var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Dlaczego prawidłowa postawa ciała jest tak ważna? - ForeverStrong
prawidlowa-postawa

Dlaczego prawidłowa postawa ciała jest tak ważna?

Czy wiesz, jak duży wpływ na zdrowie mają codzienne czynności, w tym praca, sport lub sen? Zdrowy tryb życia to zarówno rezygnacja z używek, jak i kwestie takie jak prawidłowa postawa. Znaczenie mają nie tylko ćwiczenia. Ważne jest również to, jak siedzisz przy komputerze, czy często zmieniasz pozycję, prostujesz plecy etc. Liczy się nawet model butów, w których chodzisz do pracy. Chcesz się dowiedzieć, co możesz zrobić, żeby zadbać o sylwetkę i poprawić samopoczucie? Sprawdź nasz poradnik!

Prawidłowa postawa, czyli jaka?

Bóle mięśni, urazy czy zwyrodnienia to zaledwie część problemów wywołanych przez szeroko rozumiane zaniedbanie zdrowia. Część z nich powstaje w wyniku chorób bądź wypadków, ale niektóre to skutki lekceważenia prawidłowej postawy stojącej i siedzącej. Możesz popełniać błędy przy chodzeniu czy ćwiczeniach, a także przy odpoczynku. Wystarczy nieergonomiczny fotel do pracy przy komputerze, zbyt miękki materac lub źle wyprofilowane buty do biegania. To niby drobiazgi, ale negatywnie oddziałują na organizm.

Odpowiedzmy na pytanie, czym jest prawidłowa postawa. Pomaga utrzymywać ciało w optymalnej pozycji niezależnie od tego, co robisz. Może być dynamiczna (kiedy się poruszasz) lub statyczna (gdy stoisz, siedzisz lub leżysz). Jej podstawą jest ułożenie kręgosłupa tak, aby nic nie uciskało na narządy wewnętrzne. O odchyleniach od normy świadczą objawy typu barki wysunięte do przodu, pochylona do boku głowa czy zgarbione plecy. Rozwiązaniem w takich przypadkach są indywidualnie dostosowane ćwiczenia (rehabilitacja).

Prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego

Troska o właściwą pozycję ciała przekłada się na dobre samopoczucie i lepszą kondycję. Minimalizujesz tym ryzyko powstania licznych dolegliwości. Prawidłowa postawa stojąca lub siedząca zapewnia Ci stabilność sylwetki, a także:

  • ułatwia wykonywanie poszczególnych czynności (np. rzucanie, bieganie etc.),
  • nie wpływa negatywnie na pracę narządów wewnętrznych i układów,
  • sprawia, że Twoja figura prezentuje się lepiej,
  • zyskujesz większą pewność siebie.

Jeśli jesteś rodzicem, ucz tego swoje dziecko od najmłodszych lat. Potraktuj to jako inwestycję w jego zdrowie.

prawidlowa-postawa

Poprawa jakości oddychania

Kiedy zaczniesz przykładać wagę do utrzymywania ciała w optymalnej pozycji podczas leżenia, stania czy chodzenia, szybko odczujesz różnicę. Między innymi, prawidłowa postawa poprawia funkcjonowanie układu oddechowego. Jeżeli garbisz się podczas pracy przy komputerze, nie tylko bolą Cię plecy lub kark. Gdy się kulisz nad biurkiem, dostarczasz sobie mniejsze porcje tlenu. Uciskasz narządy i nie oddychasz pełną piersią. Odpowiednie ćwiczenia oddechowe, w tym pogłębione oddychanie, pomogą Ci zmienić złe nawyki.

Pozytywny wpływ na trawienie

Poza lepszym dotlenieniem utrzymywanie ciała we właściwej pozycji przynosi także inne korzyści. Przy złej postawie mięśnie są zmuszane do zbyt ciężkiej pracy, przez co nie starcza im energii np. na trawienie. Prawidłowa pozwoli Ci usprawnić procesy metaboliczne. Będzie to miało pozytywny wpływ nie tylko na układ trawienny. Znacząco poprawi Ci się samopoczucie, a organizm nie będzie już tak szybko się męczyć. Ponadto polepszy się praca pozostałych układów, włącznie z wydalaniem.

Jak można poprawić swoją postawę?

Na pewno zdarzyło Ci się zasiedzieć przy komputerze. W niedługim czasie w rejonie pleców lub karku pojawiło się charakterystyczne pieczenie. To sygnał, który „mobilizuje” organizm do prawidłowej postawy czy to stojącej, czy siedzącej. Nie sposób go pomylić np. z dyskomfortem po zbyt wyczerpującym treningu. Pełni funkcję komunikatu przesyłanego przez ciało, które próbuje Cię w ten sposób nakłonić do zmiany pozycji. Staraj się go unikać, bo najczęściej informuje o jakichś nieprawidłowościach.

Jeśli pracujesz przy biurku, możesz co godzinę wykonywać ćwiczenia, które przyniosą ulgę Twoim plecom. Dbaj o prawidłową postawę w trakcie każdej czynności. Ważna jest także:

  • dieta – jedz dania bogate w minerały i witaminy, unikaj przetworzonej żywności, kontroluj swoją wagę,
  • sport – siłownia, spacery na świeżym powietrzu, jogging, joga – na pewno znajdziesz dla siebie odpowiednie rozwiązanie,
  • wygodne obuwie – kochasz szpilki? Nie musisz z nich rezygnować, ale nie noś ich przez wiele godzin, bo obciążasz tym kręgosłup.

Prawidłowa postawa to fundament zdrowego ciała

Ludzkie ciało to system naczyń połączonych. Jeśli zaczyna w nim szwankować jeden element, w niedługim czasie odczują to pozostałe. Wiesz już, jak istotna jest prawidłowa postawa przy komputerze bądź stojąca, jak wpływa na pracę poszczególnych układów i narządów. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Gorąco zachęcamy do regularnej lektury naszego poradnika! Będziemy w nim podpowiadać najlepsze ćwiczenia i podsuwać wskazówki, które pozwolą Ci prowadzić zdrowy tryb życia.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *