var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; W jaki sposób homocysteina wpływa na Twoje zdrowie? Sprawdź! - ForeverStrong
zdrowie

W jaki sposób homocysteina wpływa na Twoje zdrowie? Sprawdź!

Wykonując regularne badania krwi, często zapominamy o homocysteinie, której poziom stanowi ważny wskaźnik funkcjonowania organizmu. Ten aminokwas powstały w wyniku przemian białek zwierzęcych może pomóc z zdiagnozowaniu chorób krążenia, nerek czy tarczycy. Podwyższona zawartość tego związku wpływa również negatywnie na rozwój miażdżycy. Przeczytaj, co warto wiedzieć o homocysteinie – jak wpływa na zdrowie. Czy można ją obniżyć, stosując suplementy diety?  

Czym jest homocysteina?

Mianem homocysteiny określa się związek, który powstaje w wyniku przemiany metioniny (aminokwas białkowy) w procesie trawienia białek. Na skutek reakcji chemicznej dochodzi następnie do ponownego przekształcenia się w metioninę oraz cysteinę. Do procesu niezbędne są katalizatory: witamina B12 oraz kwas foliowy, które utrzymują całość w równowadze. W sytuacji, gdy któregoś ze składników reakcji brakuje, może dojść do zaburzeń w przetwarzaniu energii oraz niedożywienia. W wyniku nadmiaru toksyn nici DNA zaczynają wówczas ulegać uszkodzeniu. Optymalny poziom aminokwasu siarkowego, jakim jest homocysteina, wskazuje na prawidłową pracę organizmu. Zbyt wysokie stężenie tego składnika niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Jego nadwyżka wpływa m.in. na rozwój:
  • miażdżycy;
  • cukrzycy;
  • chorób żylnych;
  • zakrzepicy.
suplementy

Na co wpływa homocysteina?

W organizmie homocysteina bierze udział w procesie trawienia białek – odpowiada za regenerację tkanek oraz rozwój nowych komórek. Jej poziom musi być ściśle kontrolowany, ponieważ nadmiar tego aminokwasu wywołuje patologiczne zmiany na poziomie komórkowym, działając wówczas jak silna toksyna. Przede wszystkim wpływa negatywnie na śródbłonek naczyń krwionośnych, przyczyniając się do rozwoju zmian miażdżycowych. Dochodzi wtedy do stopniowego zwężania naczyń oraz osadzania się blaszek cholesterolu, które po oderwaniu mogą wywołać zawał lub udar. Oprócz tego nagromadzenie homocysteiny m.in. stymuluje produkcję tromboksanu, który sprzyja powstawaniu zakrzepów. W przypadku wysokiego poziomu aminokwasu siarkowego może dojść do zaburzenia w budowie naczyń, prowadząc do ich defektów. Co ważne, obserwuje się wyższe stężenia tego związku u osób chorych na jaskrę (uszkodzenie lub zanik nerwu wzrokowego) i nowotwory. Badania krwi określające poziom homocysteiny są wykonywane w Polsce odpłatnie – ich cena jest umiarkowanie wysoka i oscyluje między 40 a 100 zł. Ich przeprowadzenie zleca się przede wszystkim osobom w tzw. grupie ryzyka, a więc osobom:
  • starszym i niedożywionym;
  • z chorobami wątroby;
  • z chorobami nerek;
  • z chorobami sercowo-naczyniowymi (lub historią tych schorzeń w rodzinie);
  • z niedoczynnością tarczycy;
  • po przebytym zawale, udarze;
  • z niedoborami kwasu foliowego i witamin z grupy B.
Test wykonuje się rano, na czczo, po całonocnym wypoczynku, a do badań pobiera się osocze z krwi żylnej.  

Nadmiar homocysteiny – jak obniżyć jej poziom w organizmie?

Optymalna zawartość homocysteiny we krwi wynosi 6-9 mml/L, a granicą wskazującą na wysokie stężenie aminokwasu jest poziom 12-15 mml/L. Zawyżony poziom tego związku (hiperhomocysteinemia) może wynikać m.in. z występowania chorób przewlekłych, wrodzonych niedoborów enzymów lub wit. z grupy B. Badania potwierdzają, że zawartość aminokwasu w organizmie można obniżyć, stosując się do zasad zdrowej diety oraz rezygnując z używek, zwłaszcza kawy, papierosów oraz słodyczy. Wskazana jest również regularna aktywność fizyczna, prowadzona co najmniej 3 razy w tygodniu. W profilaktyce ważna jest dieta bogata w wit. B6, B12, kwas foliowy, cholinę i taurynę. Najlepiej, jeśli będą one dostarczane przez produkty pochodzenia roślinnego – nabiał i produkty wysokobiałkowe mogą zwiększać poziom homocysteiny. Jednocześnie zaleca się rezygnację z żywności zawierającej metioninę, a więc jaj, mleka, roślin strączkowych. Natomiast w przypadku gdy za zaburzenia poziomu aminokwasu odpowiada mutacja genu MTHFR, niezbędna jest podaż betainy, znajdującej się w burakach oraz szpinaku. Obniżanie homocysteiny możesz wspomagać odpowiednimi preparatami. Na Forever Strong znajdziesz m.in. suplement diety LIFE EXTENSION HOMOCYSTEINE RESIST. Ten modulator powstał z myślą o osobach z podwyższonymi wynikami krwi. Zawiera kompleks witamin z grupy B oraz substancje o właściwościach wspierających serce i naczynia.

Sięgnij po suplementy diety dostępne na stronie foreverstrong.pl

Zadbaj o równowagę w swoim organizmie, zmieniając swoje nawyki na zdrowe przyzwyczajenia. Regularnie wykonuj badania na zawartość homocysteiny, które pomogą wcześniej wykryć niektóre schorzenia. W profilaktyce pomocne będą odpowiednie suplementy diety o właściwościach obniżających poziom tego związku. W ofercie foreverstrong.pl. znajdziesz m.in. modulatory aminokwasu, a także kompleksy witamin i mikroelementów.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *