var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Jak dbać o układ krążenia? Doradzamy! - ForeverStrong
uklad krazenia

Jak dbać o układ krążenia? Doradzamy!

Boisz się, że dołączysz do grupy ludzi zmagających się z chorobami serca? Funkcje układu krążenia może zaburzyć długotrwały stres, tłusta dieta bazująca na przetworzonych produktach czy brak ruchu. W efekcie pojawiają się problemy organu należącego do najważniejszych narządów naszego ciała. Zajrzyj do naszego poradnika, jeśli chcesz poznać najczęstsze objawy schorzeń układu sercowo-naczyniowego! Dowiedz się, jak skutecznie wzmacniać odporność organizmu, tętnice i żyły, a także samo serce!

Dlaczego problemy z układem krążenia są tak powszechne?

Współcześnie borykamy się z licznymi trudnościami, które mają negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Żyjemy coraz szybciej, w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku i spożywamy coraz bardziej przetworzoną żywność. Nic dziwnego, że przybywa osób skarżących się na problemy z krążeniem. Często wymieniane objawy to permanentne zmęczenie, senność czy kłopoty z koncentracją. Pojawiają się też duszności i nietolerancja wysiłku fizycznego. Poważniejsze przypadki wymagają leczenia, włącznie z operacyjnym.

Za rosnącą liczbą zachorowań na schorzenia układu krążenia stoi kilka czynników takich jak:

 • siedzący tryb życia,
 • brak aktywności fizycznej,
 • nieprawidłowa dieta,
 • długotrwały stres,
 • używki (papierosy, alkohol),
 • predyspozycje genetyczne.

Część chorób w początkowym stadium nie daje uciążliwych objawów, więc pacjenci je lekceważą. W efekcie zjawiają się w gabinecie kardiologa dopiero wtedy, gdy symptomy utrudniają bądź uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Jakie są funkcje układu krążenia w ludzkim organizmie?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, który narząd jest najważniejszy. Nie ulega jednak wątpliwości, że układ krążenia wraz z sercem należą do ścisłej czołówki. Nazywamy go sercowo-naczyniowym, ale można go też nazwać transportowym. Odpowiada za dostarczanie narządom tlenu i składników odżywczych. Wśród jego funkcji można wymienić również regulowanie ciśnienia i przepływu krwi. Wspiera działanie układów limfatycznego oraz nerwowego. Jeśli przestaje prawidłowo pracować, choruje całe ciało.

Jakie są najczęstsze choroby układu krążenia i ich objawy?

Do zaburzeń układu sercowo-naczyniowego dochodzi wtedy, gdy jego tkanki lub narządy ulegają uszkodzeniu. Nieprawidłowości w pracy serca albo naczyń krwionośnych (żył, tętnic oraz naczyń włosowatych) mogą wywołać schorzenia układu krążenia takie jak:

 • niewydolność serca,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • zawał serca,
 • udar mózgu,
 • żylaki,
 • zakrzepowe zapalenie żył.

Choroby z tej kategorii zaliczają się do głównej przyczyny śmierci w Polsce. Z powodu skali problemu (liczby corocznych zgonów) noszą nazwę chorób cywilizacyjnych.

W zależności od rodzaju schorzenia układu krążenia objawy wyglądają inaczej. Przykładowo, przy nadciśnieniu tętniczym występują bóle głowy i kołatanie serca. Przy chorobie niedokrwiennej chory odczuwa ostre bóle i gniecenie w klatce piersiowej. Przy niewydolności serca pacjenci uskarżają się na duszności i zmęczenie podczas wysiłku. Symptomów jest więcej, ale te należą do głównych i powinny wzbudzić zaniepokojenie. Zdarzają Ci się zawroty głowy lub omdlenia? Szybko się męczysz? Zwróć się do lekarza.

bol-w-klatce-piersiowej

Jakie zdrowe nawyki pomagają zadbać o serce i układ krążenia?

Nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch. W ramach dbania o siebie pamiętaj o regularnych badaniach krwi czy EKG serca. Wykonuj je chociaż raz w roku. Olbrzymie znaczenie dla kondycji organizmu, w tym układu krążenia, ma profilaktyka. Zacznij prowadzić aktywny tryb życia i zmień dietę na lżejszą. Zapewnij sobie odpowiednie dawki minerałów, w tym magnezu, a także witamin (np. z grupy B). Weź pod uwagę suplementację, np. suplementy na stres. Dotleniaj się ćwiczeniami i wybieraj się na dłuższe spacery.

Czego należy unikać w przypadku problemów z krążeniem?

Jednych z głównych „winowajców” dolegliwości jest stres, ale niełatwo go wyeliminować. Skoro nie możesz go wykluczyć, skup się na obszarach, na które masz wpływ. Pomożesz układowi krążenia pełnić jego funkcje. Jeżeli palisz lub pijesz alkohol, zrezygnuj z używek albo znacząco je ogranicz. Unikaj tłustych potraw i zamień dania smażone na głębokim tłuszczu np. na gotowane. Możesz też smażyć lub piec bez tłuszczu. Wprowadź do diety więcej warzyw i owoców, a ciało Ci za to podziękuje. Zadbaj o prawidłową masę ciała – nadwaga sprzyja problemom zdrowotnym!

Naucz się dbać o zdrowie z Forever Strong!

Kłopoty z sercem, żyłami czy tętnicami są dziś bardzo powszechne. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki lub poznać lepiej objawy popularnych chorób? Zachęcamy do kontaktu! Warto stosować sprawdzone metody usprawniania układu krążenia, zanim ciało da Ci wyraźny znak, że dzieje się z nim coś niedobrego. Znajdziesz u nas informacje o najczęstszych problemach układu sercowo-naczyniowego. Służymy radą osobom, które pragną dbać o zdrowie i żyć aktywnie. Zapraszamy do czytania poradnika!

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *