var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Witamina D3 – czy na pewno warto ją suplementować wyłącznie zimą? - ForeverStrong
suplementacja-witaminy-d3

Witamina D3 – czy na pewno warto ją suplementować wyłącznie zimą?

Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje witaminy D3, a niestety często nie dysponuje jej odpowiednimi pokładami. Wszystko dlatego, że może ją produkować pod wpływem oddziaływania promieni słonecznych, a tych w Polsce przez wiele miesięcy jest jak na lekarstwo. Właśnie dlatego witaminę D3 należy suplementować głównie zimą. Jak się jednak okazuje, wiele osób powinno to robić nawet przez cały rok. Dowiedz się, kogo to dotyczy i dlaczego.   

Objawy niedoboru witaminy D3

Chcąc precyzyjnie określić, czy witamina D3 jest w wystarczającej ilości w naszym organizmie, należy tak naprawdę zrobić specjalistyczne badanie określające jej poziom we krwi. Objawy jej niedoboru nie zawsze są bowiem oczywiste i mogą równie dobrze wskazywać na inny problem zdrowotny. Pewnymi sygnałami, że mamy deficyt tej substancji, mogą być m.in.:

 • brak energii lub wręcz uczucie ciągłego zmęczenia,
 • bóle kości i mięśni,
 • zaburzenia snu,
 • obniżenie nastroju,
 • pogorszenie stanu skóry,
 • nadmierne wypadanie włosów,
 • skłonność do infekcji.

W razie odczuwania takich dolegliwości warto zatem skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który albo skieruje na odpowiednie badania, albo od razu zdiagnozuje problem. Należy jednak mieć świadomość, że w Polsce braki witaminy D3 ma nawet 90% społeczeństwa, co szerzej wyjaśnimy niżej.

produkty-z-witamina-d

Czym może skutkować nieodpowiedni poziom witaminy D3?

Utrzymujący się dłużej niedobór witaminy D3 bywa bardzo groźny dla naszego zdrowia. Bez odpowiedniej ilości tej substancji następuje przede wszystkim gorsze wchłanianie wapnia i fosforanów, które są niezbędne do budowy masy kostnej. Właśnie dlatego taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna w przypadku dzieci i osób starszych. U maluchów może bowiem skutkować rozwojem krzywicy i próchnicy zębów, a u seniorów – osteoporozy, której skutkiem są częste złamania kości. Witamina D3 pełni jednak o wiele więcej ważnych funkcji np. działa immunomodulująco, a więc jej braki w organizmie mogą skutkować podatnością na infekcje, a nawet sprzyjać rozwojowi nowotworów.

Suplementacja ważna nie tylko zimą

Jak już wspomnieliśmy wyżej, w Polsce powszechnie występuje niedobór wit. D, co jest bezpośrednio związane z panującym u nas klimatem. Organizm ludzki jest bowiem w stanie skutecznie wytworzyć tę substancję, o ile odpowiednia część skóry (co najmniej 18%) jest przez minimum 15 minut dziennie wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słońca (a więc przy braku zachmurzenia). W praktyce jest to możliwe wyłącznie od maja do września, gdy możemy nosić lżejsze ubrania odsłaniające większe fragmenty ciała i gdy faktycznie zdarza się najwięcej słonecznych dni. Z tego względu w naszej szerokości geograficznej zalecana jest profilaktyczna suplementacja witaminy D3 właśnie w okresie jesienno-zimowym. Niektóre osoby są jednak w większym stopniu narażone na skutki niedoborów tej substancji i one często mają zalecane przez lekarzy przyjmowanie jej także w innych miesiącach. Należą do nich między innymi:

 • kobiety w ciąży i karmiące piersią,
 • noworodki,
 • seniorzy,
 • osoby mające zdiagnozowaną osteoporozę,
 • pacjenci chorujący na inne przewlekłe schorzenia lub przyjmujący leki, które upośledzają wchłanianie bądź wykorzystanie przez organizm witaminy D,
 • sportowcy.

suplementacja-witaminy-d3

Produkty, w których znajdziesz witaminę D3

Deficyty D3 można częściowo uzupełnić dietą. Występuje ona bowiem naturalnie w niektórych produktach pochodzenia zwierzęcego np. tłustych rybach morskich, serach żółtych, wątróbce, czy też żółtkach jaj. Alternatywą są gotowe preparaty dostarczające „witaminę słońca”. Jeśli chodzi o takie suplementy, witamina D3 jest w nich zwarta w różnych dawkach, co ma dość duże znaczenie. Nie zawsze bowiem okazują się one wystarczające, by pokryć zapotrzebowanie organizmu na tę substancję, ponieważ zależy to od wielu czynników np. wieku, płci, diety, trybu życia, a nawet masy ciała. Przykładowo, dla osób dorosłych może sprawdzić się preparat HEALTHY ORIGINS, ponieważ zawiera optymalną dawkę oraz cholekalcyferol z lanoliny, stymulujący wiele niezbędnych procesów w organizmie. Należy więc pamiętać, by wybór suplementu z witaminą D3 skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób mających stwierdzony poważny deficyt tej substancji w organizmie oraz najbardziej narażonych na groźne skutki jej niedoborów np. seniorów.

Porady od Forever Strong

Pamiętaj, że Twój organizm potrzebuje witaminy D3 i w niektórych przypadkach możesz być szczególnie narażony na jej niedobory np. w starszym wieku lub gdy intensywnie uprawiasz sport. Porozmawiaj zatem ze swoim lekarzem na temat ewentualnej suplementacji, dzięki której będziesz mógł uniknąć wielu poważnych skutków zdrowotnych. Zaglądaj również na blog Forever Strong jak najczęściej, a dowiesz się więcej, jak dbać o swoją dobrą kondycję na co dzień.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *