Jak działa johimbina?

Na rynku obecnych jest mnóstwo środków, które wspomagają odchudzanie i spalanie tkanki tłuszczowej. Rosnącą popularnością cieszy się wśród nich johimbina. Produkty, w których obecna jest yohimbine, dedykowane są przede wszystkim osobom, którym zależy na szybszej redukcji i przyspieszeniu wzrostu energii. Związek ten posiada jednak wiele innych właściwości, przez wiele lat był np. stosowany jako afrodyzjak w leczeniu kłopotów z potencją i spadkiem libido. Jakie dokładnie działanie wykazuje johimbina i czemu opinie na jej temat są tak bardzo pozytywne? Przekonaj się! 

Czym jest johimbina? 

Johimba jest drzewem rosnącym w Afryce i to właśnie z jego liści oraz kory pozyskuje się johimbinę. Składnikami aktywnymi kory tego drzewa są yohimbina oraz alkaloidy indolowe. Do niedawna była, jak już wspomniano, stosowana przede wszystkim jako afrodyzjak o wyjątkowo silnym działaniu. Dostępne w sprzedaży leki to chlorowodorki johimbiny, produkty syntezy chemicznej, które po raz pierwszy na rynku pojawiły się w latach 50. XX wieku. 

Działanie medyczne tej substancji wynika z blokowania przez nią pewnych receptorów w organizmie. Za sprawą tego polepsza się działanie układu przywspółczulnego. Dzięki temu z kolei adrenalina i noradrenalina są w większym stopniu wydzielane do krwiobiegu. Układ współczulny odpowiedzialny jest za reagowanie na zewnętrzne bodźce i aktywizację organizmu. W obliczu jego silnego pobudzenia ciało przygotowuje się do walki albo ucieczki, a za ten stan odpowiada głównie właśnie adrenalina. 

Zwiększenie wydzielania adrenaliny przez johimbinę wpływa na podwyższenie pulsu i ciśnienia krwi. W niewielkich dawkach substancja ta normuje ciśnienie, ale w większych je podnosi. Z powodu rozszerzenia po jej zażyciu naczyń krwionośnych poprawia się pompa mięśniowa. Pobudzony zostaje także układ nerwowy i z powodu tych działań jest to związek tak popularny w kulturystyce. 

Johimbina a odchudzanie 

Badania wykazują, że osoby, które przyjmują johimbinę, mogą liczyć na lepsze efekty niż osoby, które jej nie zażywają. W ramach jednego z nich podawano wspomniany związek połowie piłkarzy na diecie wysokowęglowodanowej, podczas gdy druga połowa ich grupy otrzymywała placebo. W ciągu trzech tygodni od rozpoczęcia badania ta grupa, która otrzymywała alkaloid, zanotowała aż o 2% wyższe spadki tkanki tłuszczowej niż piłkarze otrzymujący placebo. Można stąd wysnuć wniosek, że substancja ta jest skutecznym reduktorem tłuszczu u osób wytrenowanych, już posiadających niski poziom tkanki tłuszczowej. 

Również badanie na otyłych kobietach potwierdziło skuteczność johimbiny w zakresie odchudzania. Uczestniczki tego badania nie podejmowały żadnej aktywności fizycznej, a i tak ta połowa z nich, która dostawała johimbinę, straciła większą część tkanki tłuszczowej niż te przyjmujące placebo. W grupie otrzymującej suplement zanotowano także wzrost poziomu noradrenaliny. W dodatku w połączeniu z kofeiną związek ten stanowi skuteczne remedium na cellulitis. Działanie alkaloidu polega na nasileniu lipolizy, czyli procesu spalania tłuszczu. W efekcie łatwiej można odchudzić konkretne partie ciała, zwłaszcza uda, pośladki i brzuch. 

Johimbina: fakty i mity 

Jednym z mitów dotyczących johimbiny jest jej rzekomy negatywny wpływ na zdrowie. Rzekomo dawka skuteczna, która pomoże w redukcji, jednocześnie przekracza granice bezpieczeństwa, przez co pojawić się mogą np. drgawki, halucynacje albo nadmierne pobudzenie. W rzeczywistości faktycznie nie udowodniono, że nie szkodzi ona zdrowiu, ale jednocześnie nie ma żadnych dowodów na to, że może się ona okazać niebezpieczna. 

Jak już wspomniano, mitem jest również twierdzenie, że johimbina sprawdza się wyłącznie w przypadku osób wysportowanych, choć faktycznie stosuje się ją najczęściej w celu doszlifowania sylwetki. Słuszne jest natomiast przypuszczenie, jakoby dawkowanie tej substancji przynosiło najlepsze efekty w pierwszych trzech tygodniach. Receptory mogą się zaadaptować na jej działanie, przez co już po 6-8 tygodniach alkaloid ten nie zachowuje początkowej efektywności. 

Jaką johimbinę stosować? 

Istotny jest nie tylko sam fakt zażywania, ale i wybór odpowiedniego suplementu. Alpha Johimbina wyprodukowana przez  USA Supplements rozszerza naczynia krwionośne i poprawia przepływ krwi. Produkt przyspiesza także mobilizację kwasów tłuszczowych, które zmniejszają syntezę tłuszczu, a tym samym wpływają na utratę wagi. Wykazuje ona bardzo wysoką efektywność w spalaniu opornej tkanki tłuszczowej. U mężczyzn znajduje się ona w okolicach brzucha, u kobiet zaś na udach i pośladkach. 

Wśród korzyści wynikających z suplementacji johimbiny wymienić można: 

  • większą wydolność organizmu,
  • hamowanie łaknienia, 
  • poprawę użylenia mięśni, 
  • szybsze redukowanie tłuszczu, 
  • większą ilość energii, 
  • przyrost czystej masy mięśniowej. 

Kolejną firmą cieszącą się zaufaniem klientów jest WXN labs. Opinie na temat jej produktów biorą się ze skutecznego hamowania działania receptorów alfa-2-androgenicznych, których aktywność hamuje rozkład tłuszczu. Jeśli spalanie tłuszczu idzie Ci wyjątkowo opornie( a jednocześnie stosowałeś już podobne produkty w przeszłości), warto zaopatrzyć się również w yohimbine od Hardcore Supplements

Podsumowanie 

Ze względu na bardzo szerokie spektrum działania, johimbinę poleca się osobom chcącym zbudować masę mięśniową, jak i pragnącym schudnąć. Trzeba pamiętać, że najlepiej sprawdza się ona w krótkim okresie, ponieważ receptory z czasem się do niej przyzwyczajają. Stąd też tak istotny jest wybór odpowiedniego produktu. W tym celu zachęcamy do zapoznania się ofertą naszego sklepu. Znajdują się w niej wyłącznie najwyższej klasy suplementy, dzięki czemu z pewnością znajdziesz u nas to, czego szukasz! 

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *