var gtm4wp_datalayer_name = "dataLayer"; var dataLayer = dataLayer || []; const gtm4wp_use_sku_instead = false; const gtm4wp_currency = 'PLN'; const gtm4wp_product_per_impression = 10; const gtm4wp_clear_ecommerce = false; Czy dłuższy trening siłowy przyniesie lepsze rezultaty? Sprawdź porady eksperta - ForeverStrong
suplementy-diety

Czy dłuższy trening siłowy przyniesie lepsze rezultaty? Sprawdź porady eksperta

Osoby rozpoczynające trening siłowy zazwyczaj nie mogą się już doczekać pierwszych efektów. Jednak zanim pojawią się wyniki, potrzeba cierpliwości. Dłuższe i intensywniejsze sesje ćwiczeń mogą doprowadzić do kontuzji oraz zahamowania postępów. Jaka jest optymalna częstotliwość treningu siłowego? Czy warto stosować suplementy na masę mięśniową? Sprawdź, co na ten temat mówią eksperci.

 

Na czym polega trening siłowy?

Chociaż najczęściej kojarzy się go z budową masy mięśniowej, dzięki treningowi siłowemu można również poprawić wytrzymałość, wyrzeźbić sylwetkę czy zrzucić nadmiarowe kilogramy. Dodatkowo ćwiczenia mogą być wykonywane w całości na siłowni – to dobra wiadomość dla osób trenujących wieczorami lub w miesiącach jesienno-zimowych. Trening siłowy nazywany jest również wysiłkiem beztlenowym, ponieważ podczas wykonywania ćwiczeń powstaje tzw. dług tlenowy. Na skutek tego procesu dochodzi do zwiększenia metabolizmu. Istnieje wiele rodzajów treningu siłowego, jednak zawsze wykorzystuje się w nim obciążenie zewnętrzne, np. w postaci hantli, sztang, itp., lub ciężaru własnego ciała (kalistenika).

Czy dłuższe treningi oznaczają szybki przyrost masy mięśniowej?

Często wydaje się początkującym kulturystom, że im dłuższe treningi na siłowni, tym osiągną lepsze efekty. To błąd, który może kosztować dużo zdrowia. Muskulatura nie rośnie wraz z większą intensywnością ćwiczeń – do tego potrzebny jest kolejny ważny element, czyli czas. Jeśli zastanawiasz się, ile trwa budowanie masy mięśniowej, nie uzyskasz jednoznacznej odpowiedzi. Jest to bowiem zależne od organizmu, rodzaju wykonywanych ćwiczeń czy stosowanej diety. Dobrze przygotowany plan treningowy połączony z dietą i wypoczynkiem pozwoli Ci uzyskać pożądane efekty. Do tego dochodzą również indywidualne predyspozycje, które sprawiają, że u jednych wyniki pojawiają się szybciej, a u innych oporniej. Ważne jest również stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń, które zapobiegnie zahamowaniu progresu. Zacznij od 2-3 treningów na siłowni i pozwól, by organizm przyzwyczaił się do wysiłku. Dopiero wtedy możesz zwiększać częstotliwość oraz obciążenie.

trening-silowy

W jaki sposób przeprowadzać optymalne treningi?

Jeśli nie masz dużej wiedzy o planie treningowym, najlepiej skonsultuj się z trenerem, który na podstawie Twoich oczekiwań i predyspozycji ustali optymalny program ćwiczeń. Poniżej przedstawiamy garść przydatnych informacji o ustalaniu planu treningowego.

Nie przeciążaj organizmu

Wiele poczatkujących osób ma tendencje do przetrenowywania organizmu. Tymczasem kluczem do osiągnięcia zadowalających efektów z treningu siłowego jest regeneracja. To w czasie przerw między ćwiczeniami dochodzi o odbudowy uszkodzonych oraz wzrost nowych włókien mięśniowych. Dodatkowo odpoczynek sprawia, że masz więcej energii i motywacji do kolejnego wysiłku. Staraj się wsłuchiwać w swoje ciało podczas ćwiczeń. Jeśli czujesz, że któreś partie mięśni lub stawy zaczynają boleć, odpuść i skup się na dogłębniejszej regeneracji w postaci rozciągania, masaży, kąpieli z lodem, itp.

Pamiętaj o ćwiczeniach na indywidualne grupy mięśniowe

W trakcie układania planu treningowego ważne jest, by zadbać o treningów różnych partii ciała. Jeśli przeznaczysz odpowiednią ilość czasu na wybrane grupy mięśni, efekty ćwiczeń będą bardziej satysfakcjonujące. Dużą popularnością cieszy się trening typu split, w którym na każdej wizycie na siłowni wzmacnia się inne partie mięśniowe. Pozwoli Ci to jednocześnie na zoptymalizowanie okresu regeneracji – trenując jedną partię ciała, inna odpoczywa, itd.

regeneracja

Wspomóż się suplementacją

Co prawda, suplementacja na siłowni nie jest obowiązkowa i nie zastąpi odpowiedniej diety, jednak może przyspieszyć uzyskanie efektów treningowych. Wśród preparatów, które mogą wspomóc budowanie sylwetki, jest m.in. PURE Turkesterone. Znajdujący się w jego składzie ekdysteroid, czyli steryd roślinny, ma właściwości podobne do naturalnie występującego testosteronu, jednak bez negatywnych efektów ubocznych. Kolejnym preparatem wartym polecenia jest Sarm LGD od Brawn Nutrition. Zawiera on ligandrol, który wspomaga efekty treningów poprzez przyspieszenie regeneracji, czy przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej. W ofercie sklepu Forever Strong znajdziesz również OSTARINE MK-2866 od Dark Labs. Suplement przeznaczony jest dla osób, które są przyspieszyć budowanie muskulatury, jednocześnie redukując tkankę tłuszczową

Największy wybór suplementów? Tylko na foreverstrong.pl!

Jeśli chcesz zobaczyć pierwsze efekty treningu siłowego, zaopatrz się w cierpliwość. Ciągłe ćwiczenia bez odpoczynku nie przyniosą spodziewanych efektów, a przy okazji możesz nabawić się kontuzji. Możesz jednak wspomóc swój plan treningowy, sięgając po suplementy diety. Dobre jakościowo produkty znanych producentów znajdziesz na Forever Strong. Wybierz preparaty dostosowane do swoich potrzeb i predyspozycji.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *