var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Regeneracja mięśni po treningu – co zrobić, aby była efektywna? - ForeverStrong
oura-labs-elite

Regeneracja mięśni po treningu – co zrobić, aby była efektywna?

Nie samymi ćwiczeniami żyje sportowiec. Równie ważny co trening, jest odpoczynek. Pozwala on na regenerację oraz tworzenie się włókien mięśniowych niezbędnych do zbudowania muskulatury ciała. W tym czasie w organizmie zachodzą liczne procesy, m.in. magazynowane są zapasy energii, co przekuwa się na zwiększenie wydolności organizmu. Przeczytaj, co powinieneś wiedzieć o regeneracji po treningu. Jakie składniki odżywcze są szczególnie ważne i kiedy sięgnąć po suplementy – wyjaśniamy to w artykule.

Spis treści

Odpoczynek – niezbędny element dobrego treningu?

Wypracowanie umięśnionej sylwetki wymaga czasu i odpowiedniego planu treningowego. Niektórzy, chcąc uzyskać szybkie efekty, rezygnują z odpoczynku i ćwiczą dzień po dniu. To ogromny błąd, który może kosztować zdrowie oraz zniweczyć wyczekiwane efekty.

Regeneracja jest nieodłącznym elementem cyklu treningowego. Przede wszystkim pozwala na odbudowę mięśni i naprawę mikrouszkodzeń w tkankach powstałych podczas intensywnych ćwiczeń. To także sposób na uniknięcie przetrenowania, które może objawiać się bólami, zmęczeniem, a nawet doprowadzić do kontuzji.

W okresie okołotreningowym występuje również zjawisko superkompensacji. Stopniowo zwiększane zapasy energetyczne powodują, że rośnie wydolność organizmu, a przez to i kondycja.

W końcu odpoczynek od ćwiczeń działa pozytywnie na stan mentalny, sprzyjając lepszej motywacji do dalszego wysiłku.

brawn-nutrition

Okno anaboliczne – czym jest i co trzeba o nim wiedzieć?

Jednym z najważniejszych pojęć w obszarze regeneracji potreningowej jest okno anaboliczne. To okres tuż po treningu, w którym metabolizm jest najszybszy. Może on trwać od 90 do 120 minut. W tym czasie organizm zwiększa zapotrzebowanie na konkretne składniki, które sprzyjają procesom regeneracyjnym oraz budowie tkanki mięśniowej.

Po treningu najważniejsze jest uzupełnienie białka oraz węglowodanów. Zwłaszcza proteiny są tu kluczowe, ponieważ odpowiadają w głównej mierze za rozbudowę włókien mięśniowych. Do najważniejszych aminokwasów białkowych należy m.in. leucyna odpowiedzialna za stymulację pozostałych aminokwasów do pracy.

Podczas forsownych ćwiczeń spada poziom glikogenu mięśniowego, nazywanego paliwem mięśniowym. Dlatego po treningu należy uzupełnić go, odpowiednią porcją węglowodanów.

Suplementy potreningowe – jak działają? Kto może je stosować?

Intensywny trening wiąże się z ogromnym nadwyrężeniem organizmu. Zbilansowana dieta oraz odpoczynek pozwalają na regenerację poszczególnych tkanek i stymulację rozwoju muskulatury. Można przyspieszyć ten proces, sięgając po suplementy diety.

„Potreningówki”, jak popularnie nazywa się preparaty do stosowania po treningu, zawierają przede wszystkim węglowodany, a także białka, np. w formie izolatu białka serwatki. To podstawowy budulec mięśni, który wspomaga również regeneracje tkanek.

Do innych ważnych składników suplementów potreningowych należą:

  • aminokwasy BCAA – biorą udział w syntezie białek oraz przyczyniają się do powstania beztłuszczowej masy mięśniowej;
  • kreatyna – pomaga w spalaniu tłuszczu oraz zwiększa wytrzymałość mięśni;
  • przeciwutleniacze – te cenne związki chronią komórki przed degeneracyjnym wpływem stresu oksydacyjnego.

W przypadku stosowania odżywek białkowych, należy pamiętać, aby nie przekraczać maksymalnej dawki protein, tj. 4 g na 1 kg masy ciała.

Preparaty potreningowe są przeznaczone dla osób uprawiających sport na każdym stopniu zaawansowania. Przed zastosowaniem suplementów upewnij się jednak, że nie występują żadne przeciwwskazania zdrowotne.

regeneracja-miesni

Co w przypadku kontuzji lub konieczności wzmocnienia stawów?

Jeśli trenujesz, zapewne wiesz, że im intensywniejsza aktywność, tym jest większe ryzyko kontuzji. Wybierając odpowiednie suplementy, możesz wspomóc organizm w regeneracji po ewentualnych urazach, a jednocześnie wzmocnić stawy oraz mięśnie na wszelki wypadek. Na Forever Strong znajdziesz suplementy diety przeznaczone właśnie dla osób chcących zadbać o wrażliwe tkanki podczas intensywnego treningu.

Przykładem polecanego produktu jest Brawn Nutrition BPC-157. Składnik wymieniony w nazwie preparatu to sztuczny odpowiednik cennego peptydu znajdującego się w ludzkim żołądku. Wspomaga obciążone mięśnie, stawy oraz ścięgna poprzez proliferację komórek i tworzenie nowych naczyń krwionośnych.

Kolejnym suplementem zawierającym BPC-157 jest Oura Labs Elite. Dzięki wysokiej stabilności głównego składnika, cieszy się dobrymi opiniami wśród zawodowych sportowców. Preparat ma właściwości przeciwzapalne oraz przyspieszające gojenie, przez co wspomaga powrót do pełnej sprawności po urazach.

Forever Strong – szybko, tanio, bezpiecznie

Szukasz sprawdzonych suplementów diety, które wzmocnią Twój organizm podczas regeneracji? Zaufaj światowym markom, których skuteczność potwierdzają liczne badania laboratoryjne. W naszym asortymencie znajdziesz preparaty amerykańskich producentów, wszystkie w konkurencyjnych cenach. Sprawdź nasze promocje na foreverstrong.pl.

Comment (1)

  • Michał Odpowiadać

    A jak do tego wpleść wałek? Warto dokupić masażer? Znalazłem masażer z końcówką grzejącą (truelife g6). Jest to sensowne, czy nabijają w butelke?

    18 listopada, 2023 na 3:28 pm

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *