var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Mięśnie łydek nie rosną – co zrobić? - ForeverStrong
miesnie-lydek

Mięśnie łydek nie rosną – co zrobić?

Podczas ćwiczeń fizycznych najwięcej osób koncentruje się na takich partiach ciała jak brzuch, uda, pośladki, ramiona. Stosunkowo niewiele uwagi poświęca się natomiast mięśniom łydek. Często są one zaniedbywane, a to właśnie one w dużej mierze mają wpływ na mocne i wysportowane nogi. Jak zrobić efektywny trening tylnych części podudzi, aby wyrzeźbić nogi i uzyskać zadowalające rezultaty? O czym musisz pamiętać, ćwicząc mięśnie łydek? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Jak zbudowane są mięśnie łydki?

Zanim dowiesz się, jak ćwiczyć tę często zaniedbywaną część ciała, zatrzymajmy się na chwilę na jej budowie. Mięśnie łydek znajdują się w tylnej części podudzia i składają się z trzech podstawowych struktur odpowiadających między innymi za ruch zgięcia podeszwowego stopy oraz za utrzymanie pozycji stojącej. W ich skład wchodzą następujące mięśnie:

  • brzuchaty – to najsilniejszy zginacz podeszwowy stopy, którego główną funkcją jest zginanie podeszwowe, odwracanie oraz przywodzenie stopy; jest on przyczepiony do powierzchni podkolanowej kości udowej i tylnej części torebki stawowej,
  • płaszczkowaty – razem z mięśniem brzuchatym jest odpowiedzialny za zginanie podeszwowe stopy, a także za jej odwracanie; jego przyczep znajduje się na początku tylnej głowy kości strzałkowej,
  • podeszwowy – do jego głównych funkcji należy napinanie torebki stawu kolanowego i współdziałanie z mięśniem trójgłowym łydki; jego niewielkie ścięgno jest zlokalizowane między mięśniem brzuchatym a płaszczkowatym.

Dzięki pracy powyższych struktur możemy utrzymywać równowagę oraz przyjmować stabilną, wyprostowaną postawę. Dodatkowo mięśnie łydek umożliwiają stawanie na palcach, podskakiwanie czy chodzenie w butach na obcasie.

jak-cwiczyc-lydki

Dlaczego warto ćwiczyć łydki?

Dzięki regularnym ćwiczeniom tej często zaniedbywanej części ciała można osiągnąć wiele korzyści. Systematyczny trening łydek to nie tylko mocniejsze mięśnie, ale także lepsza stabilność i koordynacja ruchów. Ważną zaletą ćwiczeń jest również poprawa wytrzymałości i prędkości, co stanowi ważną informację dla osób, którym zależy na uzyskiwaniu lepszych wyników w trenowanej dyscyplinie. Co jeszcze można osiągnąć dzięki treningowi łydek? Ćwiczenia wzmacniające tę część ciała zmniejszają też ryzyko wystąpienia kontuzji kończyn dolnych, pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz umożliwiają zbudowanie mocnych i silnych nóg.

Co zrobić, by mięśnie łydek zaczęły rosnąć?

Wszyscy sportowcy doskonale wiedzą, że nie można mówić o rozbudowie beztłuszczowej masy mięśniowej bez wysportowanych i dobrze rozwiniętych nóg. Co jednak zrobić, kiedy regularnie podejmujesz wysiłek fizyczny, a mimo to mięśnie łydek nie rosną? W takiej sytuacji w pierwszej kolejności przyjrzyj się temu, jak wygląda Twój trening. Być może wykonywane ćwiczenia nie angażują wystarczająco wszystkich struktur mięśniowych, a może mięśnie nie otrzymują odpowiedniej stymulacji do wzrostu? Jeśli starasz się, jak możesz, a efektów wciąż brak, możesz zwrócić się o pomoc do trenera personalnego.

Jak zrobić efektywny trening łydek?

Aby skutecznie trenować tę część ciała, należy szczególną uwagę zwrócić na odpowiedni dobór ćwiczeń. Najlepiej zastosować trening, który zaangażuje do pracy wszystkie mięśnie łydek, a więc brzuchaty, płaszczkowaty oraz podeszwowy. Do często polecanych ćwiczeń pomagających rozbudować tylne części podudzi zalicza się między innymi:

  • przysiady ze stopami na podwyższeniu,
  • unoszenie ciężaru na jednej nodze,
  • pompki na piłce,
  • wykroki z hantlami,
  • wspięcia na palce na stojąco.

Jeśli chcesz mieć pewność, że trening na mięśnie łydek przyniesie Ci oczekiwane korzyści, musisz wykonywać go regularnie. W trakcie ćwiczeń zwróć uwagę na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Jeżeli dopiero rozpoczynasz ćwiczenie tej części ciała, na początku nie przesadzaj z obciążeniem.

lydki-cwiczenia

O czym pamiętać, ćwicząc mięśnie łydek?

Wielu sportowców przyznaje, że rozwój mięśniowy tylnych części podudzi jest dla nich problematyczny. Nie jest łatwo zbudować mocne mięśnie łydek. Wynika to nie tylko z błędów popełnianych podczas treningu, ale także w dużym stopniu z genetyki. Ćwicząc tę część ciała, należy pamiętać przede wszystkim o prawidłowym doborze odpowiednich metod treningowych. Zaleca się, aby trening mięśni łydek był wykonywany nie tylko na siedząco, ale także na stojąco.

Regularny trening to podstawa w ćwiczeniu łydek

Mocne i wysportowane nogi to podstawa silnej sylwetki oraz świetnej kondycji fizycznej. Z uwagi na konieczność dużej liczby powtórzeń serii podczas treningu mięśni łydek należy skupić się na wykonywaniu powolnych i precyzyjnych ruchów, a nie na jak największym obciążeniu. Regularne ćwiczenia pomogą nadać nogom odpowiedni wygląd, a także pozwolą zwiększyć zakres ruchu w stawach i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *