var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Preparaty z EDTA – czym są i jak działają? - ForeverStrong
Preparaty z EDTA – czym są i jak działają?

Preparaty z EDTA – czym są i jak działają?

Metale ciężkie znajdują się obecnie niemal wszędzie. Można znaleźć je w wodzie, powietrzu oraz pożywieniu, skąd przedostają się do ludzkiego organizmu, gdzie ich działanie jest szkodliwe na wielu płaszczyznach. Obecność tych pierwiastków w ciele skutkuje zmęczeniem i znacznym pogorszeniem nastroju. Często zdarza się jednak, że prowadzi do uszkodzenia komórek, a w konsekwencji do wielu chorób. Jednym ze sposobów na pozbycie się metali ciężkich z organizmu będzie zażywanie EDTA. Czym dokładnie ono jest i na czym polega jego działanie? 

EDTA – co to jest? 

Kwas etylenodiaminotetraoctowy nazywa się również kwasem wersenowym, a w skrócie EDTA – co to? EDTA jest poliaminokwasem stosowanym do wychwytywania metali ciężkich z krwiobiegu w ramach procesu, który nazywa się chelatowaniem. Kwas ten odtruwa organizm w przypadku zatrucia takimi pierwiastkami jak rtęć, aluminium albo ołów. W tym celu podaje się go dożylnie albo doustnie, a następnie – po połączeniu z tymi metalami ciężkimi – zostanie usunięty z organizmu. 

Obecnie poza medycyną EDTA wykorzystuje się także w przemyśle spożywczym oraz chemicznym. Najważniejszą rolą kwasu wersenowego jest jednak eliminowanie z organizmu metali ciężkich , a tym samym zapobieganie miażdżycy i innym chorobom. Chelatacja EDTA może być przeprowadzana na dwa sposoby: dożylnie albo doustnie. Terapię tę uznaje się za skuteczną w leczeniu stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, Alzheimera, łuszczycy, zgorzeli, dławicy piersiowej i zapalenia stawów. Dzięki redukcji metali ciężkich poprawie ulega także stan osób cierpiących na osłabienie koordynacji, potencji seksualnej, wzroku, słuchu i węchu. 

Dożylna chelatacja odbywa się podczas regularnych sesji z lekarzem. Profesjonalista wykonuje zabieg i monitoruje stan pacjenta. Doustna chelatacja polega na zażywaniu tabletek lub kapsułek. W przypadku przyjęcia takiej samej porcji nieco mniejsza część suplementu zostaje wchłonięta, jednak jest to metoda zdecydowanie wygodniejsza, ponieważ stosować ją można we własnym domu. Przyjmowanie EDTA doustnie będzie przynajmniej tak samo bezpieczne, jak w przypadku dożylnej chelatacji. Tabletki i kapsułki są bardziej praktyczne niż wlewy dożylne, a przy tym tańsze. Potrzeba kilku tygodni zażywania kwasu wersenowego, aby zauważyć efekty. 

Redukcja toksyn i metali ciężkich 

Pierwszą praktyką medyczną stosowaną w związku z EDTA i terapią chelatującą było właśnie odtruwanie organizmów, w których znajdowało się zbyt wiele metali ciężkich – takich jak ołów, pluton, uran, kadm arsen, rtęć czy aluminium.

Redukcja toksyn ma ogromne znaczenie, ponieważ wspomniane pierwiastki wraz z krwią przedostają się do wszystkich narządów wewnętrznych. Tam natomiast łączą się z różnymi komponentami komórek, a następnie uszkadzają je i znacznie upośledzają ich funkcje. Prowadzi to do występowania wielu groźnych dla zdrowia zaburzeń i poważnych chorób. Kwas wersenowy chroni nie tylko przed zatruciem metalami ciężkimi, ale także innymi toksycznymi substancjami. Wszystkie te toksyny usunięte zostają przed wywołaniem przez nie reakcji oksydacyjnych. Nie występuje wobec tego zjawisko stresu oksydacyjnego. 

Pomoc przy zaburzeniach układu krążenia 

Często EDTA jest stosowane w celu uzupełnienia terapii chelatującej płytki nazębnej, a także innych złogów mineralnych obecnych w całym układzie sercowo-naczyniowym. Kwas etylenodiaminotetraoctowy wspomaga naturalne funkcjonowanie śródbłonka w naczyniach krwionośnych i włosowatych w ludzkim ciele. Działanie to polega na stymulowaniu produkcji tlenku azotu, niezbędnego dla zdrowia układu krążenia. Ściany naczyń krwionośnych i włosowatych zostają rozluźnione przez tlenek azotu, co sprawia, że rozszerzają się one do optymalnego poziomu. 

Zawały serca i udary mózgu stanowią dwie główne przyczyny śmierci zarówno mężczyzn, jak i kobiet w wieku powyżej 50 lat. W patogenezie tych stanów bardzo często uczestniczy miażdżyca, czyli stwardnienie tętnic. Schorzenia układu krążenia, w których leczeniu pomaga EDTA, to: 

  • miażdżyca tętnic kończyn dolnych,
  • choroba wieńcowa,
  • choroba nadciśnieniowa,
  • miażdżyca naczyń mózgu.

Ryzyko wystąpienia zawału serca zmniejsza się, ponieważ EDTA zapobiega tworzeniu się skrzepów. W normalizacji ciśnienia krwi pomaga też fakt, że już po kilku tygodniach zażywania tych tabletek poziom cholesterolu w surowicy ulega obniżeniu o przynajmniej 20%. Kwas wersenowy ułatwia przepływ krwi przez naczynia krwionośne również dlatego, że łączy się z wapniem i przyczynia się tym samym do usuwania blaszek miażdżycowych. Płynąca swobodnie krew może rozprowadzać składniki odżywcze i tlen do komórek ciała.

EDTA w kosmetykach 

W kosmetyce opisywany poliaminokwas pełni funkcję konserwantu oraz stabilizatora. Zapobiega on zmianom wyglądu, konsystencji i zapachu kosmetyków. Jednocześnie wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. EDTA w kosmetykach zapewnia odpowiednią konsystencję, poprawia także ich lepkość. Ze względu na te zalety często można znaleźć go w składach błyszczyków, produktów pielęgnacyjnych, żeli pod prysznic, szamponów, nawilżanych chusteczek dla dzieci i produktów do opalania. 

Wsparcie walki ze zmęczeniem, wypaleniem i depresją 

Zmniejszenie toksycznego obciążenia organizmu przyczynia się do ogólnej poprawy krążenia. To z kolei przekłada się na redukcję przemęczenia, zwiększenie energii i poprawę jasności umysłu. Kwas etylenodiaminotetraoctowy wykorzystuje się do zwalczania zespołów przewlekłego zmęczenia, zespołu wypalenia, a nawet depresji. 

Stymulacja pracy stawów 

Również praca stawów ulega dzięki temu kwasowi wyraźnej poprawie. Używa się go u pacjentów cierpiących na kolagenozę, przyczyniającą się do patologicznych zmian tkanki łącznej. Regularne stosowanie EDTA może pomóc w zwalczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, schorzeń tkanki łącznej (np. reumatoidalnego zapalenia stawów) oraz owrzodzenia i żylakowatości podudzi. 

EDTA i ich szkodliwość? 

W większych stężeniach disodium EDTA w kosmetykach może być substancją drażniącą błony śluzowe i skórę. EDTA wykazuje szkodliwość, kiedy łączone jest z antybiotykami. Nie powinno się też łączyć go z lekami zawierającymi żelazo, ołów, miedź, bizmut i cynk. Rzekomo zbyt częste stosowanie tego poliaminokwasu doprowadza do wyraźnego spadku stężenia wapnia we krwi. 

Suplementy do zadań specjalnych 

Szacuje się, że ponad 60 milionów osób na świecie cierpi na choroby serca, wysokie ciśnienie krwi lub zastoinową niewydolność serca. Przez miażdżycę tętnic i tworzenie się płytki nazębnej narażone są również inne organy, takie jak płuca, nerki i mózg. Przepływ tlenu i składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, jest wówczas ograniczony. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych komplikacji, a także, by zredukować obecność metali ciężkich w krwiobiegu, warto zaopatrzyć się w EDTA w kapsułkach i tabletkach. W ofercie naszego sklepu znajdują się produkty najwyższej jakości w atrakcyjnych cenach. Obawiasz się zatrucia metalami ciężkimi? Zmagasz się z wysokim ciśnieniem, zespołem wypalenia lub niesprawnymi stawami? Zapraszamy do skontaktowania się z nami!

Comments (5)

  • Artur Odpowiadać

    Ile czasu trwa kuracja kapsułkami ?
    Jakie robić przerwy?

    30 marca, 2024 na 1:01 am
    • Dominik Maciejewski Odpowiadać

      Panie Arturze,

      Dawkowanie EDTA powinno być dostosowane indywidualnie do potrzeb stosującego i jego stanu zdrowia. Powinien to określić specjalista.
      Zazwyczaj, jeśli chodzi o czas przyjmowania suplementu, zalecane jest kilkutygodniowe stosowanie po czym dwu-trzy tygodniowa przerwa.

      2 kwietnia, 2024 na 8:21 am
      • Artur Odpowiadać

        Dziękuję bardzo za informację, pozdrawiam

        2 kwietnia, 2024 na 11:22 am
  • Grazka Odpowiadać

    Czy moge zazywac te tabletki po wycieciu tarczycy,biore Letrox 170

    16 kwietnia, 2024 na 7:20 pm
    • Dominik Maciejewski Odpowiadać

      Trudno jest nam jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
      Należałoby się skonsultować ze specjalistą.

      17 kwietnia, 2024 na 8:05 am

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *