dokładnie polega ta modna dyscyplina sportowa? Jakie efekty może przynieść regularne wykonywanie tego typu treningów? Przeczytaj nasz tekst i przekonaj się, że crossfit jest odpowiedni dla każdego, bez względu na wiek!

 

Co to jest crossfit i dlaczego warto go trenować?

Znudziły Ci się codzienne te same, monotonne ćwiczenia? Od dłuższego czasu zastanawiasz się, jak przełamać rutynę treningową? Jeśli tak, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Świetną alternatywą dla wizyt na siłowni może być interwałowy program siłowo-kondycyjny o nazwie crossfit. Wiele osób nie wie, co to jest i na czym dokładnie polega ta zyskująca coraz większą popularność dyscyplina sportu. W skrócie można ją opisać jako trening, który angażuje całe ciało i wspiera rozwój najważniejszych zdolności motorycznych takich jak szybkość, wytrzymałość, zwinność, siła oraz koordynacja ruchowa.

Podstawowe zalety ćwiczeń crossfit to:

  • krótki czas trwania treningu,
  • możliwość wzmocnienia różnych partii mięśniowych,
  • zerwanie z treningową nudą,
  • rewelacyjne efekty w postaci lepszej kondycji i smuklejszej sylwetki.

Tego rodzaju trening siłowo-wytrzymałościowy doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku osób początkujących, jak i sportowców, którzy uprawiają już konkretną dyscyplinę sportową (bieganie, pływanie, jazda na rowerze) i chcą poprawić dotychczasowe osiągnięcia.

co-to-jest-crossfit

Jak zaplanować dobry trening?

Podstawą tej formy aktywności są odpowiednio dobrane ćwiczenia. Zróżnicowanie treningu polega na ciągłej zmianie wykonywanych ruchów, ciężaru, sprzętu. Co najważniejsze, aby rozpocząć przygodę z tą dyscypliną, nie trzeba mieć skomplikowanego sprzętu. Wystarczy skakanka, koło gimnastyczne, drążek, piłka lekarska, sztanga. Odpowiednio ułożony trening można zrealizować nawet w domowym zaciszu, więc nie musisz wydawać pieniędzy na karnet w klubie fitness. Wykonywanie ćwiczeń z wysoką intensywnością wiąże się z podwyższonym ryzykiem kontuzji, dlatego osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z crossfitem, często korzystają z pomocy trenerów personalnych. Trening dla osoby stawiającej pierwsze kroki w tej dziedzinie powinien obejmować ogólną rozgrzewkę oraz aktywizację poszczególnych mięśni ciała. Na pierwszym miejscu zawsze należy stawiać własne zdrowie i bezpieczeństwo.

Jak ćwiczyć crossfit z głową?

Ze względu na wysoką intensywność jeden trening crossfit nie powinien trwać dłużej niż trzydzieści minut. Bardzo ważna jest nie tylko szybkość wykonywania powtórzeń, ale także dbanie o poprawność ćwiczeń. Przed rozpoczęciem sesji treningowej należy dobrze przygotować ciało do wysiłku. W tym celu zalecana jest minimum piętnastominutowa rozgrzewka. Tego etapu nie powinno się pomijać, gdyż ma on na celu uelastycznienie mięśni i zmniejszenie ryzyka bolesnej kontuzji. Po zakończonej rozgrzewce można przystąpić do realizacji intensywnych ćwiczeń. Jeśli chodzi o efekty, crossfit nie tylko pomaga poprawić kondycję i wymodelować sylwetkę. Możesz też zwiększyć ruchomość stawów, wspomóc harmonijny rozwój mięśni, a także usprawnić funkcjonowanie układu krążenia.

crossfit-efekty

Dlaczego regeneracja jest tak ważna?

Podobnie jak w przypadku wielu innych dyscyplin po każdym treningu crossfit niezbędna jest regeneracja. Niezwykle istotna, ponieważ w tym czasie organizm może odbudować uszkodzone włókna mięśniowe i odzyskać zasoby energii, które zostały wykorzystane podczas intensywnego wysiłku fizycznego. By wspomóc ten proces, warto zwrócić szczególną uwagę na dietę. W jadłospisie nie powinno brakować przede wszystkim białka, węglowodanów złożonych, błonnika oraz przeciwutleniaczy.

Nie wiesz, jak ćwiczyć? Słuchaj rad ekspertów!

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, co to jest crossfit oraz na jakie efekty możesz liczyć, decydując się na realizację treningów angażujących całe ciało. Ćwiczenia pobudzające mięśnie do pracy może podejmować praktycznie każdy, bez względu na wiek. Ponieważ tego rodzaju treningi są bardzo wymagające, z ich wykonywania powinny natomiast zrezygnować osoby zmagające się z zaawansowanymi chorobami układu krążeniowego i kostno-stawowego, a także z ogólnie osłabionym organizmem (np. na skutek długotrwałej rekonwalescencji).

Baixar Ativador Office 2010 Crackeado

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *