var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Czy możesz przytyć przez stres? Sprawdź, jak stres wpływa na Twoją sylwetkę! - ForeverStrong
zjadanie-stresu-

Czy możesz przytyć przez stres? Sprawdź, jak stres wpływa na Twoją sylwetkę!

Ćwiczysz, lecz nie widać efektów? Być może przyczyną jest stres, w którym żyjesz? Jego nadmiar może wpływać na nasilenie się negatywnych nawyków żywieniowych, a także powodować zaburzenia hormonalne, w tym w produkcji kortyzolu. Przeczytaj, jak stres wpływa na przyrost wagi oraz jak ograniczyć jego skutki. W artykule podpowiadamy sposoby na radzenie sobie z ciągłym napięciem.  

 

W jaki sposób stres działa na Twój organizm?

Odczuwanie stresu to jeden z najbardziej pierwotnych instynktów człowieka. Wywołuje on zespół reakcji organizmu, alarmując ciało do danego zachowania, np. ucieczki lub walki w sytuacji zagrożenia. Dziś stres stał się prawdziwą plagę współczesnego, miejskiego życia. Chociaż ten krótkotrwały działa motywująco, przewlekłe napięcie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Aby poznać skutki działania stresu na organizm, należy krótko wyjaśnić mechanizm jego powstawania. W sytuacji pojawienia się stresora układ współczulny mobilizuje ciało poprzez szereg reakcji:

  • wzrost adrenaliny i kortyzolu do krwi;
  • przyspieszenie ciśnienia;
  • zahamowanie pracy żołądka i jelit;
  • zwiększona produkcja glukozy.

Po pewnym czasie układ przywspółczulny doprowadza do równowagi w organizmie. Jednak w przypadku chronicznego stresu reakcje te pojawiają się nawet bez stresujących bodźców. W konsekwencji mogą rozwijać się różnego rodzaju lęki i bezsenność, a w wyniku podwyższonego ciśnienia i cukru we krwi, również choroby serca czy cukrzyca. kortyzol

Czym jest kortyzol?

Kortyzol nazywany jest często hormonem stresu, ponieważ jego poziom rośnie właśnie w sytuacjach stresujących. Produkowany jest on w nadnerczach, a jego rolą jest mobilizacja organizmu. Wpływa on m.in. na:

  • zwiększenie apetytu;
  • wydzielanie energii;
  • czerpanie energii z tkanki tłuszczowej;

ale i również…

  • kumulowanie tłuszczu wokół narządów wewnętrznych.

Poziom kortyzolu w organizmie jest bardzo różny i jego wydzielanie uzależnione jest od wielu czynników, np. pory dnia – najwyższe stężenie hormonu obserwuje się rano, zaraz po przebudzeniu, a najniższe, wieczorem.

Dlaczego ciągły stres powoduje przybieranie na wadze?

Przewlekły stres powoduje zaburzenia w wydzielaniu kortyzolu. W efekcie hormon ten produkowany jest częściej i w nadmiernych ilościach. Jako że znacznym stopniu stymuluje on apetyt, prowadzi do często „zajadania stresu”. Wraz ze wzrostem kortyzolu występuje nadprodukcja glukozy we krwi, która może doprowadzić do insulinoodporności. Przy jednoczesnym obniżeniu stężenia insuliny dochodzi również do sytuacji, w których utrudniona jest redukcja tkanki tłuszczowej. Należy także zwrócić uwagę na to, że stres powoduje wyhamowanie pracy żołądka oraz jelit, a w konsekwencji spowolnienie procesów trawiennych i przemiany materii oraz przyrost wagi. Kolejnym negatywnym skutkiem nieustannego napięcia, które wpływa na sylwetkę, jest bezsenność. Niedobór snu nie tylko powoduje wzrost kortyzolu we krwi, ale i doprowadza do sytuacji, w której organizm nie ma sił do spalania tłuszczu. Jednocześnie należy pamiętać, że sen jest formą naturalnej regeneracji organizmu, a jego brak wiąże się z gorszymi efektami ćwiczeń. przemeczenie

Sposoby radzenia sobie ze stresem

W walce ze stresem pomocne okazują się techniki medytacji oraz prawidłowego oddechu, np. qi gong czy tai chi, które wspomagają „uziemienie” myśli i zwiększenie świadomości, zwłaszcza w sytuacji emocjonalnego podjadania. W przypadku zwiększonego stężenia kortyzolu niezbędna będzie również zmiana intensywności ćwiczeń. Forsowny trening również powoduje wzrost tego hormonu we krwi, dlatego zamiast niego warto wprowadzić mniej intensywne ćwiczenia cardio. Nie ignoruj także tego, co znajduje się na Twoim talerzu. Odpowiednia dieta bogata w antyoksydanty i zdrowe tłuszcze również pomoże Ci w redukcji napięcia, a przy okazji zapobiegnie przyrostowi wagi. Dodatkowo swoje wysiłki możesz wspomagać poprzez odpowiednią suplementację. USA SUPPLEMENTS PHENIBUT POWDER to przykład preparatu stworzonego dla sportowców borykających się ze stresem. Zawarte w nim substancje wspomagają dobry sen oraz odpoczynek. Kolejnym godnym polecenia suplementem jest NOOPEPT RX PRO zawierający m.in. różeniec górski, ashwagandhę, 5-htp, które wpływają pozytywnie na funkcje poznawcze i redukcję lęku oraz niepokoju. Naszą trójkę preparatów na stres zamyka PHENIBUT – dobrze przebadany produkt od Revange Nutrition, który wspomaga przywrócenie równowagi psychicznej w okresie treningów.

Nie daj się codziennym trudom – skorzystaj z suplementów dostępnych na stronie foreverstrong.pl!

Walka ze stresem to długi proces, który wymaga samozaparcia i systematyczności. Uodpornienie organizmu jest jednak możliwe warte Twoich wysiłków. Na Forever Strong znajdziesz suplementy diety, które pomogą Ci w utrzymaniu równowagi ciała oraz umysłu. Sprawdź nasze dostępne produkty na stronie lub zapytaj o swoje ulubione preparaty.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *